fbpx
E-bike a jeho zdravotné výhody

E-bike sa stáva skvelým pomocníkom aj pre naše fyzické či duševné zdravie. My sme sa pozreli na niekoľko benefitov, ktoré vás presvedčia, aby ste si elektrický bicykel doniesli aj k nám do Penziónu Mara pri návšteve pivného wellnessu Maravar.

Zlepšenie fyzickej kondície

Jazda na e-bike disponuje veľkým množstvom výhod. Medzi ne zaraďujeme aj zlepšenie fyzickej stránky. Možno sa vám to zdá ako výmysel, veď elektrobicykel by mal podľa širšej verejnosti skôr pomôcť zvýšiť výkon a uľahčiť bicyklovanie, ktoré zvládnete aj bez nadmerného spotenia sa. To potvrdzuje napríklad aj elitný cyklista Tom Bell, ktorý tvrdí, že aj na tomto type bicykla nič zadarmo nedostanete. „Na ebiku môžete do toho dupnúť, koľko len chcete, len k tomu máte určitú asistenciu“, hovorí Bell. „Takže aj keď ju môžete využiť k uľahčeniu jazdy napríklad do kopca či jazdy všeobecne, je stále nutné vynaložiť veľké úsilie na to, aby ste išli rýchlejšie.“

Tieto slová potvrdzujú aj vedci z univerzity Bringhama Younga v Utahu (USA). Tí sledovali srdcovú frekvenciu skúsených horských cyklistov na klasických a elektrických horských bicykloch. Pri jazde na elektrickom dosiahli sledované subjekty 94% priemernej tepovej frekvencie, ktorú dosiahli na neasistovanom horskom bicykli pri jazde na šesťkilometrovom úseku s prevýšením 400 metrov. Výsledky ukázali, že elektrické bicykle sa zdajú byť vynikajúcou formou aeróbneho ale kardiovaskulárneho cvičenia, a to aj pre skúsených cyklistov, ktorí sa tejto fitness aktivite pravidelne venujú.

Tí istí vedci sa tiež zaujímali o zdravotné prínosy jazdenia na e-bike. Srdcová frekvencia týchto jazdcov dosahovala v priemere 89% priemernej hodnoty dosiahnutej pri jazde na bezasistovanom hybridnom bicykli v rámci stredne intenzívneho cvičenia. Využívanie E-bike si podľa štúdie zachovalo väčšinu kardiovaskulárneho prínosu pre zdravie. Účastníci štúdie tiež uviedli, že pre každodennú cestu do práce by radšej využili elektrický bicykel.

Pre kondíciu je dôležité vôbec presvedčiť samého seba, aby sme sa k bicyklovaniu dostali. A na to je skvelá cesta do práce. Ďalšia štúdia zahŕňajúca 10 000 užívateľov elektrických aj klasických bicyklov preukázala, že ak ľudia využívajú na tento presun bicykel namiesto automobilu, ich fyzická stránka sa bude zlepšovať. Užívatelia e-bikov sú zvyknutí aj na dlhšie výlety, takže ich nárast fyzickej aktivity bol podobný ako pri bežných cyklistoch. Aj k tomu sa vyjadril cyklista Bell: „Elektrické bicykle vám pomôžu zostať na bicykli dlhšie. Aj keď môže byť priemerná intenzita nižšia, existuje veľká korelácia medzi dĺžkou tréningu (jazdy) a zlepšením kondície. Tým pádom môžeme povedať, že veľa aeróbnych výhod pochádza zo zvýšeného trvania jazdy, nie len intenzity.“

Viac zábavy, viac bicyklovania

Tie kvalitné e-bike môžu tiež pomôcť ostať von dlhšie a jazdiť častejšie. „Motor môže byť využitý aj k tomu, aby bola cesto do kopca oveľa ľahšia ako bez neho. Zjazdové trasy do kopca a z neho tak môžete častejšie zopakovať. A určite budú aj zábavnejšie. Ak vám teda toto bicyklovanie robí väčšiu radosť, jazda bude konzistentnejšia a bude mať z dlhodobého hľadiska pozitívny dopad na jazdcovu kondíciu. Takáto jazda umožňuje často udržiavať tempo nad 25 km/h. V niektorých krajinách sa musí asistencia motora prerušiť. Aby ste túto rýchlosť udržali, musíte vynaložiť dosť sily.

E-bike ako partner pri zdravotných problémoch

Kondícia je mimoriadne dôležitá aj pre ľudí, ktorí by inak nemohli kvôli zdravotným problémom jazdiť na klasickom bicykli. To bol aj prípad slávneho cyklistu Seana Yatesa, ktorý je bývalým držiteľom žltého trička na Tour de France (dnes športový riaditeľ tímu Sky). Toho opakované zdravotné problémy prinútili klasickú cyklistiku obmedziť. Ak to aj vyskúšal, stalo sa, že po neho museli prísť na aute, lebo nebol schopný aj jednoduchšiu trasu dokončiť. Odborníci mu ale poradili vyskúšať e-bike. Tá ho opäť vytiahla z domu na cesty a pomohla mu opäť si užiť tento šport. Ekektrobycikel tak môže byť ideálnym spôsobom, ako si užiť fitness výhody cyklistiky, a pritom stále ponúknuť asistenciu. Či už ju potrebujete pre dlhšiu jazdu alebo zmiernenie maximálnej námahy.

E-bike a duševné zdravie

E-bike, to je viac len ako spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Môže ísť aj o skvelý nástroj na podporu šťastia. Bavíme sa o znížení stresu a úzkosti až po napríklad zlepšenie nálady a budovanie sociálnych kontaktov.

Zníženie stresu

Jazda na e-bike môže byť prospešná pri znížení stresu a úzkostí tým, že poskytuje formu cvičenia, ktorá je príjemná a nenáročná. Čerstvý vzduch v kombinácii s fyzickou aktivitou môžu pomôcť vyčistiť vašu myseľ a poskytnúť duševnú pauzu od každodenných stresových situácií.

Zlepšenie nálady

Fyzická aktivita preukazateľne uvoľňuje endorfíny. Ide o pre ľudské telo prirodzené látky zlepšujúce náladu. Jazda na elektrickom bicykli môže poskytnúť túto fyzickú aktivitu bez námahy, ktorá nie je po vôli všetkým pri tradičnom cvičení či inej forme tréningov.

Sebavedomie

E-bike môžu zvýšiť sebavedomie tým, že umožnia ľuďom ľahšie zdolávať kopce a náročné terény. Tento pocit úspechu môže pomôcť zvýšiť aj celkovú duševnú pohodu.

Spánok

Ak sa vyberiete do prírody na tomto type bicykla, môže to mať pozitívny vplyv aj na kvalitu spánku. Poskytnutie organizmu strednej intenzívnej fyzickej aktivity počas dňa a podpora relaxácie sú pre to ideálne.

Sociálne spojenie

Jedným z hlavných výhod elektrobicyklov je schopnosť držať krok s rýchlejšími cyklistami. Vďaka tomu je jazda v skupine príjemnejšia, menej zdatní jazdci tak nemajú pocit, že brzdia tých lepších. Sú ideálne aj na rodinné výlety, kde sa schopnosti môžu líšiť. To z nich robí aj spoločenskú formu cvičenia, čo znamená, že počas jazdy môžete prebrať rôzne spoločenské či sociálne témy. A to všetko má pozitívny vplyv aj na duševné zdravie.

A čo svaly?

Jazda na e-bike nie je len kardio cvičením pre nohy, ale precvičí a zapojí do procesu celé telo. Existujú dva pozitívne dôvody pre svaly používané pri jazde, a to produkcia a rovnováha sily.

Nohy

Rovnako ako pri jazde na štandardnom bicykli, elektrobicykel rozsiahle trénuje nohy. Pri šľapaní do pedálov sú vaše stehná veľmi efektívne precvičované. Stehná zahŕňajú hamstring a štvorhlavý sval, lýtka následne hlavne lýtkové svaly. Pri jazde na bicykli sa prekvapujúco precvičujú aj kotníky a chodidla. Najaktívnejšie pri bicyklovaní je hamstring, ktorý sa nachádza na zadnej strane stehna. Tieto svaly sú pri bicyklovaní najviac aktívne. Hlavným svalom je biceps femoris, ktorý umožňuje pri šľapaní ohnúť koleno, keď je noha plne natiahnutá. Opakom je kvadriceps, ktorý tvorí prednú stranu stehien. Skladá sa zo štyroch stehenných svalov, z ktorých tri sú využívané ako hlavní producenti sily pri jazde. Ak budete šľapať do pedálov s vyššou frekvenciou, tréning bude intenzívnejší aj pre tento konkrétny sval.

Pri jazde na bicykli sa opakuje krúživý pohyb. Ten prospieva aj vašim kotníkom. Navyše pomáhate aj vybudovať väčší rozsah pohybu nohy, čím posilňujete šľachy a svaly obklopujúce nohu.

Ruky

Ak prejdeme po tele o niečo vyššie, dostaneme sa k pažiam. Mnohí by neuverili, že aj tie sú pri tejto aktivite zaujímavo pretrénované. Sú totiž veľmi výrazne aktivované. Svaly hornej časti paže, teda triceps a biceps vyrovnávajú a podporujú hornú časť tela. Keď sa snažíte na bicykli udržať a riadiť ho pomocou riadidiel, tento pohyb pri ovládaní e-bike má za následok neustále napätie tejto časti, čo posilní vaše svaly.  Pri ramenách sú dôležité zmeny polohy pri jazde, pretože vyrovnávajú zvýšený odpor vznikajúci pri jazde.

Na záver spomeňme aj brušné svaly, ktoré stabilizujú vaše telo a dbajú na to, aby pri jazde na e-bike zostalo vzpriamené. Bez nich by ste nemohli efektívne využívať svoju silu pri bicyklovaní, takže je jasné, že tiež prispieva k celkovému komfortu na bicykli.

Páčil sa vám tento článok? Viac na tému elektrických bicyklov ale najmä zo sveta piva nájdete v sekcii blog na webe projektu Maravar sídilaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články