fbpx
Klasické druhy masáží a ich zdravotné benefity

Druhy masáží je vo svete poriadne veľa. My sme pre vás dnes vybrali 8 z nich, ktoré ste už mohli určite vyskúšať aj v našich končinách.

Masáže sa ako relaxačná a liečebná technika využívajú už tisíce rokov. Ich zdravotné prínosy spočívajú v manipulácii so svalmi a tkanivami pomocou kombinácie trenia, hladenia, tlaku či tepla. Ich hlavnými výhodami sa venovalo nespočetné množstvo vedcov. Veľmi uznávanou asociáciou je American Massage Association, ktorá sa výskumom venuje pravidelne. V jednom z nich poukázala na výhody pri týchto problémoch:

  • Bolesť a stuhnutosť chrbta
  • Bolesti a únava spôsobené rakovinou
  • Problémy s krvným tlakom
  • Abstinenčné príznaky alkoholu
  • Bolesti hlavy
  • Posilnenie funkcie imunitného systému
  • Fibromyalgia
  • Osteoartŕóza
  • Karpálny tunel

Zaujímavé informácie priniesla amta aj v prípade dôvodov, prečo si ľudia v USA dopriali masáž. 43% poskytlo ako dôvod bolesť alebo zdravotnú stránku, 29% relaxáciu a stres a 28% presný dôvod nepoznalo, skôr išlo o voľnočasovú aktivitu. Zo zozbieraných údajov je jasné, že až 89% ľudí súhlasí s tým, že masáž je účinná pri úľave od bolesti a až 61% lekárov v týchto prípadoch ju svojim pacientom odporučí. Ak by sme mali spočítať známe druhy masáží, dostali by sme sa na cifru nad 80. Ktoré sú tie najbežnejšie a ako vám dokážu pomôcť?

Terapia aktívneho uvoľňovania

ART, teda technika aktívneho uvoľňovania, patrí medzi tie novšie druhy masáží. Za jej „otca“ by sme mohli označiť Dr. P. Michaela Leahyho, ktorý ju svetu predstavil pred cca tridsiatimi rokmi. Táto myšlienka vznikla hlavne pre elitných športovcov s cieľom čo najrýchlejšieho vrátenia sa k špičkovým výkonom bez zdĺhavých masážnych rekonvalescenčných úkonov. ART lieči menej závažné poruchy mäkkých tkanív v rámci:

  • Šliach
  • Svalov
  • Nervov
  • Fascií
  • Väzov
druhy masáží ART

Ide o techniku, ktorá však môže byť prospešná pre každého. Zameriava sa priamo na uvoľňovanie jazvového tkaniva v svale, ku ktorému dochádza, keď sú svaly dlhší čas nadmerne zaťažené. V skutočnosti ide zrejme o jedinú terapiu manipulácie mäkkých tkanív, ktorá priamo opravuje celý rozsah pohybu svalu, pretože sa zameriava hlavne na základné problémy svalu. K tomuto zaťaženiu prichádza pri dlhých a často sa opakujúcich náročných cvičeniach, no paradoxne aj pri bežných každodenných činnostiach (nakupovanie, chôdza, aktívnejšie zamestnanie, varenie, prechádzky so psom…). Špecialista na ART by mal byť vyškolený vo viac ako 500 špecifických strečingových technikách. Ide hlavne o techniky sústrediace sa na hamstringy, kvadricepsy, ramená či hrudník. Využívajú svoje ruky na identifikáciu jazvového tkaniva vo svale. Následne využijú niekoľko metód spúšťacích bodov pomocou rúk alebo menších nástrojov, aby v nich uvoľnilo napätie. Takéto sedenia môžu trvať od 30 do 60 minút a nemali by sa realizovať viac ako raz týždenne, pokiaľ tak špecialista v jedinečných prípadoch neusúdi.

Thajská masážna terapia

Ide o terapiu, ktorá patrí medzi najstaršie druhy masáží. Požíva sa od cca roku 2500 pred našim letopočtom a nejde vôbec o náhodu. Môžeme ju označiť za prastarú prax, ktorá kombinuje akupresúru, indické ajurvédske princípy či niektoré asistované jógové pozície na zmiernenie bolestivého svalového napätia.

známe druhy masáží thajská masáž

Pacient je počas terapie oblečený do voľnom odeve. Odborník využíva ťahanie, naťahovanie či stláčanie. Vo všeobecnosti sa sústredí na špecifické línie tela, ktoré nazývame „sen“ a celý proces môže trvať až dve hodiny. Keďže má každý masér svoj vlastný štýl, aj každá takáto procedúra býva odlišná. Stále však musia byť dodržané niektoré základné pravidlá. Masér môže použiť svoje ruky aj nohy na tele pacienta. Využiť sa ale môžu aj metódy praskania kĺbov, ťahanie prstov na nohách a rukách či uší, zaujímavosťou je kráčanie po chrbte. Z tohto druhu masáže môže mať úžitok každý. Ide o metódu neinvazívnej terapie, odporúča sa skôr pre tých, ktorí nemajú žiadne špecifické bolesti.

Švédska masážna terapia

Momentálne ide o jednu z najznámejších spôsobov terapie. Názov sa však používa len v anglicky a holandsky hovoriacich krajinách, inde ju poznáte pod pojmom „klasická masáž“. Medzi druhy masáží ju dostal Per Henrik Ling. No treba dodať, že preslávené francúzske výrazy pre základné ťahy masáže vymyslel Johann Georg Mezger.

Švédska alebo klasická masáž využíva 5 základných ťahov:

  • Effleurage
  • Petrissage
  • Rytmické poklepávanie
  • Trenie
  • Vibrácie
známe druhy masáží klasická

Švédska masáž sa používa na úľavu od miernej až po intenzívnu bolesť svalov. Závažnosť stavu je ovplyvnený mierou napätia vo svale. Pomáha najmä pri týchto problémoch:

  • Zníženie a zvládanie stresu
  • Bolesť v krížovej oblasti
  • Osteoartróza
  • Stuhnutie kĺbov
  • Všeobecné zníženie bolesti

Klasická alebo švédska masáž môže trvať od 30 do 90 minút, pokiaľ nejde o špecifický prípad. Ak však pacient v minulosti prekonal zranenia alebo ho odvtedy kvôli nemu trápia bolesti, je dôležité to spomenúť vopred.

Lekárska masáž

V tomto prípade môžeme terapiu zaradiť medzi druhy masáží, ktoré považujeme za kontroverznejšie. Často sa totiž využíva mnoho rôznych štýlov z už existujúcich terapií. Spomenúť môžeme terapiu spúšťacích bodov, masáž hlbokých tkanív, osteopatické techniky alebo karniálno-sakrálne techniky. Stále je však vo veľkej miere využívaná na dekongestívnu terapiu, ktorá pomáha pri rakovine prsníka, zmiernenia bolestí, pri paliatívnej starostlivosti alebo riešenie problému sústredením sa na okolitú bolesť a nie na problém samotný. Celkovo však možno liečebnú masáž využiť na liečbu širokého spektra duševných a fyzických ochorení ako:

  • Nízky krvný tlak
  • Úzkosť
  • Neskoršie nástupy bolestí
  • Znížený tep

Z týchto terapií môže mať úžitok každý, hoci miera, do akej pomáha, sa líši od prípadu k prípadu. Stále sa skúma, ako veľmi pomáha napríklad pri duševných chorobách ako sú depresie a úzkosť. Tu sa odporúča aj klasická masáž, ktorá zvyšuje relaxáciu a zmierňuje niektoré zmeny nálad.

Akupunktúra / Akupresúra

Zaraďujeme ju medzi druhy masáží, ktoré využívajú terapiu spúšťacích bodov ale pomocou ihly. Pôvodne bola táto technika súčasťou starovekej čínskej medicíny. Dodnes je prospešná pri úľave od bolesti. Stále sa však nájdu skeptici, ktorí ju považujú za pseuvovedu, pretože jej metódy nie sú založené na vedeckých faktoch. Počúvame aj názory, že nemá dlhodobé výhody. Stále sa však využíva pri bolestivých stavoch stuhnutých ramien, kolien, kĺbov či v oblasti krížov. Môže sa vykonávať vo väčšine masážnych salónoch a klinických zariadeniach, ak ju praktizuje kvalifikovaný lekár a má k dispozícii čisté ihly, čo je úplná nevyhnutnosť.

Vo všeobecnosti môže túto terapiu využiť ktokoľvek, kto nemá averziu k ihlám. Patrí medzi tie príjemnejšie druhy masáží, skvelá je pre ponorenie sa do hlbokých fasciálnych vrstiev. Takéto sedenie sa zvyčajne vykonáva tak, že lekár presne určí postihnuté oblasti a jemne do nich zasunie ihlu. Tak sa najprv zvýši a následne zníži tlak.

Ihla sa zavádza čo najrýchlejšie, aby sa minimalizovala bolesť. Možno ju otáčať alebo s ňou pohybovať hore a dole. Tým sa dosiahne možnosť manipulácie s fasciálnym tkanivom. Ihly sú následne stimulované terapeutom, čím sa zvýši napätie okolo nich, a to pomáha zmierniť tlak v okolí po ich odstránení. Pacient môže cítiť na konkrétnom mieste brnenie alebo čiastočné znecitlivenie. Pri akupresúre sa pracuje na rovnakých princípoch, no bez invazívnosti ihiel. Dĺžka sedení je rôzna v závislosti od počtu zapichnutých ihiel, počtu liečených oblastí a od toho, do akej miery znesie pacient bolesť.

Banková terapia

Aj pri nej sa nájde viacero skeptikov. Patrí medzi druhy masáží, ktorých základ nie je podložený komplexnými vedeckými faktami. Počiatok bankových terapií sa datuje do roku 3000 pred Kristom a odvtedy sa využíva ako oficiálna metóda na zvýšenie prietoku krvi a krátkodobú úľavu od bolesti. Vo všeobecnosti sa vykonávajú tieto procesy:

  • Masér nájde boľavú alebo napätú oblasť tela
  • Vytvorí tlak na túto oblasť prisatím nádobky na kožu
  • Tlak sa zvyšuje postupovaním krvi na povrch kože
  • Nádobka sa necháva na tele niekoľko minút v závislosti od jej veľkosti a bolesti, ktorú sval spôsobuje
  • Masér môže pomôcť sériou špeciálnych pohybov, aby sa zvýšil prietok krvi do postihnutej oblasti
  • Nakoniec sa nádobka odstráni

Poznáme tri štýly bankovania: 

  • Fire cupping – Zahŕňa sklenené nádobky namiesto plastových. Vatový tampón sa namočí do takmer čistého alkoholu, zapáli sa a rýchlo sa vloží do nádoby a následne na telo. Nádobka zostáva na mieste vďaka jej rýchleho striedania ohrevu a ochladzovaniu. Môžu tiež kĺzať po pokožke, čo nazývame pohyblivým bankovaním. Pri ňom sa ale aplikuje aj masážny olej.
  • Wet cupping – Táto metóda vytiahne krv na povrch a do liečenej časti tela vytvorením malého rezu, na ktorý sa prisaje nádobka. Ide o veľmi populárnu liečebnú metódu v islamskej kultúre.
  • Suché bankovanie – Patrí medzi najbežnejšie bankovanie a veľmi obľúbené druhy masáží aj v našich končinách. Zameriava sa na vytvorenie tlaku na menšej oblasti pod kožou. Nádobka sa najčastejšie pripevní na jemnejšiu pokožku, aby lepšie tesnila, čo zvyšuje celkový tlak. Využívajú sa nádoby s priemerom 2,5 až 7,5 cm (1 až 3 palce).

Hoci sa bankovanie občas považuje za „pseudovedu“ a tvrdí sa o ňom, že nemá žiadne zdravotné výhody, obrovské množstvo sveta a kultúr s tým tisícročia nesúhlasí. Bankovanie trvá do hodiny a môže sa vykonávať prakticky u každého.

Myofasciálna masáž

Toto uvoľnenie môžeme zaradiť k základným typom masážnej terapie. Viete, že existujú také druhy masáží, pri ktorých dokonca nepotrebujete dotykové zásahy masérov? Tu je to možné! Myofasciálne uvoľnenie opisuje rozpad telesnej fascie, teda vláknitej vrstvy spojivového tkaniva nad svalom a pod kožou. Práve fascia umožňuje nášmu telu vykonať rôzne polohy tela resp. sa vôbec pohybovať. Ak popri tom cítime na povrchu svalov napätie, s najväčšou pravdepodobnosťou sa ozýva fascia a nie konkrétny sval pod ňou.

Myofasciálne uvoľnenie možno vykonať viacerými nástrojmi:

  • Tenisová, golfová, lakrosová, softbalová loptička
  • Penový valec
  • Valčeky a guľôčky Trigger Point
  • Body Bar
  • HyperVice
  • Rumbler valček

Poznáme aj dva rôzne štýly techník myofasciálneho uvoľnenia – pasívne a aktívne. Pri aktívnej terapii klient napína postihnuté oblasti a bežne sa pri tom využívajú vyššie spomenuté nástroje. Pasívna terapia sa praktizuje pri úplne uvoľnenom svalstve, používa sa pri masáži spúšťacích bodov a mobilizácii mäkkých tkanív. Je len na vás, ktorú z techník si vyberiete. Pri masáži sa využívajú tieto techniky:

  • Masér aplikuje buď jemnú a dlhšie trvajúcu silu na postihnutú oblasť alebo ľahké a jemné naťahovanie, v závislosti od závažnosti napätia.
  • Používa kĺby, lakte, prsty a ktorýkoľvek z vyššie uvedených nástrojov na pomalé rozbitie manipulovanej fascie.
  • Pri terapii s priamym myofasciálnym uvoľnením odborník pomaly pracuje s každou fasciálnou vrstvou, až kým nezachytí napätie.
  • Pri nepriamom myofasciálnom uvoľnení sa využíva aktívne aj pasívne napínanie svalov s cieľom precízneho ale jemného zbavenia sa akéhokoľvek napätia v konkrétnej fascii.

Takáto masáž najčastejšie trvá polhodinu a využívajú ju všetky osoby s pevným svalstvom. Aj keď ide o trochu bolestivé uvoľnenie (pri priamej metóde s masážnym terapeutom), je vyhľadávané ako jedno z prvých riešení napätých svalov, keďže má viac priamych a konkrétnych výhod pri ňom ako klasická masáž.

Akú masáž máte najradšej vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom na našom Facebooku. Viac zaujímavých blogov o zdravotných výhodách wellness procedúr či zo sveta piva nájdete na webe projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články