fbpx
Netradičné masáže a ich zdravotné benefity

Netradičné masáže môžu byť skvelým spôsobom vyriešenia rôznych zdravotných alebo psychických patálií. Aj keď po nich musíte o čosi dlhšie pátrať, vedieť o nich o čosi viac je viac ako prospešné.

Kraniosakrálna masáž

Táto terapia nepatrí medzi najnovšie netradičné masáže. Neinvazívna a jemná liečba bola vyvinutá v roku 1945. Počas nej pacient leží na masážnom stole úplne oblečený a terapeut nadväzuje len ľahký kontakt s oblasťami spúšťacích bodov po celom tele. Najviac sa však sústredí na kolená, chodidlá, hlavu a trup. Ide o kombináciu postupov prevzatých z osteoterapie či chiropraktiky. Medzi jej zdravotné benefity patria:

  • Zníženie bolesti hlavy a boj proti migréne
  • Zmiernenie chronických bolestí
  • Pooperačné zotavenie
  • Zníženie posttraumatickej stresovej poruchy
  • Liečba traumatických bolestivých stavov
  • Liečba chronickej únavy
netradičné masáže kaniosakrálna masáž

Cieľom terapie je uvoľnenie pacienta až do stavu sakrálnej harmónie. Po terapii by mali byť nervové zakončenia pozdĺž miechy fungovať harmonickejšie. Nie je vôbec výnimkou, že pacienti po masáži sú až tak uvoľnení, že zaspia a cítia sa ako vo sne. Kraniosakrálne terapeutické sedenia zahŕňajú aj množstvo hĺbkových rozhovorov s lekárom, aby sa mohol nájsť skutočný zdroj vášho nepohodlia alebo bolesti. Terapia trvá jednu až dve hodiny a väčšinou sa jej zúčastňujú staršie osoby.

Terapia spúšťacích bodov

Netradičné masáže a tlakové body? Nie nepomýlili sme sa. V skutočnosti sa táto terapia často zamieňa s terapiou tlakovými bodmi. V tejto sa ale spúšťacie body deaktivujú kdekoľvek pozdĺž tela. Teda hlavne tie, ktoré spôsobujú miernu alebo aj silnú bolesť. Tieto body môžu mať za následok aj bolesti hlavy či svalové napätie. Túto terapiu prvýkrát zmapovala Janet G. Travell. Nešlo len o hocijakú pochybnú liečiteľku, veď spolupracovala aj s Davidom Simmonsom či prezidentom Kennedym. Pomocou MRI skenerov však boli spúšťače bodov zmapované až v roku 2007.

netradičné masáže spúšťacie body

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sa spúšťacie body riadia veľmi podobnými protokolmi ako väčšina iných postupov. Nájde sa bolestivé a citlivé miesto, na ktoré sa za účelom zmiernenia bolesti aplikuje tlak. Na rozdiel od klasickej masáže sa však spúšťací bod ponorí hlboko do fasciálnej vrstvy, čím sa uvoľní napätie v nervovosvalovom spojení. A práve toto je hlavný rozdiel s inými masážnymi terapiami.

Táto masáž môže trvať od desiatich minúť až po hodinu. Keďže ide o intenzívne a trochu bolestivé sedenia, pri ich dlhšom trvaní je potrebná zo strany maséra určitá opatrnosť. Môže sa ich zúčastniť aj starší pacient, no vo všeobecnosti sa nimi liečia intenzívne a bolestivé svalové napätia.

Reflexná terapia

Poznáme ju aj pod pojmom zónová terapia. Možno by ste ju zaradili do prvého dielu tohto blogu, no medzi netradičné terapie stále patrí v našich končinách. Využíva prirodzené reflexy tela na nohách a v rukách prostredníctvom série špecifických techník rúk, palca a prstov bez použitia oleja alebo iných balzamov.

Počas sedenia, ktoré sa u jednotlivých praktizujúcich líši, je telo rozdelené do desiatich rôznych zón: päť vpravo a päť vľavo. Tlak aplikovaný na chodidlá prechádza cez tieto zóny prostredníctvom nervových signálov, čo pomáha zmierniť bolesť a svalové napätie v celom tele. Uvoľňuje aj niektoré hormóny ako endorfíny a dopamín (dôležité pre zmiernenie bolesti). Tieto účinky však stále nie sú úplne dokázané výskumami. Reflexná masáž sa preto môže využívať napríklad na krátkodobú úľavu od miernej bolesti, no neodporúča sa kvôli efektivite vyhľadávať pri závažných zdravotných problémoch. Sedenia môžu v extrémnejších prípadoch trvať až hodinu.

Biodynamická masážna terapia

Ďalšia pseudovedecká terapia? To si nedovolíme až tak priamo tvrdiť, no určite patrí medzi netradičné masáže. Za zakladateľku môžeme považovať Gerdu Boyesem, ktorá sa jej venovala v 50. rokoch minulého storočia. Pevnou a učenlivou terapiou sa však stala až v roku 1969, kedy založila Školu Gerdy Boyesen.

Na rozdiel od väčšiny masážnych terapií sa biodynamika zameriava na opätovnú reguláciu tráviaceho systému. Boyesen verila, že tráviaci trakt spĺňa dve hlavné funkcie: primárne trávenie fyzických potravín a sekundárne trávenie emocionálne stresujúcich situácií. Zakladateľka tvrdila, že až keď je telo zbavené stresu, môže emocionálny systém konečne všetko stráviť. Masážni terapeuti preto počas sedenia využívajú aj stetoskop, aby mohli naplno sledovať samotný tráviaci trakt. Terapie môžu trvať až hodinu a môže sa ich zúčastniť úplne každý. Vo všeobecnosti budú maséri manipulovať s kosťami, svalmi, fasciami, kožou a aurami prostredníctvom série rôznych dotykových techník.

Masážna terapia Lomilomi

Pravdepodobne pre vás úplná novinka, ktorú do sveta rozšírili polynézski osadníci na Havaji. Všetci od klanových náčelníkov až po deti cvičili na ostrovoch lomilomi alebo „lomi“, čo v preklade znamená „trieť, miesiť, posúvať, otáčať a pod.“, si ju radi užívajú. V názve sa „lomi“ objavuje dvakrát, aby sa zdôraznila dôležitosť presunu do posvätného stavu inšpirovaného liečivým kahunom. Masáž Lomilomi využíva kombináciu kĺbov, dlaní, prstov, lakťov, chodidiel, kolien, predlaktí či dokonca palíc a kameňov, ktoré sa nachádzajú na ostrovoch. Lomilomi sa tradične využívalo ako:

  • Regeneračná masáž v rámci rodiny
  • Liečebná prax pre domorodých liečiteľov
  • Cvičenia pre majstrov havajských bojových umení
  • Pomoc pri trávení
Netradičné masáže z Havaja

Nie každý však môže byť týmto masážnym terapeutom. Tí sa v miestnom jazyku volajú ka po´e lomilomi (masážni ľudia) alebo kanaka lomi (masérky). Všetci boli vybraní na základe série udalostí, ktoré sa vyskytli pri narodení alebo okolo ich narodenia až do veku piatich rokov. Napríklad materské znamienka, netradičné počasie alebo milé správanie.

Tradičné lomilomi dnes v kúpeľnom či klinickom prostredí takmer nevidíme, pretože domorodci veria, že to kazí prax a jeho kvalitu či význam. Praktiky sú zvyčajne veľmi súkromné a masér povzbudzuje svojho pacienta k tomu, aby prijal jeho dobrú náladu a pokorné správanie. Napriek tomu všetkému praktiky lomilomi ako keby odzrkadľovali tradičnú švédsku masáž. Síce, pre históriu by bolo lepšie to tvrdiť naopak. Základ je založený na bojovom umení a zahŕňa prudké a dlhotrvajúce pohyby paží. Dotyky maséra sú veľmi jemné a pracuje sa s hlbokými tkanivami. Celá procedúra môže trvať až 90 minúť a je vhodná hlavne pre všetky staršie vekové kategórie.

Ashiatsu masáž

Medzi orientálne netradičné masáže spadá aj Ashiatsu terapia, odvodená od Chavutti Thirumal, teda hĺbkovej masážnej praxe, pri ktorej sa využívajú nohy a chodidlá. Prvýkrát sa objavila v indickom regióne Kerala, odkiaľ sa dostala aj do zámoria. Ide o štýl masáže naboso, kedy sa masérka drží bradiel alebo lana nad klientom a chodidlami mu tlačí do chrbta. Nutnosťou je aplikovanie väčšieho množstva masážneho oleja a veľa trpezlivosti. Na ošetrenie sa môžu používať aj klenba či päta chodidla.

A prečo táto časť tela? Ide o starodávnu prax, keďže chodidlo umožňuje komplexné široké stlačenie, silu šmyku ale aj napätie bez bolesti, ktorú pacienti pociťujú pri využití lakťa. Ashiatsu je najvhodnejšia na väčšie svaly na chrbte či nohách a tiež na dlhotrvajúcu kompresiu na trapézový sval nachádzajúci sa v hornej časti chrbta. V typickom klinickom alebo kúpeľnom prostredí budete túto techniku hľadať veľmi ťažko. No určite ju odporúčame pre ľudí s napnutými svalmi alebo citlivou pokožkou. Ide o menej inváznu metódu v rámci hlbokých tkanív. Trápia vás bolesti chrbta? Našli ste pravdepodobne riešenie.

Aquatic Bodywork Therapy

Veľmi jedinečná záležitosť. Asi nepoznáte veľa masáží, ktoré sa vykonávajú pri plávaní, čiastočnom alebo úplnom ponorení vo vode…Spolu s touto aktivitou je v tomto prípade spojených široké spektrum strečingov a liečebných cvičení. To všetko za účelom zlepšenia kondície, rehabilitácie či relaxácie. A na čo sa Aquatic Bodywork využíva?

  • Muskuloskelárna bolesť
  • Bolesť chrbtice
  • Dekubity
  • Liečba cukrovky u detí
  • Neurologické poruchy
  • Pooperačná ortopedická rehabilitácia

Známych je niekoľko zaujímavých techník. Vo všeobecnosti túto terapiu využívajú tí, ktorí majú problémy s chôdzou.

  • Hallwick Concept – Zameriava sa na rozvoj stability a rovnováhy tela. Najčastejšie sa využíva u telesne postihnutých pacientov na výučbu ovládania pohybového aparátu a tela všeobecne.
  • Aqua Running – Kardiovaskulárna terapia, ktorá väčšinou zahŕňa jogging alebo beh vo vode. Využíva sa pri zranených športovcoch alebo pri osobách vyžadujúcich aeróbnu prácu menšieho zaťaženia.
  • Ai Chi – Techniky bráničného dýchania či základný odporový tréning. Často sa využíva pri potrebe posilnenia poraneného tela.
  • Watsu – Navodzuje hlbokú relaxáciu a poskytuje terapeutické bonusy prostredníctvom série hlbokých strečingov a plynulých pohybov. Najčastejšie sa využíva u ľudí s neurologickým postihnutím.
  • Metóda Burdenko – Rozvíja rýchlosť, vytrvalosť, silu, koordináciu, rovnováhu a flexibilitu pomocou podobných metód ako pri športovaní, no vo vode. Využívajú sa aj rôzne pomocné plávajúce zariadenia. Terapeut môže pomocou nich vyzvať klienta, aby na nich stál vo zvislej polohe, pohyboval sa rôznou rýchlosťou alebo vo viacerých smeroch.
  • Bad Ragaz Ring Method – Rehabilitácia neuromuskulárnych funkcií. Pacient zvyčajne absolvuje sériu vzorových cvičení, počas ktorých leží tvárou nahor vo vode. Jeho panva, kolená, krk a ruky sú podopreté plavákmi a pod.

Barmská masážna terapia

Medzi netradičné masáže sa zmestila aj zvláštna kombinácia čínskeho, indického a thajského štýlu aktívnej medicíny. Ide o celotelovú masáž, ktorá využíva aj akupunktúru. Všetko s cieľom uvoľnenia stresu z tela. Okrem toho sa maséri snažia docieliť zvýšenie prietoku krvi okolo stuhnutých kĺbov a svalov, zlepšiť spánok a podporiť zdravie pokožky. Existuje niekoľko kľúčových pohybov, ktoré definujú barmskú metódu od iných masážnych terapií:

  • Jemné klepanie akupresúrnych bodov aj pomocou lakťov
  • Pomocou lakťa sa aplikuje klasická akupresúra
  • Využitie ruky na miesenie pevných svalov
netradičné masáže z Mjanmarska

Ide o akúsi staršiu formu terapie tlakovými bodmi, a preto by ju mali používať len tí, ktorí majú bolesti v dôsledku stiahnutia svalov. Dĺžka terapie s môže líšiť v závislosti od závažnosti tohto stiahnutia.

Rolfing / Terapia štrukturálnej integrácie

Ďalšia forma alternatívnej medicíny. Bola vyvinutá Idou Rolfovou koncom 19. storočia a jej cieľom je spojiť terapiu hlbokých a povrchových tkanív s pohybovými podnetmi. Rolfová verila, že telo obsahuje špeciálne energetické pole, ktoré má úžitok len v prípade, ak je zosúladené s gravitačným poľom Zeme a pracuje na vyrovnaní fascie s týmto poľom. Či je však Rolfing účinný aj z pohľadu dlhodobých zdravotných prínosoch, to dodnes nie je presne známe.

bolestivejšie netradičné masáže

Podobne, ako práca s hlbokými tkanivami, aj terapia štrukturálnej integrácie funguje na manipulácii s fasciálnymi vrstvami tela. Je známe, že ide o dosť bolestivú záležitosť. Rolfing sa zvyčajne vykonáva v sérii desiatich rokov nazývaných „Recept“.

  • Prvé tri sedenia sa zameriavajú na povrchové fasciálne vrstvy
  • Ďalšie štyri sa sústredia na hlbšie tkanivá, najmä v panve
  • Záverečné cvičenia zahŕňajú prácu s celým telom

Terapia zvyčajne trvá od hodiny do hodiny a pol. Aj keď sme spomínali, že ide o bolestivú záležitosť, využíva sa u všetkých vekových kategórií – od detí až po seniorov. Zvyčajne zahŕňa sedenie, státie aj ležanie.

Terapia bioschemickou stimuláciou (BMS)

BMS sa nepodobá žiadnej inej masážnej terapie, preto jej zaradenie medzi netradičné masáže je viac ako na mieste. Odborníci na túto prax nepoužívajú ruky. Klient si ľahne na stôl tvárou nadol alebo nahor a je pripojený k stimulačnému prístroju. Ten využíva biomechanickú osciláciu na stimuláciu stiahnutej fascie.

Biochemanickká stimulačná terapia sa bežne používa pri fitness profesionáloch a športovcoch. Presnejšie povedané, je široko využívaná tými, ktorí sa zúčastňujú:

  • Športovej rehabilitácie
  • Súťažných športových aktivít
  • Fitness cvičení a súťaží

Využíva sa na zlepšenie rovnováhy, koordinácie alebo výkonu zvoľnením napätia medzi fasciálnymi vrstvami. Často sa tiež používa spolu s terapiou spúšťacích bodov na dosiahnutie maximálnych výsledkov. Využívajú ju okrem športovcov aj chiropraktici na uvoľnenie napätia v namáhaných kĺboch. Preto je prospešná pre každé dieťa, ženu aj muža, ktorí čelili zraneniu. Terapie nikdy netrvajú dlho, maximálne 15 minút a sila stimulácie závisí od tolerancie svalového napätia a bolesti.

Amatsu

Terapeutická forma práce s telom, ktorej cieľom je uvoľniť napätie prácou s fasciou a mäkkým tkanivom. Mnohé netradičné masáže sú odvodené od určitých prastarých praktík, v tomto smere ide o tie japonské a okrem toho aj o zmes súčasnej fyziológie, anatómie a rôznych pohybových praktík. Počas sedenia sa praktizujúci pokúšajú využiť prirodzený pohyb na vytvorenie drobných ale podstatných zmien v tele na prerovnanie kĺbov pomocou ľahkých pohybov. Nejde však o žiadnu nadmernú silu. Tieto pohyby sa využívajú v svaloch, šľachách, fasciách, tkanivách a väzoch.

Najpozoruhodnejšie je, že Amatsu hľadá interakciou piatich faktorov, vďaka ktorým by sa telu malo vrátiť viac života. Tieto praktiky vytvárajú priestor v tele pre kĺby, aby sa mohli voľne pohybovať tak, ako je to vhodné. Medzi týchto päť faktorov patria:

  • Energia
  • Štruktúra
  • Emócia
  • Výživa
  • Životné prostredie

Verí sa, že zosúladenie týchto piatich faktorov je dôležité pre ich vzájomné prepojenie a závislosť jedného od druhého, čo speje k plne funkčnému telu. Preto sa táto terapia zameriava na opätovné usporiadanie fascie, aby došlo k uvoľneniu napätia z tela. Ide o neinvazívnu metódu, preto sa jej môžu zúčastniť všetky vekové kategórie. Všetko trvá zvyčajne až hodinu.

Lymfodrenážna terapia

Lymfodrenáž by mala odvádzať lymfy, ktoré slúžia na odvádzanie odpadových látok preč z tkanív. Táto metóda využíva rytmické pohyby a tlak na podporu lymfodrenáže. Keďže na odtok lymfy v normálne fungujúcom systéme sú potrebné viaceré druhy svalov, táto prax sa ich snaží upokojiť.

Netradičné masáže lymfy vymysleli Estrid a Emil Vodderovci v 30. rokoch 20. storočia. Vo Francúzsku s naplno rozšírili po druhej svetovej vojne, keď si ľudia všimli, že mnoho vojakov má opuchnuté lymfatické uzliny. Táto terapia ale zrejme nemá dlhodobé zdravotné benefity. Ženy aj muži všetkých vekových kategórií môžu absolvovať masáž iba v klinickom prostredí a dĺžka sedení sa líši v závislosti od stavu uzlín.

Masáž lávovými kameňmi

Na záver tu máme túto „odvodeninu“ od švédskej masáže, ktorá využíva lávové kamene pozdĺž tela. Kmene sú zvyčajne vyrobené z čadiča, čo je sopečná hornina. Bežne sa zahrievajú až na 62 stupňov Celzia. Tieto kamene môžu byť umiestnené na mnohých miestach, najmä:

  • Hruď
  • Chrbtica
  • Nohy / prsty
  • Brucho
  • Tvár
  • Ruky / dlane

Podobne ako pri švédskej masáži, aj tu cvičiaci využíva hnetenie, vibrácie, krúživé pohyby a poklepávanie na stimuláciu svalu a uvoľnenie napätia z fascie. Táto metóda sa využíva najčastejšie na uvoľnenie mäkkých tkanív a poškodených svalov. Medzi hlavné výhody lávových kameňov patria:

  • Pomoc pri odvrátení niektorých prejavov a negatívnych javov autoimunitných ochorení
  • Zlepšenie spánku
  • Zníženie niektorých príznakov rakoviny
  • Posilnenie imunity
  • Zníženie úzkosti a stresu
  • Úľava od bolesti a svalového napätia

Ani pri masáži lávovými kameňmi nie je vekové obmedzenie. Malé deti by ju ale mali absolvovať v prítomnosti rodiča alebo opatrovníka. Procedúra je prospešná pre tých, ktorých trápi svalová bolesť prípadne rôzne emocionálne traumy ako úzkosť, nespavosť či depresia.

Ak vás zaujíma problematika masáží, určite si prečítajte aj článok s názvom „Klasické druhy masáží a ich zdravotné benefity„, ktorý nájdete na webe projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci. Vyskúšali ste jednu z nami spomenutých metód? Podeľte sa o svoje skúsenosti pod článkom na našom Facebooku.

Ostatné články