fbpx
Zásady saunovania: Ako dosiahnuť najväčšie benefity?

Zásady saunovania nemusia byť len nejakým povinným letákom pohodeným na recepcii vo wellnesse. V pivných kúpeľoch Maravar sme pre vás pripravili ich súhrn, ktorý vám pomôže vyťažiť z pobytu v klasickej alebo infrasaune pre svoje telo aj myseľ naozaj maximum.

Samotným saunovaním si musíte uvedomiť jeden dôležitý fakt. Pozitívne účinky saunovania sa dosiahnu len vtedy, ak budete v čo najvyššej miere dodržiavať a rešpektovať tie správny zásady saunovania. Ľudia sa totiž uchyľujú k viacerým zlozvykom či pochybeniam. Možno aj nevedome vchádzame do sauny po výdatnej strave, čo určite nie je vhodné. Plný žalúdok je pre účinné saunovanie nevhodný, po výdatnejšom obede alebo večeri odporúčame vyčkať so vstupom do sauny aspoň dve hodiny. Pozor ale aj na opačné prípady, teda stav hladu. Ten vám môže spôsobiť v saune nevoľnosť alebo mdloby. Nejaký ten pokrm sa hodí určite, napríklad ako je to v prípade Maravaru a jeho predkrmom z domácej stravy. Myslíte aj na dostatok tekutín, pomôcť môže čaj či menšia dávka ovocnej šťavy.

Zabudnite na alkohol, hlavne ten tvrdý. Zásady saunovania ho spomínajú veľmi často. V saune zvykne vyvolať pocity nepríjemného rozrušenia či nevoľnosti, to platí aj po procedúre. V organizme totiž vie vyvolať rôzne zmeny a práve vysoká teplota urýchľuje jeho pôsobenie. Sú prípady, kde spôsobí aj rôzne zranenia, podnapité osoby nie sú taktiež často príjemné pre ostatnú spoločnosť a narušujú ich relaxovanie.

Pozor si treba dávať aj na fajčenie tesne pred saunovaním, keďže má za následok porušenie reakcie cievneho systému. Nikotín je známy tým, že môže spôsobiť rušenie účinkov sauny kvôli sťahovaniu drobných ciev vo vnútorných orgánoch. A to je problém, keďže sauna sa snaží kožu, sliznicu a cievy naopak rozšíriť, aby sa zlepšil prísun kyslíka a živín. Splodiny z tabakových prípravkov veľmi rýchlo prenikajú do sliznice dýchacích ciest, čím eliminujete ďalšie skvelé účinky saunovania.

Zásady saunovania myslia aj na správne metódy použitia hlavne pri tepelných podnetoch. To, ako vplývajú fyzikálne hodnoty sauny na konkrétnu osobu môže byť veľmi individuálne. Preto by sa mal každý presvedčiť sám, ako to bude v jeho prípade. Začnite s nižšou teplotou a postupne intenzitu zvyšujte. Určite ste už počuli o rôznych ponoreniach hlavy do ľadovej vody či skokoch do kopy snehu. Aj tu pristupujte individuálne a tieto tepelné kontrasty s chladom nepreháňajte, kým si nie ste istý, že vám pomôžu.

Zásady saunovania u žien

Praktické využitie saunovania je podľa štatistík vyššie u žien. Tie na ňom oceňujú najmä hygienické, psychorelaxačné a kozmetické účinky. Chcú mať kožu čistú a krásnu. Saunovanie dopomáha k týmto aspektom krásy, dodávajú jej jemnosť, hebkosť či pružnosť. Pri efektívnom prekrvení sa zbavia vyrážok či akné.

zásady saunovania u žien

Myslieť si, že len vďaka saunovaniu schudnete, nie je najšťastnejší názor. Síce v saune vypotíme pol kila až kilogram vody, nenastáva tu dostatočný energetický výdaj, aby sme to mohli tvrdiť. Je však dobrou kombináciou k rôznym zdravým diétam či fyzickej námahe, čo už k strate hmotnosti viesť môže. Pri vylúčení vody z organizmu nastáva úprava jej rozloženia v tele a v prvom rade často pochádza hlavne z tkanív, kde sa tvoria opuchy, čo trápi najmä ľudí s nadváhou.

Pozor však aj na prípady, kedy sa saunovanie pre ženy neodporúča. Mnoho žien si však myslí, že saunovať v druhej polovici tehotenstva nie je správne. Odborníci sa však prikláňajú k názoru, že by to nemalo vyvolať žiadne komplikácie. Naopak, môže to pomôcť pre ľahší priebeh pôrodu a napríklad v šestodenelí podporí obnovu síl a energie. Ženy v tomto období by sa ale mali vyhnúť kúpeľom v ľadových bazénoch a kadiach.

Zásady saunovania u mužov

V tomto smere je dobré sa pozerať aj na záujmy či dokonca zamestnanie mužov. Pri ťažších prácach je ich organizmus zaťažený extrémnejšie. To môže mať za následok aj psychické vyčerpanie, najhoršie to pre telo a myseľ je v prípade, ak navyše absentuje zdravý spánok a telo sa nedokáže dostatočne zregenerovať. Zlý stav organizmu môže ovplyvniť aj nadmerné požívanie alkoholu, fajčenie či zlá strava (najmä prejedanie). Ak sa tieto negatívne javy skĺbia, pocíti to aj imunita a prichádza väčšie ohrozenie z pohľadu chorôb. Trpia najmä cievy, srdce, svaly, kĺby, dýchacie cesty, duševný stav alebo nervový systém. A práve tu môže pomôcť saunovanie, ktoré môže slúžiť ako pomoc pri boji s rôznymi škodlivinami v organizme.

Už z historického hľadiska boli muži zvyknutí zájsť do sauny po ťažkom dni či práci v horších podmienkach. Prinieslo im to odpočinok, osvieženie a akési uzavretie ďalšieho ťažkého dňa či týždňa. Dnes sú už sauny často situované aj na pracoviskách. Čo sa ale nemení je fakt, že aj dnes má sauna regeneračné, rehabilitačné a rekondičné schopnosti a poskytne ľuďom telesnú očistu. Zlepšenie celkového rozpoloženia tela v tejto uponáhľanej dobe je predsa len mimoriadne dôležité. Ak ste duševne pracujúca osoba, každý fundovaný odborník vám túto procedúru určite odporučí, a to aspoň raz do týždňa. Najlepšie je si saunu naplánovať tak, aby ste ju mohli spojiť aj s inými pohybovými alebo relaxačnými aktivitami, ako je tomu aj u nás v pivnom wellnesse Maravar.

Zaujímavo vyhradený názor na spojené saunovanie mužov a žien majú ľudia či odborníci napríklad vo Fínsku. Spoločenské saunovanie tu proste v spoločnosti veľké miesto nemá. Preto sa vo svete  nenechajte prekvapiť faktom, že narazíte na vyhradené hodiny či dokonca dni pre takúto spoločnú aktivitu, inak to bude problematické.

Možno trochu tabuizovanou témou je vplyv saunovania na sexuálnu aktivitu mužov. Dlhodobé pozorovania a štúdie preukázali, že aj toto môže byť zaujímavý benefit. Sauny totiž pomáhajú prekrvovať vnútorné orgány, čím sa zvýši tvorba určitých hormónov. A to je pozitívny fakt smerom k problémom s ejakuláciou či erekciou. Vysoká teplota v saunách určite nemá negatívny vplyv na kvalitu a tvorbu spermií, no je dôležité dodržiavať zásady saunovania, a to hlavne odporúčané trvanie či nepreháňať to s následným ochladením.

Saunovanie u detí

Tu hrajú dôležitú rolu rodičia resp. dospelí, ktorí deťom musia vysvetliť zásady saunovania, no aj vytvoriť vhodné podmienky na túto aktivitu. Nie pre každé dieťa môže byť verejná sauna ozajstným miestom pre relax, preto sa aj v našich končinách začínajú rozširovať vlastné domáce sauny. Nájdeme však aj špecifické zariadenia s možnosťou saunovania konkrétne pre deti. Odporúča sa navštevovať skôr rodinné typy wellnessov. Pozor si treba dávať na všetky biologické či iné potreby mladistvých, aby ste náhodou nezvolili zlý postup.

Treba si uvedomiť, že u detí sa prejavujú fyziologické reakcie pri saunovaní oveľa rýchlejšie. Preto sa môžu v saune chovať a prejavovať odlišne ako dospelí. Väčšinou tam vo vyšších teplotách vydržia podstatne kratšie, preto sa odporúča strávený čas skrátiť o polovicu až dve tretiny. To platí aj o teplote, ktorá by mala byť o 10 stupňov nižšia ako obvykle. Deti ale oveľa lepšie znášajú pobyt v studenej vode.

Zaujímavým zistením je, že deti najčastejšie v saune sedia a priťahujú si nohy k hrudníku. Nie veľmi často si tu ľahnú. Na rozdiel od dospelých sa radi s inými deťmi rozprávajú, dokonca aj hrajú rôzne hry (samozrejme sa nebavíme o spoločenských ale rôznych rečových). Pri malých deťoch vnímame pozitívne preventívne ochranné a hygienické benefity. A čo otázka vekového obmedí. zenia? Deti musia disponovať z hľadiska stability a pohyblivosti termoreguláciou. Zvyčajne sa to deje okolo troch rokov, no môže to byť aj skôr. Fíni sú v tomto extrém, deti berú do sauny už týždeň alebo desať dní po narodení.

Ako je to so seniormi?

Niektorí odborníci sa v minulosti prikláňali k radám aj ohľadom hornej vekovej hranici. Neodporúčali začať so saunovaním až po 60 roku života. Ide však o individuálnu záležitosť. Poradiť sa s lekárom alebo personálom wellnessu by sa mali hlavne tie osoby vyššieho veku, ktoré majú problémy so srdcom či cievnym systémom. Možno ste si mysleli, že seniori začínajú so saunovaním zo zdravotných dôvodov. Podľa výskumov ale skôr hľadajú možnosť spoločenského života, teda zmeniť priebeh všedných dní. Samozrejme má ale saunovanie aj mnohé zdravotné výhody, aj tu ale treba dodržiavať zásady saunovania, podobne ako pri deťoch bez výnimiek.

Seniors in sauna sweating and relaxing

A kde sa teda tie plusy objavia? Najprv to zrejme spozorujú pri koži, ktorá je u seniorov často suchá, pokrytá vráskami a náchylná na poranenie. Dôvodom je nedostatok vody v tkaninách. Ak však na ňu pôsobí teplo, koža sa viac prekrvuje, dostane sa jej viac obranných látok a je schopná opäť spustiť tvorbu buniek pokožky. Po saune by mala byť koža čistá, hladká, pružnejšia a zbaví sa aj šupiniek odumretých buniek pokožky. Počuli ste už o tom, že sa seniori menej potia? Pri saunovaní sa to ale nedeje, potné žľazy nie sú oslabené.

Infrasauna je oveľa efektívnejšia

V pivných kúpeľoch Maravar sídliacich v Penzióne Mara máte možnosť využiť benefity infrasauny. Na rozdiel od fínskej sauny disponuje iným vykurovaním kabíny. Pri fínskej saune nájdete vo vnútri kachle, ktoré okolitý vzduch ohrejú a ten potom ohrieva telo. Tento systém označujeme ako konvekčný. Nie je ale až tak energeticky efektívny, keďže tepelný prenos je ovplyvnený vyššími stratami. Preto je nutné tieto sauny ohrievať na vyššiu teplotu, čo nemusí vyhovovať každému a je to aj drahšie.

Naozaj vhodnou alternatívou je infrasauna. Tá využíva na svoje fungovanie infračervené žiarenie. To má vlnovú dĺžku 760 nm až 1 milimeter. Pre ľudský zrak je neviditeľné. Kvôli nemu sa do infrasauny inštalujú infra panely a my ho pocítime ako teplo. Ide o maximálne bezpečnú technológiu, ktorú využívame aj mimo sauny pravidelne v každodennom živote. Veď o tom hovorí aj fakt, že sa využíva aj v nemocniciach či na pôrodných sálach, aby novorodencom pomáhalo získať správnu telesnú teplotu.

zásady saunovania Maravar

V tomto prípade ide o sálavé teplo, ktoré nepotrebuje na prenos energie ohrievať okolité prostredie. Energia sa dostane do tkanív organizmu priamo a až do hĺbky 10 mm. Veľkým bonusom je to, že infražiarenie na rozdiel od iných žiarení nezrýchľuje starnutie buniek pokožky a nijako ju samotnú nepoškodzuje. Teplota je v tejto saune nižšia ako pri fínskej, teda od 30 do 50 stupňov Celzia. Zásady saunovania hovoria o tom, že tu môžete tráviť čas aj v osuške či spodnom prádle, dĺžka terapie môže dosiahnuť až 30 minút. Jej služby je možné využiť aj viackrát do týždňa. Čo sa týka samotnej kabíny, tá je o dosť menšia ako tie klasické. Infrasauna sa odporúča aj starším osobám či pre tie, ktoré kvôli rôznym zdravotným problémom nemôžu chodiť do iných.

Poďme k tomu najdôležitejšiemu, a to zdravotným benefitom. Dochádza tu k výbornej detoxikácii organizmu. V klasickej saune vylúčite asi 5% škodlivín, tu to je až 15% toxínov. Týka sa to sodíka, čpavku či ťažkých kovov. Spomenúť ale musíme aj zmiernenie bolesti, zníženie svalového napätia, hojeniu odrenín, popálenín, rezným rán, pomáha pri celulitíde, spaľovanie kalórií (pomoc pri chudnutí), lieči ekzémy a akné, odstraňuje odumreté kožné bunky a kožné nečistoty, zvyšuje jej napätie a elasticitu, zlepšuje aj jej prekrvenie. Dôležitá je aj schopnosť stimulácie krvného obehu.

V infrasaune sa odporúča sedieť. Žiarenie totiž putuje horizontálne a pri najlepších účinkoch je rozptyl žiarenia rovnomerný všetkými žiaričmi. Najlepšiu úlohu zohráva žiariť v oblasti chrbta, ktorý má za úlohu zahriať krvné riečisko okolo chrbtice, čo ma za následok zvýšenie vnútornej teploty jadra tela, ktoré okamžite reaguje ako pri teplote a teda skúša obranyschopnosť organizmus. To všetko dospeje až k intenzívnemu poteniu. Zásady saunovania teda hovoria aj o nutnosti doplňovania tekutín. Voda vie zvýšiť kvalitu pôsobenia infračerveného tepelného systému a urýchli látkovú výmenu. Piť je najlepšie džús, vlažný čaj alebo minerálku.

Patríte aj vy medzi fanúšikov saunovania? Navštívte Penzión Mara a jeho pivný wellness Maravar. Môžete si tu totiž užiť aj zdravotné benefity infrasauny. Ak vás článok zaujal, môžete si prečítať aj ďalšie zaujímavosti na túto tému na našom webe v sekcii blog

Ostatné články