fbpx
Veľkonočné pivo z tých najlepších svetových pivovarov

Veľkonočné pivo určite nie je tak známy pojem ako rôzne verzie vareného zlatistého moku. Vo svete je však množstvo pivovarov, ktoré varia aj špeciály pre tento konkrétny sviatok.

Ryan and the Beaster Bunny

Veľkonočné pivo aj s tématickým názvom

Navarené: Two Roads Brewing Ci, CT (Dánsko)

ABV: 7%

Dánsko je medzi milovníkmi piva známe aj mnohými sezónnymi špeciálmi. Podobne tomu je aj na Veľkú noc. V tomto prípade ide o jedinečnú spoluprácu medzi Beaster Bunny a Ryanom. Vzácny a nadýchaný Saison, ktorý bol pôvodne koncipovaný na krásnom ostrove Fanø (západné pobrežie Dánska), je považovaný medzi odborníkmi za jeden z najpodarenejších veľkonočných špeciálov posledných rokov v celosvetovom merítku. Nejde však o žiadnu „limonádu“, veď obsahuje až 7 objemového percenta alkoholu…

Mikkeller – Hoppy Easter

Veľkonočné pivo s tematickou etiketou

Navarené: De Proeg Brouwerij (Belgicko)

ABV: 6,6%

Mikkeller je ďalším pivovarom so sídlom v Dánsku. Svoje pivá ale vyrába v pivovaroch po celom svete. Toto veľkonočné pivo sa varí v spoločnosti De Proef Brouwerij v belgickom Lochristi-Hijfte. Ide o India Pale Ale s 6,6% ABV. Varený bol v nemeckom štýle a po naliatí spozorujete farby pomaranču, jantára či medi. Zaujímavá je aj sivobiela pena. V nose sa vám rozohrajú tóny citrusov, kvetiniek, trávy či dokonca koláčov, nechýba ani nádych kvasiniek a výrazná sladová vôňa. Chuť pocítite okamžite, najskôr zaznejú kvasnicové a chmeľové tóny, následne už prichádza k horkastému záveru. Ide o akýsi boj nemeckého sladu s anglickým chmeľom na poli belgických kvasníc. Podobne ako počas Prvej svetovej vojny.

Gouden Carolus Easter Beer

Svoje veľkonočné pivo má aj Belgicko

Navarené: Het Anker (Belgicko)

ABV: 10,5%

Robínovo červený šperk, aj takto by sa dal nazvať tento kúsok. Tmavé pivo plné sladu s dostatkom korenia, aby vás správne nakoplo aj počas Veľkonočných sviatkov. Ide o dosť sladšie pivo, na aké ste normálne zvyknutý. Chuťou sa podobá dezertnému vínu vďaka ABV 10,5%. Krajina, ktorá je preslávená výrobou skvelej čokolády predsa musí vedieť navariť aj takúto sladkú pivovú pochúťku! A to belgicky Mechelen určite spĺňa.

Mohawk Black IPA Oxymoron Easter Edition

Navarené: De Proefbrouwerij (Belgicko)

ABV: 7,2 %

Veľkonočné pivo napadlo navariť aj švédsky pivovar Mowahk Brewing Company (Täby) prostredníctvom svojej výrobne De Proefbrouwerij v belgických Východných Flandrach. Ide o Black IPA s obsahom alkoholu 7,2 % a horkosťou 75 IBU. Na výrobu sa použil chmeľ ako Amarillo, Citra, Columbus, Cascade, Centennial či Simcou a jačmenný slad. Popri vrchnom kvasení treba spomenúť aj dôležitú prísadu ovos. Farba je krásne ebenová a číra s peknou okrovou penou, ktorá celkom solídne drží. Vôňa je zo začiatku poriadne chmelovo ovocná plná tropického ovocia a citrusov. Následne prichádza dlhé doznievanie s borových nádýchom a prejavom horkej čokolády či praženosti. Prekvapiť vás môžu pri privoňaní aj spálené tóny. Pivári oceňujú to, že sa naozaj skvelo pije aj napriek výrazným chuťovým prvkom čiernej IPA.

Matuška Golden Weizenbock

Veľkonočné pivo od našich západných susedov

Navarené: Matuška (Česká republika)

ABV: 6,8%

Asi by bol hriech, ak by sme vynechali nejaké veľkonočné pivo našich západných susedov. My sme si vybrali Heller Weizenbock od pivovaru Matuška z českého mestečka Broumy. Ide o 16-stopňové Plato so 6,8% alkoholu tvorený plzeňským, pšeničkým sladom zo žateckého chmelu. Do oka vám padne silne zakalená zlatá farba s krásnou stabilnou hustou penou. Vôňa je sladová, sladšia, s tónmi zrelých hrušiek, vanilky či banánov. Weizenbocky sa všeobecne dobre popíjajú, tu sa pripravte na vyššiu plnosť a jemný rez. Chute sa objavia v podobe ovocia, je obilná a ľahko korenistá. Horkosť a kyslosť sú veľmi ľahké, doznievanie dlhšie, banánové, sladové a ľahko korenisté. Ide o skvelý harmonický a výrazný pivný zážitok.

Augustinerbräu Kloster Mülln Fastenbier

Navarené: Augustinerbräu Kloster Mülln (Rakúsko)

ABV: 5,2%

Rakúsky pivovar zo Salzburgu navaril veľkonočné pivo štýlu Märzen zo žateckého poloraného červenáku (chmeľ) a plzeňského, karamelového tmavého sladu vďaka spodného kvasenia. Stupňovitosť je 12,6 stupňa Plato a obsah alkoholu 5,2%. Aj v tomto prípade sa môžete tešiť na peknú hustú stabilnú penu. V nose sa vám rozohrajú sladové, kvetinové či tóny lesného medu. Pivo sa dobre pije vďaka nižšiemu a veľmi jemnému rezu a strednej plnosti. Dočkáte sa strednej horkosti a ľahkých kvetinových tónov s dlhým doznievaním s ľahkým nádychom sušených sliviek či hrozienok. Skvelá voľba pre všetkých obľúbencov čistého a čerstvého piva.

Nynähamns Pumpvikens Påsköl

Navarené: Nynäshamns Ångbryggeri (Švédsko)

ABV: 5,8%

Aj švédske mestečko Nynäshamn má svoje veľkonočné pivo. Tento Dark Mild Ale sa stvorilo z chmelov Challenger, Nugget a Goldings spolu s karamelovým sladom Maris Otter a vrchného kvasenia. Dohromady boli využité až 4 druhy karamelového sladu. Pred napitím sa spozorujete číru, mahagonovú farbu a nízku menej stabilnú penu. Vôňa je karamelová, oriešková, bylinná a s nádychom pomarančovej marmelády. Pri chuti spozorujete stredný až nižší jemný rez a ľahko plnšie telo. Dochuť doznieva dlhšie a je ľahko horká či jemne ovocná. Prekvapiť vás môže kúsok chmelovej zemitosti. Skúsenejší pivári by tento švédsky kúsok prirovnali k anglickým pivám.

To Øl Yeaster Bunny

Navarené: To Øl (Dánsko)

ABV: 6,9%

V dánskom Kodani ste mohli natrafiť na veľkonočné pivo štýlu Saison, India Pale Ale s obsahom alkoholu 6,9 percenta. Na jeho navarenie boli použité kvasinky Brettanomyces z dánskych hruškových stromov či chmely Citra a Mosaic. Opisuje ho tmavo zlatá farba s oranžovým nádychom a väčšou zakalenosťou doplňujúca dobre držiacou sympatickou svetlou penou. Vôňa je peprová, sladová s ľahkosťou tropickej papáje či manga. V ústach pocítite jemnú nakyslosť, dostatok ovocia ale aj korenia. Čaká vás aj stredná až ľahko nižšia plnosť tela. Kyslosť je ľahká no horkosť stredná. Pivo dlhšie doznieva a môžeme určite napísať, že sa výborne pije a chuť je celkom zaujímavá.

Oppigårds Easter Ale

Navarené: Oppigårds (Švédsko)

ABV: 5,3%

Vo švédskom Hedemore vzniklo napríklad aj veľkonočné pivo American Amber Ale štýlu s 5,3% alkoholu a Stupňovitosťou 13,3 Plato. Použité bolo vrchné kvasenie piva, melanoidný slad, karamelový a Pale Ale či Pacific Gem, Cascade a Centennial chmel. Charakterizuje ho číra, medená farba a nižšia hustá pena. Dočkáte sa aj krúžkovania. Vône sú ľahko karamelové, bylinné s nádychom čerešní či pomarančov. Je menej výrazná. Chuť tvorí stredná plnosť, výrazne cítiť karamel. Spozorujete strednú až ľahšie vyššiu horkosť s citrusovými či bylinne chmelovými tónmi. Doznievanie je karamelové s tónmi marmelády, orieškov, čerešní či pomarančovej kôry.

Veľkonočné pivo nie je ľahké zohnať, no my vám vieme spríjemniť čas týchto sviatkov ale aj obyčajného dňa rôznymi našimi špeciálmi. Tie nájdete na webe projektu Maravar v sekcii Pivný eshop. Skvelou voľbou sú ochutnávkové pivné sety plné našich originálnych domácich pív. Blízkych určite potešíte vkusnými darčekovými pivnými setmi. Vybrať si ale môžete aj vašich pivných favoritov uvarených priamo v Maravare aj samostatne. Navštívte náš pivný wellness situovaný v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci a presvedčte sa sami, že aj na Slovensku sa dajú s pivom robiť zázraky.

Ostatné články