Pivo a jedlo je neodmysliteľnou dvojičkou. K mäsu nám to sedí automaticky, no viete si predstaviť túto kombináciu v prípade čokolády či dokonca vianočnými koláčikmi? Nech sa páči, tu je pár skvelých tipov.
Párovanie vína s jedlom má v našich končinách veľmi dlhú históriu. V posledných rokoch však rezonuje aj téma pivo a jedlo. Tento nápoj sa navyše skvele ponúka aj ako surovina pri samotnom varení, o tom sa však dozviete v inom blogu či našich receptoch. Pivo má skvelé výživové hodnoty, preto sa už v stredoveku považovalo ako za vhodnú náhradu za klasické jedlá. Išlo ale o slabšie „kúsky“ s nižším obsahom alkoholu. Na druhej strane sa vyznačovali sýtosťou a hustotou. Dnes ho nazývame tekutým chlebom už len zo srandy, aj keď látky v ňom obsiahnuté pomáhajú aj tráveniu.
Mimoriadne obľúbená kombinácia. Ak sa v lete spýtate Slováka, čo ho napadne pri slovnom spojení pivo a jedlo, pravdepodobne začne rozprávať o „grilovačke“. Aj keď ide často o subjektívne názory a každému môže chutiť pivo s iným jedlom, práve táto neformálna príležitosť je skvelou možnosťou, ako si to vyskúšať. K hamburgerom sa odporúča IPA alebo APA. Spojiť aromatické pivá s výraznou chuťou burgrov, tým nič nepokazíte. Mnoho ľudí siahne aj po horkejších ležiakoch. Hamburgery totiž útočia svojím širokým spektrom chutí na každé miesto na jazyku, výnimkou býva práve tá, ktorá sa stará o tú horkú. A tu splní svoju úlohu práve IPA. Ak ste fanúšikom ťažších pív, odporúčame Porter. Jeho dymová chuť sa s grilovaným mäsom skvele prepája.
Z hľadiska chuti sú často dôležitým faktorom aj marinády či omáčky, ktoré pri grilovaní použijeme. Ak si pripravujeme korenisté pochúťky, IPA ich spraví ešte pikantnejšími. V takom prípade je vhodnejšie zvoliť skôr sladšie pivo s jemnejším chmeľom, prípadne využiť sladkosť ťažších, tmavých verzií na neutralizovanie pikantnosti. Ak ste fanúšikom ťažších pív, odporúčame Porter. Jeho dymová chuť sa s grilovaným mäsom skvele prepája. Túto kombináciu vyskúšajte aj pri grilovanej slanine.
Ak si pripravujete grilované morčacie mäso, siahnite po pive s nižším obsahom alkoholu a miernejšou horkosťou. Dobrou voľbou sú kúsky s príchuťou kávy alebo orieškov. V prípade klobások je ideálny ležiak (napríklad amerického typu), ktorý vás zbytočne nepresýti. Na Oktoberfeste sa určite nevyhnete tmavému rauchbier. Pri steakoch si pochutíte na chmeľovej IPA alebo ležiaku, keďže už samotné mäso je plné silných chutí z rôznych marinád. Tí odvážnejší by mohli steak zapiť chuťovo komplexným pivom Stout s príchuťou kávy alebo čokolády. Silné pivá majú rovnaký proces karbonizácie, akým prechádza váš kúsok mäsa na grile.
Podľahli ste vegetariánskym pokrmom? Pri ovocí ako broskyňa alebo ananás výborne zapadne Lambic Blanche, Saison alebo Summer Ale. Ku grilovaným syrom vyskúšajte rôzne kláštorné pivá ako trippel. Ryby sa skvele dopĺňajú s anglickým bitterom, pšeničnými typmi alebo klasickým ľahkým ležiakom, vyskúšať môžete aj kyslejšie chute. Ak ide o diétnejšiu rybu, chybu nespravíte ani s aromatickými tónmi ovocia. Ku kaprovi na Vianoce odporúčajú sládkovia nefiltrované ležiaky s ľahkými tónmi karamelu a plnou chuťou.
Pivo a pizza idú ruka v ruke po celom svete, veď ide o spoločenský nápoj a to môžeme povedať aj o talianskej pochúťke. V tomto prípade sa ale len ťažko určuje presný druh k tomuto jedlu. Každá pizza je totiž chuťovo jedinečná. Pozrime sa teda na tie najobľúbenejšie u nás na Slovensku. Original Margherita je skvelá v spojení s nefiltrovaným ležiakom, klasické syrové prevedenia skôr s APA. Pšeničné pivá by vám mali ponúknuť k štyrom druhom syra Ku chuťovo silnejšej či dokonca pikantnej salámovej vyskúšajte American brown ale s trochou karamelovej sladkosti. Kontroverzná hawai sa dobre dopĺňa s citrusovými prevedeniami, pre nás netradičná seafood s Berliner Weiss pre jej kyslosť ľahko citrusovým charakterom. Mnoho ľudí sa stráni kombinácii húb a alkoholu, no pri pive sa nebojte kombinácii s anglickými ALE (sladšie prevedenia).
A čo cestoviny? Linguine z morských plodov, teda napríklad jemná zmes kreviet, mušlí a kalamárov varená s cesnakom, čili a sladkými paradajkami sa dobre hodí spolu s prirodzene sladkým, ľahkým a osviežujúcim pšeničným pivom. Pivo a jedlo majú obe sladkastú chuť. Obľúbené špenátové ravioli zapite s ľahkým ležiakom, ktorý neprebije ich krémovosť. Syrové makaróny si vychutnajte s IPA. Sladkosť fermentovaného ovocia a horká chuť citrusových plodov vytvoria vyváženú chuť s ťažšou a výraznou chuťou hlavného chodu. Zo špagiet na našich jedálnych lístkoch prevládajú Bolognese a Carbonara. V prvom prípade odporúčame Bitter, ktorý zvýrazní chuť mletého hovädzieho mäsa, paradajkovej omáčky a bazalky. Carbonara (nie len v špagetovom prevedení) prepojte so Stoutom, prípadne iným tmavším pivom.
Syrové taniere poznáme skôr ako doplnok k bielemu vínu. Ak vám ho ale ponúknu aj v pivárni, nezľaknite sa, ide o moderný trend, ktorý sa navyše neopiera o nejaké prísne požiadavky. Ani v tomto prípade by však syr nemal prebiť chuť a vôňu nápoja (alebo naopak). Zrejúce syry na stole časom silnejú, pivo naopak chuťovo a arómou upadá. Na toto veľký pozor! Silnejšie varianty ako Imperial Stout si vychutnáte s pikantnými a zrejúcimi odrodami, ku mäkkým kozím syrom či mozzarele podávame pšeničné pivo alebo svetlý ležiak.
Sladšie plesnivé syry ako francúzsky hermelín dopĺňame sladkými sezónnymi pivami, IPA sa kamaráti s Cheddarom, modrým syrom či pikantnými pochúťkami (výrazný chmeľový profil prislúcha ostrosti syrov). Belgický Triple či dubbel sa v krajine ich pôvodu neodmysliteľne spája s Gruyere či Ementálom, keďže kvasinková chuť sa dobre hodí k podobnému profilu syra. Silné pivá vytiahnite ku nakladaným syrom.
Možno pre mnohých neuveriteľná vec! Povedzme si pravdu, kto by čakal k vianočným koláčikom odporúčané pivo? Ak sa ale bavíme o tých tmavých, prípadne polotmavých s vyšším obsahom alkoholu, kde vyznejú karamelové, čokoládové alebo pražené tóny, k sladkým jedlám ho môžeme len odporučiť. Hodí sa ku klasickým lineckým koláčom či tým s čokoládovou, kávovou alebo kakaovou príchuťou.
Teraz však popusťme uzdu fantázii ešte o čosi viac. Sladké karamelizované jantárové pivo si vychutnáte s pralinkami či mliečnou čokoládou. Ovocné pivá zajedajte čokoládou s likérom z rovnakého ovocia. Pri tejto kombinácii sa najviac odporúča Stout a Porter, hlavne s kakaovým a čokoládovým charakterom vďaka praženému sladu. Chmeľ a kakao potvrdzujú svoje kamarátstvo pri IPA. Pri horkej čokoláde znížite jej horkosť. Zdá sa vám biela čokoláda veľmi krémová? Skúste ju skombinovať so špeciálnymi šumivými, resp. špeciálne sýtenými pivami pre zníženie hmotnosti kakaového masla.
Poznáte aj vy nejaké podobne chutné kombinácie vášho milovaného piva s obľúbeným jedlom? Podeľte sa o svoje skúsenosti pod článkom na našom Facebooku. Viac zaujímavých pivných príbehov a zaujímavostí nájdete v sekcii blog na webe nášho projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.