Čokoládové pivo nie je žiadna „zmeska“ obyčajného ležiaka s čokoládovým či kakaovým sirupom. Dnes už ide o rešpektovaný pivný štýl.
Pivo aj čokoláda robia radosť chuťovým pohárikom ľudí už po stáročia. Bolo jasné, že je len otázkou času, kedy sa ich bude niekto snažiť spojiť do jedného. Ak je pre vás pojem čokoládové pivo novým pojmom, môžete mať pred ním predsudky. Dopredu vás upozorňujeme, že nejde o žiadne jednoduché namiešanie čokoládového sirupu do zlatistého moku, aj keď aj toto môže byť určitá cesta. My vám v tomto článku vysvetlíme, ako to vlastne funguje a prečo by ste mal čokoládové pivo určite aspoň raz vyskúšať.
Jednoducho povedané, čokoládové pivo je také pivo, do ktorého bolo pridané behom fermentácie, zrenia alebo varenia kakao či čokoláda. Ak sa čokoláda pridá počas varenia, chuť by mala byť jemnejšia. Pri jej pridaní počas kvasenia získame výraznejšie čokoládové chute. Pozor však na to, že pivo vyrobené z čokoládového sladu nie je to isté ako samotné čokoládové pivo. Čokoládový slad je druh jačmeňa, ktorý dostal tento názov podľa farby, ktoré pivu dodal. Spomenúť však musíme aj horkosť, ktorá v tomto prípade môže ľuďom pripomínať chuť čokolády.
Podľa odborníkov a historikov môže ísť pri čokoládovom nápoji podobnému pivo o úplne najstaršiu formu piva, aká existuje. Archeológovia a antropológovia objavili jeho zvyšky v keramike starej viac ako 3000 rokov a veria, že ešte predkolumbovský Mezoameričania vyrábali tento druh piva z fermentovaného kakaového ovocia.
Čokoládové pivo ale zaznamenalo výraznejšiu popularitu až v polovici 90. rokov minulého storočia. Išlo približne o rovnakú dobu, kedy sa kakaové pivo začalo objavovať vo svete remeselného piva. Mnoho kávových pív využíva ako prísadu aj čokoládu, čiže je občas veľmi zložité ich rozlíšiť. Spomenutá popularita sa ale zvyšovala veľmi výrazne. Veď už v roku 2011 bolo pridané ako kategória na Great American Beer Festival.
Tu si treba ujasniť fakty, odkadiaľ pochádza čokoláda a ako vlastne vzniká. Vyrába sa z bôbov kakaovníka. Evidujeme štyri hlavné druhy kakaových rastlín, ktoré sa pestujú pre svetový dopyt kakaových produktov. Chuť rastlinných zŕn je ovplyvnená miestom, kde sa pestujú, čo znamená, že zrná disponujú nekonečnými znakmi, ktoré sa prejavia v čokoláde. To platí aj o rôznych chutiach, ktoré evidujeme pri zrnách kakaovníkov. Proces praženia, ktorým prechádzajú kakaové bôby, potom tieto špecifické chute výrazne ovplyvňujú.
Keď sa pivo kombinuje s praženou čokoládou, tá dodá konečnému produktu bohaté, sladké chute. V konečnom dôsledku vzniknú akési vrstvy chutí, ktoré čokoládové pivo konzumentom poskytne v naozaj ojedinelom prevedení. Najlepšie kombinácie sa nie len vzájomne doplňujú, ale dokážu aj zvýrazniť najlepšie z chutí toho druhého. Ďalšie prísady, ako sú kryštalické alebo karamelové slady či laktózový cukor, ovplyvňujú krémovosť a sladkosť piva. Iné prísady môžu do chutí pridať vrstvy kvetinových tónov či korenia. Je jasné, že čím vyššia je kvalita čokolády a pivných prísad, tým je vyššia aj kvalita čokoládového piva.
Väčšinou ide o tmavé pivá, stouty a portery, no využiť sa môžu aj ležiaky. Dokonca evidujeme aj nie jedno svetlé čokoládové pivo. Čokoládová príchuť môže byť široko spektrálna od nesladenej a zemitej cez čokoládovo horkú až po sladkú krémovú či mliečny stout. Tie posledné môžeme prirovnať k dezertom.
Čokoládové pivo sa väčšinou varí s kakaovými zrnami alebo kakaovým práškom. Existujú aj inovatívne firmy, ktoré ponúkajú aj tretiu možnosť . produkty z čistého kakaa v tekutej forme s názvom Cholaca. Podobne, ako pri kávovom pive, aj tu pivovarníci nadväzujú spolupráce s miestnymi kaviarňami a pražiarňami, aby získali pre svoje pivá presne takú čokoládu alebo kakaové bôby, ktoré sa im hodia. A prečo je vhodný kakaový prášok? Neobsahuje totiž kakaové maslo, ktoré má čokoláda v už spracovanej forme. Kakaové maslo je tuk, ktorý negatívne ovplyvňuje konečné čokoládové pivo. Existujú však výrobcovia, ktorí do svojich várok pridávajú aj horkú čokoládu alebo čokoládovú esenciu, čiže nejde o nejaké striktné pravidlo, ak si na výslednú chuť dáte pozor.
Stout
Porter
Ale
Bock
Asi by ste povedali, že k čokoládovému pivu sa budú hodiť aj rôzne čokoládové jedlá. Mnoho odborníkov odporúča, aby bolo pivo ale sladšie ako jedlo. Zaujímavé sú aj tieto kombinácie.
Chocolate Strawberry Yeti
Výrobca – Great Divide Brewing
Colorado´s Great Divide Brewing, jeden z menších amerických remeselných pivovarov v USA (Denver), našiel tajomstvo svojho úspechu práve v Yeti Imperial Stout. Toto čokoládové pivo sa vyrába od roku 2004 a ide o robustné, no nie veľmi prepražené a bohato sladové chuťové prekvapenie. Pocítite v ňom aj typickú americkú chmeľovú horkosť. Od roku 2010 pivovar s Yetim experimentuje a pivárom priniesol desiatky rôznych alternatívnych variácií. Zaujímavé sú aj jarné či jesenné špeciály s čokoládovou a jahodovou príchuťou. Táto romantická verzia, ktorá sa na jar vydáva práve pred Valentínom, je sladená kokosovým cukrom, jahodovým pyré, mliečne hladkým laktózovým cukrom a poriadnou dávkou čokolády, ktorá zmierni horkosť piva. Disponuje 9,2% ABV.
Parabolita
Výrobca – Pivovar Firetone Walker
Firestone Walker sa orientuje skôr na intenzívne, pivničné pivá, ktoré starnú ako víno a sú veľmi komplexné. Ich Parabola Imperial Stou zreje v sudoch a ide o klasiku s čokoládovou príchuťou bez využitia kakaa. Toto čokoládové pivo vzniklo až v roku 2022. Parabolita je postavená na základoch Paraboly, ktorá rok zreje v prémiových sudoch po bourbone. Do piva sa následne pridávajú madagaskarské vanilkové kakaové bôby a zrná plus morská soľ k dosiahnutiu plnohodnotného zážitku a príchutí karamelu. Disponuje 9,2 ABV.
The Brewed Abides
Výrobca – Pelican Brewing
Ak by Jeff Bridge vedel, že toto pivo je tak chutné, možno by sa rozhodol skôr preň ako pre klasický koktejl s mliekom, kávou a čokoládou, ktorý preslávil vo filmu bratov Coenovcov Big Lebowski. Pelican Brewing sa snaží napodobniť tento nápoj na báze vodky. Pivovar vydal The Brewed Abides ako jednorázovú pochúťku pre OR´s Holiday Ale Festival 2018 v Portlande. Úspech bol však tak veľký, že ho museli priviesť aj o rok.
Originálny spomenutý cocktail je namiešaný z vodky, kávového likéru kahlua a mliečnej smotany, a to všetko rozliate medzi ľadové kocky. Aby bolo možné znovu vytvoriť tieto chute, Pelican Brewing využila fermentáciu sladového cukru zo sladu Pale ale a karamelového sladu C-75. Dôležitú rolu zohral aj špeciálny jačmeň, ktorý dodáva farbu a bohatosť bez spálenej horkosti. Laktóza získaná z mliečneho cukru dodáva krémovú chuť a v ústach aj príchute čerstvej praženej kávy či vanilkových zŕn. A do toho si predstavte ešte sladké kakaové zrná…Disponuje 7% ABV.
Coconut Cacao Barrel Aged Dark Star
Výrobca – Pivovar Fremont
Fremont Brewing zo Seattle sa stal jedným z najväčších a najviac úspešných pivovarov v štáte Washinghton vďaka preslávenej West Coast IPA a ležiakom, ktoré sa čapujú po celom svete. Dlhé roky však žne úspechy aj vďaka Dark Star. Ide o ľahké pivo, ktoré však má aj svojho zaujímavého „brata“. Bourbon Barrel-Aged Dark Star (predtým Kentucky Dark Star) disponuje aj kokoom a kakaom. Základom je zmiešanie rôznych ročníkov Dark Star zrejúcich v sudoch po bourbone, z ktorých je každá uvarená s komplexnou zmesou 2-Row Pale, Roast Barlex a Cristal-60.
Čokoládový dážď
Výrobca – Bruery
Ide o verziu s kakaom, ktorá je založená na veľmi žiadanom hite Imperial Stout tohto pivovaru. Čokoládové pivo zreje v sudoch po bourbone Black Tuesday od The Brurey. Kakaové zrná si pivovar necháva dovážať z jedného z najznámejších výrobcov TCHO z Berkeley. Do toho všetkého sa ešte pridávajú vanilkové lusky. Výsledkom je šialene robustný a silný nápoj s neuveriteľnými 30,2% ABV.
Mud Cake Noa Pecan
Výrobca – Pivovar Omnipollo
Poďme sa pozrieť aj do Európy, kde sa ale čokoládové pivo ešte neteší takej popularite ako v USA. Vo Švédskom Stockholme sa ale nájde pivovar Omnipollo Brewing, ktorému sa paradoxne pripisuje naštartovanie akýchsi cukrárskych pív. Nie je teda prekvapením , že vyrába aj jedno z najlepšie hodnotených a najviac vyhľadávaných čokoládových kúskov na svete. Sládek Noah Henok vždy sníval o tom, že sa stane cukrárom. Toto pivo považuje za poctu svojej pôvodnej ctižiadostivosti a láske k dezertom.
Mud Cake Noa Pecan Mud Cake poznáme aj pod názvom „Noah Pecan Mad Cake“ a snaží sa pripomínať čokoládový koláč preliaty čokoládovou polevou. Základný stout má množstvo tajných prísad, ale konečný produkt je poriadne dezertný s tónmi karamelu, vaniky, čokolády či pekanového orechu.
Zaujal vás tento článok? Spoznajte ďalšie pivné štýly v sekcii blog na webe pivného wellnessu Maravar, ktorý sídli v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci na brehu priehrady Liptovská Mara.