fbpx
Predstavujeme vám pivné štýly: Svieži letný Blonde Ale

Len málo druhov piva je tak populárnych, no na druhej strane o nich ľudia veľa nevedia, ako Blonde Ale. A pritom je tak jednoduché a chutné. Ide o jedno z najčastejšie varených pív na svete, ktoré môžeme označiť aj za priamočiaré či konzervatívne. Ak sa ešte len chystáte nahliadnuť do sveta piva a teda začať s týmto nápojom, ste na správnom mieste. Ak ste ozajstným pivným fajnšmekrom, s pohárom Blonde na stole sa nemusíte hanbiť tiež.

Aké je Blonde Ale pivo?

Počuli ste už o sessions pivách? V skratke by sme ich opísali ako tie, ktoré si zoberiete niekde na kempovanie vo väčšom množstve resp. si ich môžete vychutnávať po dlhšiu dobu. Blonde Ale sú ich typickým zástupcom. Spoznáte ich podľa nižšieho obsahu alkoholu 4 až 6 percent, teda skôr bližšie k nižšej hranici. Mohli ste o nich počuť ako o letných pivách z dôvodu schopnosti osviežiť. Majú tendenciu vyrovnanosti medzi sladovou sladkosťou a horkosťou chmeľu, čím sú prístupné všetkým pivárom.

História Blonde Ale

Blond Ale býva často považované za dokonalý prienik medzi svetlým ležiakom a Kolsch. Iní ho považujú za kríženca medzi tradičným ležiakom a remeselným pivom. V Amerike boli tieto pivá pôvodne vytvorené pre konzumentov, ktorí sa mali kvôli vývoju na pivnom trhu preorientovať zo spomenutých bežných ležiakov na remeselné štýly. Ich presný pôvod ale nie je známy, keďže sa na ich počiatkoch varili veľmi podobným štýlom ako klasické svetlé pivá. Ľudia ich tak často vôbec nevedeli rozlíšiť a ani len netušili, že zmenili štýl.

Zlatisté pivo Blonde Ale

Moderné Blonde Ale pochádza z 80. rokov minulého storočia a teraz sa varí po celom svete. Najväčšej popularite sa teší vo Francúzsku, Belgicku či v Južnej a Severnej Amerike. Pri týchto destináciách môžeme tvrdiť, že využívajú aj trochu odlišné receptúry a každý z miestnych zástupcov tohto štýlu ponúka niečo svojské, špecifické. Je dôležité ale poznamenať, že nie každé svetlé či zlatisté pivo sa považuje za Blonde. To má svoj jedinečný štýl varenia  vlastnosti, ktoré ho zaraďujú do vlastnej kategórie.

Charakteristika Blonde Ale

Toto pivo je definované hlavne svojou farbou a sviežosťou. Keďže sú tak podobné svetlým ležiakom, svetlým pivám či tým v štýle Kolsch, hranice medzi nimi sa často určujú len veľmi ťažko. Ak nejaký kúsok môže zdanlivo zodpovedať popisu Blonde Ale, môže sa bez nejakých výčitiek zaradiť aj do inej kategórie. Typické Blonde Ale zodpovedá pri svojom mene aj farbe. Tento odtieň je ale odlišný ako pri svetlom pive.

letné pivo Blonde Ale

Určite však môžeme napísať, že sa veľmi ľahko a dobre pije. Aj keď pri niektorých navarených kúskoch môžeme spozorovať vlastnosti ako mierna horkosť či sladovosť, nikdy nepocítite nejakú „tvrdosť“ resp. zložitosť pri samotných dúškoch. Disponujú stredným telom a jemnou sladovou sladkosťou. Moderní pivári do nich radi pridávajú aj viac chmeľu či jemné ovocné chute. Najmä keď sa jedná o minipivovary.

Chuťový profil

Termín Blonde Ale zahŕňa  širokú škálu pivných vlastností. Nikdy úplne neviete, čo na vás pivovarník pripravil, kým si nedáte svoj prvý dúšok. Také chuťové možnosti vám ponúka. Typické pivo tohto štýlu by ale malo mať jemnú horkosť, jemnú chmeľovú a ovocnú chuť, sladovú horkosť či náznaky byliniek alebo korenia. Chmeľ, bylinky, korenie a ovocie sú typické skôr pre novšie pivá resp. minipivovary. Toto pivo vám umožní preskúmať svoje hranice a byť kreatívny. Stále však existujú určité limity, ktoré sa musia dodržiavať, aby bol váš nápoj kvalifikovaný ako Blonde Ale. Stačí málo a uvarili ste napríklad Koslch.

Farba

Ako už napovedá samotný názov, pivá majú zlatožltú farbu. Niekedy sa priklonia na svetlejšiu farbu napríklad slamy, no môžu dostať aj tmavší jantárový vzhľad. Aby však Blond Ale disponovalo nejakou tmavou či dokonca hnedastou farbou, tak to musí ísť o zriedkavý prípad. Stredná snehobiela pena by mala zakrývať vrch a mala by mať aj dobré retenčné vlastnosti. Jedným z dôvodov, prečo sú tieto pivá tak populárne, je ich čírosť. Aj mierny zákal je veľmi atraktívny podľa momentálnych moderných trendov. S Blonde pivami sú často zamieňané aj zaúdené svetlé pivá, preto sa niekedy mylne zaradia do tejto kategórie.

Obsah alkoholu

Jedným z najdôležitejších rozlišovacích faktorov pri Blonde Ale je ich obsah alkoholu. Ako sme už spomenuli, ide o veľmi ľahko piteľné pivá, ktoré si môžete dopriať aj v čosi väčšom množstve. Typický obsah alkoholu sa pohybuje medzi 3,5% až 5,5%. Ak sa experimentuje, môže sa vyšplhať až na netradičných 6% či dokonca až pre tieto prípady mimoriadne silných 7%.

Párovanie s jedlom

Ide o dokonalý doplnok pre ochutenie večere. Môžete ho spárovať s takmer akýmkoľvek druhom jedla vrátane kuracích krídiel, pizze, hamburgerov, kuracieho mäsa, talianskeho, čínskeho či mexického jedla.

Tipy na podávanie

Najlepší spôsob, ako si vychutnať klasické alebo moderné Blond Ale pivo, je podávať ho pri teplote 4 až 10 stupňov Celzia. Ak bude prechladené, môže stratiť svoju plnosť chute a ak bude príliš teplé, môže mať tendenciu prílišnej pšeničnosti. Z pohľadu vizualizácie a prezentácie by ste sa mali rozhodnúť ho podávať v klasickom pollitri alebo tulipánovom pohári. Druhý spôsob je preferovaný, pretože zachytáva sladkú sladovú vôňu piva.

Najlepšie americké Blonde Ale

Tento typ piva je populárny vo viacerých kútoch sveta, no určite vládne popularite v USA. Preto sme sa rozhodli vybrať pre vás tie najlepšie kúsky z tejto krajiny, ktoré si miestni pivári vychutnajú hlavne počas teplých letných dní.

Revolution Cross of Gold

americký Blonde Ale

Toto zlaté pivo vyrobené v Chicagu je jedným z prvých pív pivovaru Revolution. Začalo ako domáce vyrobené v suteréne a nakoniec sa stalo držiteľom viacerých ocenení. Je k dispozícii po celý rok (aj keď je najvhodnejšie počas letných dní) a disponuje viacerými pozoruhodnými príchuťami ako pomarančové kvety, karamel či med. Čaká vás jemná zrnitosť či mierna horkosť na záver. Ide o príjemnú zmes sladkostí, sladov a chmeľu, po ktorých budete určite mať chuť na ďalšie. Množstvo alkoholu je 4,8% ABV. Cena sa pohybuje medzi 12 a 14 dolármi za six pack.

Firestone Walker 805

Firestone Walker Blonde Ale

Kalifornský Firestone Walker je dobré známy svojimi chmeľovými IPA či sudovými pivami. Jeho 805 je ale zaujímavou zmenou a odklonením sa od výrobnej politiky. Podľa expertov z pivovaru bol vytvorený aby zdôraznil uvoľnený štýl Kalifornie vo forme piva. A na to im postačili aj jednoduché prísady ako slad, chmeľ, kvasnice a voda. Nič iné nebolo treba. Ide o chrumkavé osviežujúce pivo so zvýraznenými tónmi medu, mandarinky a jablka či príjemnou rovnováhou medzi sladom a chmeľom, ktoré treba vychutnávať za studena. Množstvo alkoholu je 4,7% ABV. Cena sa pohybuje medzi 10 a 13 dolárov za six pack.

Nola Blonde Ale

Táto celoročná pochúťka od Nola Brewing má rovnako jednoduchú chuť ako je aj jej názov. Nepotrebujete honosné meno plné slovných hračiek, ak máte vyvážené pivo navarené z chmeľu Perle a Crystel či s karamelovým plzenským a ľahkým mníchovským sladom. Vlajkové pivo pivovaru Nora Blonde Ale je sladké, jemne sladové, s tónmi citrusovej kôry, medu alebo čerstvo upečeného chleba. Pivo sa varí v Louisiane. Množstvo alkoholu je 5% ABV. Cena sa pohybuje medzi 8 a 11 dolárov za six pack.

Barragansett Fresh Catch

Ak ste niekedy videli film Čeľuste, možno ste si všimli, že na začiatku leta v tomto kúsku všetci popíjali ležiak Narrafansett (konkrétne Quint). Existuje len málo značiek piva, ktoré sú viac ponorené do letnej letnej kultúry ako Narragansett. Okrem piva vyrábajú aj limonády. No úplným šampiónom leta je určite ich Blonde Ale pivo Fresh Catch. Je chmelené nasucho s chmeľom Citra, je osviežujúce a má v sebe letné chute tropického ovocia či citrusovej kôry. Pocítite aj príjemnú rovnováhu chmeľu a sladu. Pôvod má v Rhode Island a množstvo alkoholu 4,2% ABV. Cenové rozpätie je medzi 11 a 13 dolárov za six pack.

Deep Ellum Dallas Blonde

Blonde Ale z Dallasu

Dallas je mesto známe aj svojimi dlhovlasými nádhernými blodínkami. A to je presne dôvod, prečo Depp Ellum vyrobil pivo a ozdobil ho na plechovke kreslenou blondínkou, aby im vzdali poctu. Toto 5,2 percentné Blond Ale sa varí z amerického chmeľu a viedenského pšeničného sladu. Výsledkom je príjemné, dobre vyvážené, letné pivo s tónmi, hrušiek, citrusov, sena, karamelu a čerstvo upečeného chleba. Cena sa pohybuje medzi 11 a 13 dolárov za six pack.

Kona Big Wave

Havaj je známy zase svojou pohodovou povahou. Preto by vás nemalo prekvapiť, že jeden miestny havajský pivovar vyrába jedno z najosviežujúcejších a najľahších pív na svete, a možno aj všetkých čias. Kona Big Wave je 4,4-percentné Blond Ale pivo varené svetlým, 2-radovým karamelovým sladom či chmeľmi Citra a Galaxy. Výsledkom je osviežujúce pivo s príchuťou čerstvo pokosenej trávy, citrusovej kôry a medu s hladký, jemne horkastým záverom. Cenové rozpätie je medzi 10 a 13 dolárov za six pack.

Melvin Killer Bees

Jediné ochutené Blonde Ale na tomto zozname. Wioming ´s Melvin Brewing začalo s týmto štýlom piva už skôr, no časom sa rozhodlo pridať med. Ide o ľahké, osviežujúce pivo s dobre vyváženou chuťou. Spojením s extra medovou sladkosťou sme dostali prekvapivo chutný kúsok, jemný a ľahký nápoj, ktorý sa perfektne hodí počas miestnych horúcich a vlhkých dní. Množstvo alkoholu je 5%. Cena sa pohybuje medzi 10 a 12 dolárov za six pack.

Ska True Blonde

Ska Brewing je známy svojimi dobre uvarenými pivami. V tomto prípade ide o klasické blond pivo – svieže a bez problémov hasiace smäd. Pridáva sa do neho med Durang včiel z Colorada. Výsledkom je sladké pivo s tónmi chlebových sladov, citrusovej kôry a medu a len s náznakom horkosti v samom závere. Množstvo alkoholu je 5%. Cena sa pohybuje medzi 10 a 12 dolárov za six pack.

Bissell Brothers Baby Genius

Nikto síce nevie, prečo ľudia z Bissel Brothers pomenovali toto pivo Baby Genius, ale je také dobré, že je to vlastne asi úplne jedno. Je varené z pšenice, ovsa, plzenských a viedenských sladov z Maine, ako aj chmeľu Citra, Ella a Topaz. Je plné karamelových sladov a citrusových či sladkých ovsených chutí. Potešia jeho ovocné tóny či šťavnatosť počas horúcich dní. Množstvo alkoholu je 4% a cena sa pohybuje medzi 14 a 16 dolármi za štvorbalenie 16-uncových plechoviek.

Sycamore Southern Girl

Severná Karolína určite nepatrí medzi pivami najznámejšie štáty USA. Zmeniť to chce Charlotte´s Sycamore svojimi často oceňovanými pivami. Jeho Blonde Ale s názvom Sycamore Southern Girl je letné pivo plné príchutí po melóne či mede. Množstvo alkoholu je 5,1% a cena sa pohybuje medzi 11 a 13 dolármi za štvorbalenie 16-uncových plechoviek

Páčil sa vám tento článok. Prečítajte si aj ďalšie blogy o jednotlivých pivných štýloch na webe projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci. 

Ostatné články