Zdravie a pivo je téma, ktorá láka vedcov ale aj obyčajných milovníkov tohto nápoja už stáročia. My sme pre vás pripravili niekoľko príkladov, kedy vášmu telu naozaj pomáha.
Už od nepamäti sa považuje medzi ľuďmi za výrazný zdroj antioxidantov z alkoholických nápojov víno. Treba však dodať, že mu bez problémov môže konkurovať aj pivo. A prečo sú tieto látky tak dôležité? Verte či nie, pri pití týchto dvoch „pochúťok“ môžeme zabrzdiť naše starnutie… Víno totiž obsahuje resveratrol a pivo dôležitý antioxidant xanthohumol. Ten pochádza priamo zo šišiek chmeľu a jeho účinky sú dokonca 200-krát silnejšie ako pri resveratrole červeného vína.
Chmeľ, a teda aj táto látka, sa zavádza do piva od 12. storočia. Poďakovať za to môžeme benediktínskej mníške Hildegarde de Bingen. Dovtedy mnísi využívali na ochutenie či udržanie kvality piva najmä horec, koriander či šalviu. Práve chmeľ ale dodal nápoju, ktorý sa ponúkal v kláštoroch najmä pútnikom, skvelé pozitívne účinky a dôležité konzervačné vlastnosti. Niet sa teda čomu čudovať, že sa používa doteraz a pivovarníci ani v najbližších desaťročiach neočakávajú, že ho niečo nahradí.
Vráťme sa ale späť ku xanthohumolu. Ten sa využíva v medicíne pomerne dlho pri liečbe nespavosti, úzkosti či stresu. Je známy mnohými farmakologickými vlastnosťami, medzi ktoré môžeme zaradiť antioxidačné, antivírusové. antiobezitné, protizápalové, kardiovaskulárne, protirakovinové či chemoprevenciu. Keďže sú teda nespochybniteľne dokázané jeho pozitívne účinky na zdravie ľudí, množstvo pivovarov sa ho snaží využiť pri varení svojich pív v čo najväčšom množstve.
Ak sa bavíme o téme pivo a zdravie, musíme spomenúť aj blahodárny účinok na kosti. S touto informáciou prišli napríklad americkí vedci z Kalifornskej univerzity (Davis), ktorí to vysvetlili v odbornom článku o účinkoch piva na spevnenie kostí človeka či chrbtice časopisu Journal of the science of food and agriculture. Tí dostali za úlohu skúmať technologické postupy a suroviny použité pri výrobe zlatistého moku. Po precíznom otestovaní stovky komerčných značiek dospeli k záveru, že pri pití piva naozaj obohacujeme svoj organizmus o výrazné množstvo kremíka.
Keďže práve tento prvok tvorí dôležitú zložku pri stavbe kostného tkaniva, ide o mimoriadne prospešnú vec. Okrem toho sa kremík stará aj o príjem vápnika z potravy, pozitívne ovplyvňuje metabolizmus či sa stará o pružnosť čriev. Podľa týchto štúdií môžeme povedať, že množstvo kremíka v pive sa pohybuje od 6,4 miligramu až po 56,5 miligramu. Do piva sa nedostane len z chmeľu ale aj z jačmeňa. Preto ak chcete v čo najvyššej miere využiť toto pozitívum, mali by ste siahnuť po iných druhoch ako klasickom „bielom pive“ zo pšenice. To platí aj o nealkoholickom pive. Mimochodom, táto látka sa nachádza vo veľkom množstve napríklad v špenáte.
Často sa stretávame aj s pojmom „pivné brucho“, ktoré sloganu pivo a zdravie dosť škodí. Treba si však uvedomiť, že ide o mýtus. Oproti iným alkoholickým ale aj nealkoholickým nápojom totiž obsahuje nízku hladinu cukru. V klasickom „čapáku“ sa nachádza približne jedna lyžička cukru, kým v pomarančovom džúse ich nájdete 6 a v plechovke koly dokonca 7… Rôzne vedecké štúdie dokonca ukázali, že pivo môže byť vhodnou prevenciou pred obezitou či cukrovkou. A prečo je pivné brucho výmyslom? Jednoducho nám po ňom lepšie trávi, keďže podporuje tvorbu žlče, vďaka čomu sme schopný stráviť aj tučnejšie jedlá.
Z tohto hľadiska je dôležitá aj existencia vlákniny. Ide tak o jeden z mála nápojov, vďaka ktorému ju môžeme v našom organizme doplniť. Pivo sa totiž vyrába z fermentovaného sladového jačmeňa či pšenice, ktorých zrná sú ňou doslova preplnené. Na konci fermentácie tak vzniká alkoholický nápoj bohatý na vlákninu. Tá sa po jeho vypití naviaže na tuk a pôsobí ako prírodné preháňadlo. Navyše nás aj chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami a aj ona nám pomáha chudnúť.
Nebudeme si klamať, na pivo chodíme aj kvôli stresu. Veď kde sa dokážeme lepšie ukľudniť a zabudnúť na ťažký deň ako pri jednom orosenom v spoločnosti kamarátov? Do článku pivo a zdravie ale zaraďujeme toto pozitívum aj z overených zdrojov. Psychológovia totiž tvrdia, že pitím piva dokážeme úspešne zvládať práve stres, nervozitu či dokonca zabrániť neurózam, depresiám a psychózam. Toto dokazuje aj prieskum, ktorého závery ukazujú na zvyšovanie bielych krviniek pri vhodne zvolenom podávaní fermentovaných pokrmov. A medzi tie patrí aj pivo. Lymfocity sú totiž zodpovedné za bunečnú obranyschopnosť organizmov. Podobného testu sa zúčastnili aj študenti a študentky českých vysokých škôl. Tí po dobu 60 dní počas skúškového obdobia vypili jedno pivo denne. Ako sa ukázalo, u sledovanej skupinky stúpol počet bielych krviniek o 8 percent, u ostatných klesal.
Ako sme už spomenuli vyššie, pivo a zdravie sa dá spomenúť aj pri téme prevencie pred cukrovkou. Pitie tohto nápoja dokáže minimalizovať pravdepodobnosť vzniku diabetu druhého typu. Podľa renomovaných štúdií sa ukázalo, že mierni konzumenti piva v porovnaní s inými ľuďmi, ktorí ho radi nemajú, majú asi o 30 percent menšiu pravdepodobnosť, že v budúcnosti budú trpieť touto nepríjemnou chorobou. V tomto prípade je opäť dôležité využívanie chmeľu pri varení. Ten obsahuje látky s názvom humulony, ktoré tlmia vznik diabetu.
Zaujímavým pozitívom pri pití piva je aj zabránenie bakteriálnych infekcií. A opäť za to môže chmeľ. Tentokrát sa jedná o jeho horké kvety, ktoré sa chvália antivírovými či antibakteriálnymi vlastnosťami. Vďaka nim sa pri rozumnom pití piva znižuje riziko infekčných chorôb, napríklad aj bežných chrípok či nachladení. Zlúčeniny v tejto rastline chránia aj pred zápalmi.
Možno sa to bude zdať aj neuveriteľná vec, no pitie piva pomáha aj pri znižovaní krvného tlaku. Doktori síce varujú, že konzumácia alkoholu môže spôsobiť jeho zvyšovanie, preto jeho príjem treba pri podobných problémoch obmedziť. Ak totiž vypijete jeho väčšie množstvo, riskujete dokonca závažné komplikácie ako poškodenie srdcového svalu či cievne mozgové príhody. Niektoré výskumy však ukázali, že alkohol v malej miere môže zdraviu prospievať aj v tomto smere. Konkrétne spomeňme štúdiu žien v Bringham and Women Hospital. Podľa nej 350 ml piva denne na ženu môže krvný tlak efektívne znížiť. Pri jednom pive denne pri ženách a dvoch pri mužoch sa zase znižuje riziko iných srdcových ochorení.
Téme pivo a zdravie sa venovali aj vedci z Veľkej Británie, ktorí 6 rokov sledovali asi 80 tisíc konzumentov piva. Ich cieľom bolo zistiť, či jedno pivo denne pomôže znížiť hladinu nezdravého cholesterolu v krvi či znížiť riziko infarktu alebo mŕtvice. A podarilo sa im to. Preto teraz môžeme tvrdiť, že konzumenti piva (opäť rozumné množstvo) majú výrazne lepšiu hladinu tohto typu cholesterolu ako poriadni pijaci či dokonca abstinenti. Je jasné, že v tomto smere je pivo s nižším obsahom alkoholu oveľa zdraviu prospešnejšie ako destiláty.
Všetko to súvisí s HDL cholesterolom, ktorý laicky nazývame aj tým dobrým. Muži konzumujúci jedno až dve pivá denne (pri ženách ide o jedno veľké pivo), mali jeho hladinu vyššiu. HDL cholesterol v našom tele dokáže zbaviť krv od toho nezdravého, čím zníži riziko srdečnej ischemickej choroby či mozgovej mŕtvice. Keďže pivo zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, riziko vzniku mŕtvice sa podľa vedcov znižuje asi o 20 percent.
A teraz prichádzame v článku pivo a zdravie k časti, ktorá mimoriadne zaujme najmä študentov. Veď si len spomeňte na časy na vysokej škole, koľko tohto nápoja pretieklo krkom…Nedávny výskum na Exeterskej univerzite totiž ukázal, že mierne dávky alkoholu (hlavne piva) podporujú ukladanie nových informácií do pamäte. Na tejto štúdii sa zúčastnilo 88 miestnych študentov, ktorí boli náhodne rozdelení na dve skupiny. Následne sa zúčastnili prednášky zameranej na výuku nových slov. Prvá skupina však musela vypiť tri pivá, druhá musela byť v tomto smere „čistá“. Nasledujúci deň prebiehal test, ktorého výsledky boli lepšie pri tých, ktorí si mohli pred výukou vychutnať pivko. Podľa profesorky Celie Morgan ide o to, že alkohol blokuje učenie nových informácií, preto je mozog donútený nové informácie uložiť priamo do dlhodobej pamäti.
A práve toto preskočenie krátkodobej pamäte je často dôležité pre študentov. Dlhodobá pamäť je na rozdiel od nej nevedomá, pasívna a nadnesene povedané aj neobmedzená. V nej uchované informácie sú neporovnateľne odolnejšie voči nenávratnému strateniu. Podobný efekt má napríklad aj spánok, čo sa však na internátoch či pri učení trochu vylučuje s miestnym životom…
Dôležitú rolu tu zohráva hormón s názvom dopamín, ktorý sa uvoľňuje aj pri konzumácii alkoholu. Ten zaraďujeme medzi hormóny šťastia, vďaka ktorým sa cítime tak skvelo. Ako vysvetľuje neurobiológ Hitoshi Morikawa z Texaskej univerzity v Austine, ide o spúšťač učenia, keďže posilňuje synapsie, ktoré sú aktívne pri jeho uvoľňovaní. Preto má náš mozog tendenciu si zapamätať čo najviac.
Skvelé účinky na vaše zdravie majú aj pivá varené priamo v našom Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci. Aby ste vášmu telu dopriali ideálnu dávku rehabilitácie a oddychu, určite vyskúšajte aj náš Pivný wellness. Tešíme sa na vašu návštevu.