fbpx
Predstavujeme pivné štýly: Hard Seltzer

Hard Seltzer zažíva hlavne v USA obrovský boom. Ide o akúsi ochutenú alkoholickú sódu, ktorá má výrobou blízko aj pivu kvôli fermentácii.

Čo je Hard Seltzer?

Hard seltzer, mature seltzer, spiked seltzer, adult seltzer či hard sparking alcohol water sú typy „highball drin“, ktorý obsahuje seltzer (sýtenú vodu), alkohol a často aj určitú ovocnú príchuť. V USA sa zvyčajne vyrába kvasením trstinového cukru, niekedy sa používa aj sladový jačmeň. Tento drink obsahuje okolo 5% alkoholu a obsah kalórií je pomerne nízky. Medzi najčastejšie príchute patria červený melón, jahoda, grapefruit, malina, ananás, broskyňa, mango, passion fruit (mučenka), mango, citrón, limetka, kiwi, ibištek, guava, brusnica, červený pomaranč alebo višňa.

Ako sa vyrába Hard Seltzer?

Podobne ako pri iných alkoholických nápojoch, aj v tomto prípade je tajomstvo zakomponované vo fermentácii. Pri nej kvasinky využijú všetky prítomné cukry na ich premenu na alkohol. Ako sme spomenuli, v prípade Hard Seltzer pochádza priamo z fermentovaného trstinového cukru. Ak sa využije sladový jačmeň, vznikne niečo ako známy sladový nápoj Smirnoff Ice. Pri víne cukry napríklad pochádzajú z pozberaného hrozna.

Obsah alkoholu sa väčšinou drží v rozsahu 4-6% ABV, približne ako pri svetlom pive. Vo výnimočných prípadoch a limitovaných edíciách sa stretnete s až 12% ABV. Nižší alkohol znamená aj menej kalórií. Väčšina Hard Seltzer sa predáva v klasických 0,33 l plechovkách, v ktorých sa nachádza približne 100 kalórií. Množstvo cukru sa líši podľa značky, no väčšinou ide o jeho nízky obsah, ktorý nepresiahne 3 gramy na plechovku.

ako sa vyrába Hard Seltzer

Aj keď nejde o nápoj, ktorý by odborníci odporúčali pre každodenné pitie vo veľkom množstve, možno ho ale považovať za zdravšiu alternatívu k tradičným sladeným nápojom. Popularita Hard Seltzer spočíva v tom, že veľa jeho konzumentov si uvedomuje, že existujú aj škodlivejšie nápoje. Na toto sa zamerali v rámci marketingu aj jeho výrobcovia. Bez zbytočného zavádzania udávajú výhody oproti rôznym ochuteným sladeným nápojom, vínu či ovocným koktailom. Preto o ňom celý svet hovorí ako o nízkokalorickom, bezlepkovom nápoji s nízkym obsahom sacharidov a tukov. Keďže sa vyrába fermentáciou trstinového cukru, väčšina z neho sa premení na alkohol, čiže jeho obsah dosahuje poriadne nízke hodnoty.

Hard Seltzer má málo kalórií

Hard Seltzer zažíva na obrovskom americkom trhu veľký boom. Postupne sa však dostáva aj na ten európsky. Slovensko v tomto smere zaostáva, u našich susedov v Česku je situácia trochu iná. Škoda, lebo táto ochutená „alkosóda“ by si v konkurencii rôznych radlerov určite poradila.

História Hard Seltzer

Prvým bežne dostupným komerčným zástupcom Hard Seltzer boli Two Dogs. Písal sa rok 1993 a v Austrálii začali ľudia milovať alkoholický nápoj s citrónovou príchuťou. Išlo o „world’s first brewed alcoholic lemonade“, Tu však môžeme polemizovať, predsa len aj my sme už skôr vnímali existenciu tradičných nápojov ako napríklad sima, po našom medovina. Two Dogs má na svedomí juhoaustrálsky pivovarník Duncan MacGillivray, majiteľ malého pivovaru a krčmy. Ten v jeden večer sedel na pive s priateľmi, ktorí vlastnili citrónovú farmu. Spomenuli mu, že nevedia, čo robiť so všetkými svojimi citrónmi, ktoré kvôli ich nevhodnej veľkosti nedokážu predať. Duncana napadlo, že ich uvarí.

Netrvalo veľa a pred podnik mu zaparkoval plný kamión citrónov za skvelú cenu. Jemu už len ostalo pustiť sa do varenia a výsledkom bol nápoj, ktorý sa začal prekvapivo dobre predávať. Na rad prišli marketingové záležitosti a výber správneho mena. A že sa trafil…Už o dva roky získala jeho produkt francúzska spoločnosť na výrobu alkoholických nápojov Pernod Richard, ktorá značku vlastnila až do roku 2006, následne ju predala firme Kirin Brewery Company of Japan. Two Dogs s dostali aj do Veľkej Británie, a to už v roku 1995. Práva na distribúciu a výrobu pôvodne vlastnil výrobca cideru Merrydown, no ten predal distribučné práva v roku 1997 spoločnosti Scottish Courage.

Pri pohľade na históriu Hard Seltzer je rok 1993 veľmi dôležitý. Práve vtedy vznikol aj nápoj Zima. Áno, naozaj znamená to, čo u nás…Vyrábala a distribuovala ho spoločnosť Coors Brewing Company a na trh bol uvedený ako alternatíva k pivu pre amerických zákazníkov. V USA sa môžeme pri týchto nápojoch stretnúť aj s označením „cooler“. Či bude úspešný, to si otestovali výrobcovia po dobu dvoch rokov ešte pred spustením predaja v mestách Sacramento, Syracuse a Nashville. Tento citrónovo-limetkový nápoj bol súčasťou „clear craze“ 90. rokov, kedy sa obrovskej popularite tešili nápoje ako Tab Clear a Crystal Pepsi. Coors investoval v prvom roku 50 miliónov dolárov na marketing Zimy, čo sa pretavilo do obrovskej popularity. Vraj ho ochutnal každý tretí konzument piva…Najväčšiu slávu však dosiahol len u žien. Mužom sa firma pokúsila ponúknuť prevedenie s príchuťou bourbonu, no do roka zmizol z pultov obchodov. Koncom roku 2000 prišli na trh aj príchute ako mandarinka, citrus či ananás. Následne sa spoločnosť začala orientovať na japonský trh. Dnes ju už nájdeme len v tejto krajine.

jeden z prvých Hard Seltzer

Prejdime však do súčasnosti. Kým v roku 2018 existovalo len 10 značiek Hart Seltzer, dnes ich je viac ako 100. Mnoho ľudí, najmä v zámorí“ ho preferuje v baroch k tvrdému alkoholu, keďže dnešný spotrebiteľ už vyžaduje niečo iné ako silné pivá. Ale čo Seltzer vystrelilo na popredné priečky obľúbenosti bol fakt, že sa predáva v plechovke, čiže je dostupný pre každú príležitosť. Môžete si ho zobrať do lesa, na pláž, oslavu alebo si ho vychutnať v bare. A že nešlo len o nejaký módny výstrelok, o tom hovorí aj fakt, že v roku 2019 sa ho predalo 2,1 miliardy plechoviek za sumu 4,4 miliardy dolárov…

Najznámejšie Hard Seltzer

White Claw Surge Variety Pack

Pravdepodobne prvý Hard Seltzer, ktorý väčšina konzumentov ochutnala. Momentálne boduje jeho silnejšia verzia z pohľadu obsahu alkoholu. Táto edícia sa hrdí dokonca až 8% ABV a predáva sa v rôznych baleniach. Vybrať si môžete z príchute červeného pomaranča, brusnice a limetky.

Topo Chico Hard Seltzer

Topo Chico vyrába produkty, ktorý sa považujú za najlepšie perlivé vody na svete. Preto nebolo žiadnym prekvapením, keď na chvíľu upustili od svojej pôvodnej verzie a vrhli sa na alkoholické nápoje. V tomto prípade sa vám však dostane veľa bubliniek, čo bolo vždy pre ich nápoje charakteristické. K tomu očakávajte aj sviežu, ovocnú príchuť bez toho, aby bol nápoj presladený. Na výber sú štyri príchute: jahoda-guava, exotické ovocie, limetka a mango.

Good company Hard Seltzer

Veľké prekvapenie na trhu. Breckenridge Brewery opäť preukázali svoj zmysel pre kreatívnosť a chuťovo sa odlíšili od konkurencie. Našťastie tým správnym smerom. Výrobca remeselného pivovaru, a dnes už aj Hard Seltzer, sídli v Colorade. Od roku 1990 vyrába jedinečné pivá, čo dodržali aj pri tomto nápoji. To platí hlavne o originálnych príchutiach ako medovka alebo jablko-hruška.

Willie’s Superbrew Sparkling Ananás & Limetka treba najskôr pochváliť za vynikajúci dizajn produktu. Už pri pohľade na ňu sa vám zbiehajú slinky a túžite sa osviežiť. Nesmieme vynechať pochvalu ani pri chuti a zložení. Nápoj sa totiž varí zo skutočnej ovocnej šťavy. Od prvého dúšku spoznáte rozdiel medzi Williem a ostatnými spomenutými značkami. A príchuť ananásu v spojení s limetkou? Fantázia!

Jose Cuervo Playmar Teyuila Seltzer Grapefruit

Milovníci tequily proste musia siahnuť po Playmar od Jose Cuevo. Určite okamžite spoznáte a oceníte rozdiel medzi týmto zaujímavým sladovým mixom a inými nápojmi podobného druhu. Koktailom inšpirované dostupné príchute sú limetka (s bublinkovým nádychom tradičnej margarity) a grapefruit (šumivá napodobenina koktailu Paloma). Navyše má každá 355 ml plechovka Playamaru len 90 kalórií a neobsahuje žiaden umelý cukor alebo sacharidy.

Karbach Brewing Ranch Water

Ranch Water je mimoriadne populárny koktail v Texase, ktorý sa skladá z troch ingrediencií: Topo Chico (fľaškovaný južne od hraníc s Mexikom), limetková šťava a tequila. Nie je preto divu, že pivovar so sídlom v Houstone vytvoril rad Hard Seltzer zameraný na tento nápoj. Najväčší ohlas sa dostal edície Mayer Lemon twist.

Ochutnali ste už niekedy Hard Seltzer? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v diskusii pod článkom na našom Facebooku. Ak vás zaujíma viac príbehov zo sveta piva, navštívte na webe nášho projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci sekciu blog.

Ostatné články