Pivný šampón - zdravý zázrak pre vaše vlasy

Pivný šampón môže disponovať obrovským množstvom pozitívnych zložiek, ktoré pomôžu vašim vlasom ale aj pokožke na hlave. Čím je tak výnimočný?

Keď sa dnes poprechádzame po obchode s drogériou, z ponuky šampónov sa nám môže zatočiť hlava. V dnešnej dobe ich máme na výber neskutočne veľké množstvo. Každý z nich je navrhnutý tak, aby prilákal zákazníka luxusným balením či sofistikovanými tvrdeniami o tom, ako sa pomocou ich značky stanete najkrajším dievčaťom v meste. Aj Slováci sa väčšinou pri ich kúpe rozhodujú podľa zrakových dojmov, často trávia málo času prezeraním si zloženia výrobku. To nie je vôbec nepochopiteľné. Väčšinou totiž ide o názvy látok, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli. My vám ale dnes podrobnejšie predstavíme, prečo by mal byť pivný šampón to pravé pre vaše vlasy.

A čím vlastne pivný šampón poráža svojich konkurentov? Podľa odborníkov zlepšuje lesk, kondíciu a hebkosť vlasov. Pomáha zabudnúť na suchú pokožku hlavy a odstraňuje lupiny. Zložky v ňom obsiahnuté sú ako stvorené pre starostlivosť o vlasy. Pozrime sa najprv bližšie na niektoré aktívne látky, ktoré pomáhajú vytvárať silné, krásne a zdravé vlasy.

Pivný šampón obsahuje podobne ako samotné pivo mnoho prísad, ktoré pomáhajú podporovať skvelo vyzerajúce vlasy a ich celkovú vitalitu. Najznámejšou zložkou je zrejme vitamín B. Zo všetkých vitamínov má najlepšie účinky pri podpore rastu vlasov.  Spomeňme najmä jeho zástupcu „biotín“, ktorého nedostatok môže viesť k ich vypadávaniu resp. rednutiu. Spolu s ďalšími prenáša živiny a kyslík do vlasových folikulov či pokožky hlavy. Tieto blahodarné látky okrem iného aj stimulujú krvný obeh v pokožke hlavy a vytvárajú červené krvinky, čím urýchľujú rast vašich vlasov.

pivny-sampon-vitamin-b

Vitamín C, vitamín E a vitamín B6 sú prítomné v chmeli, ktorý pivný šampón obsahuje tiež. Ich vynikajúcou vlastnosťou sú tie antioxidačné, čo pomáha vášmu imunitnému systému. Vďaka nim za zlepšuje detoxikácia pokožky na hlave a vlasov. Zabudnúť nemôžeme ani na proteíny, ktoré môžeme nájsť v jačmeni a slade. Bielkoviny pomáhajú liečiť poškodené vlasy či robiť ich silnými a odolnými proti štiepeniu končekov či lámaniu. Pivný šampón vám okrem iného dodá aj maltózu a sacharózu. Ide o prírodné cukry pomáhajúce spevniť vlasovú kutikulu, čo prospieva prirodzene vyzerajúcemu lesku.

Dve z najznámejších prísad, ktoré obsahuje pivný šampón, sú jačmeň a chmeľ. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, akými pozitívnymi vlastnosťami disponujú v rámci tejto témy. Pri výrobe piva a následne aj jeho šampónov sa tradične využívajú samičie kvety chmeľu. Slúžia aj pri dochucovaní zlatistého moku a dodávajú mu jeho osobitú chuť. Svoje miesto si našli aj vo svete bylinných prípravkov. Jeho história siaha až niekde do 11. storočia a dnes sa pestuje v mnohých krajinách po celom svete.

pivný šampón pre vlasy

Prečo však pivný šampón túto zložku potrebuje? Chmeľ totiž obsahuje množstvo prírodných esenciálnych olejov a vitamínov, ktoré spolupracujú na otváraní pórov na pokožke hlavy, čím eliminujú vypadávanie vlasov a pomáhajú ich pretaviť na silnejšie, lesklejšie a hustejšie. Navyše bojujú proti odumretým kožným bunkám na hlave a pórom, ktoré spôsobujú vznik lupín. Chmeľ obsahuje aj oxid kremičitý, ktorý posilňuje vaše vlasové folikuly a podporuje rast vlasov.

Pivný šampón sa môže pochváliť aj zastúpením jačmeňa. Ten sa často označuje aj za kráľa obilnín. Využíva sa aj pri výrobe samotného piva. Jačmeň je spolu s chmeľom bohatý na vitamíny B a chlorofyl, ktoré detoxikujú vaše vlasy a telo. Popri tom pomáhajú eliminovať voľné radikály vo vašom tele.

Jačmeň podporuje rast vlasov prostredníctvom aktívnej zložky prokyanidín B-3, ktorá stimuluje vlasové folikuly. Jačmeň tiež obsahuje množstvo mikroživín ako niacín a tiamín, ktoré majú schopnosť urýchliť rast vašich vlasov. Z pohľadu ochrany správnej farby vlasov sú pri jačmeni dôležité základné minerály ako napríklad meď, ktorá napomáha tvorbe melanínu. Pomáha znižovať vypadávanie vlasov vďaka medi a železu, ktoré zvyšujú v organizme počet zdravých červených krviniek. Obsahuje aj mnohé životne dôležité vitamíny a antioxidanty, ktoré sú nevyhnutné pre žiarivé, zdravé a prirodzene lesklé vlasy.

pivný šampón obsahuje jačmeň

Prečo je ale pivný šampón pre vás lepší ako tie klasické? Ide hlavne o jeho hlavnú zložku – pivo. To disponuje množstvom výživných látok, ktoré pomáhajú vlasom dodať odolnosť, nečakanú jemnosť, pevnosť a hlavne ich udržať zdravé. Na rozdiel od iných výrobkov obsahuje radu prírodných zložiek, na rozdiel od rôznych chemikálií a umelých prísad pri konkurencii. Pivný šampón ale prináša aj iné výhody. Odstraňuje lupiny, kontroluje suchú pokožku a stimuluje rast vlasov.

Pozrime sa aj na už spomenuté látky, ktoré sa nachádzajú v klasických šampónoch a naše telo na ne nereaguje práve najlepšie. Mnohé z nich, ktoré ste zvyknutí vidieť v regáloch našich obchodov, nemusia byť pre vlasy až takým zázrakom, aké sa spomínajú v marketingových sloganoch. Niektoré zložky môžu byť aj dôvodom rastúceho počtu environmentálnych či dokonca zdravotných problémov. Preto pozor na ich množstvo.

  • Laurethsulfát sodný SLE
  • Kokamid DEA
  • Kakmidopropylbetaín
  • Pridané vône
  • Konzervačné látky
  • Sulfáty
  • Retinyl palmitát

Konzervačné látky predlžujú trvanlivosť produktu. Niektoré z nich sa nachádzajú v tradičných šampónoch v naozaj nepríjemne veľkom množstve, spomeňme napríklad Metylchloroizotiazolinón, Parabény, Benzynalkoholi alebo Metylizotiazolinín. Často sa stáva, že šampóny uvoľňujú a formaldehyd. Takmer samozrejmosťou sú aj umelé vône, ktoré majú útočiť aj na tento ľudský zmysel. Zaujímavé arómy väčšinou spôsobujú ftaláty, ktoré dokonca nebývajú jasne uvedené ani na popisoch zloženia. Stojí tam jednoducho len „parfum“ alebo „vôňa“. A boli by ste nepríjemne prekvapený, ako si pohrávajú s vašimi hormónmi. Retinyl palmitát je všeobecnejšie známa ako syntetický druh palmového oleja.

Problematike zdatnejší zákazníci obchodov si dávajú pozor aj na sulfáty. Uvedomujú si totiž problémy s ich nadmerným používaním aj pri tých najznámejších značkách. A prečo ich vlastne výrobcovia používajú? Pomáhajú totiž šampónu lepšie „spolupracovať“ s vodou, čím vytvárajú efektnú penu, ktorú od nich očakávame. Ak používate prípravky s ich vysokým obsahom, riskujete, že z vlasov zmyjete aj všetky proteíny a prírodné oleje, čo im pomáha dodať lesk. Medzi tieto najznámejšie sulfáty patria Lauryl sodný (SLS), Ammonia Lautets (ALS) alebo Sodium Laureth (SLES). Existujú však aj bezpečnejšie sulfáty, podobne menej „toxické“ výrobky zahŕňajú vavrínový glukozit a decylglukozit.

Pivo ale vlasom nepomáha len pri šampónoch či kúpaní sa v ňom. Určite vás poteší, že je v tomto smere prospešné aj jeho pitie, samozrejme v rozumnej miere. Pivo totiž obsahuje aj stopové množstvá rôznych živín. Predstavme si najprv pozitívne účinky vápnika na vlasy. Určite poznáte tie pre zdravé kosti, no pomáha aj pri zdravom raste vlasov. Samozrejme, je dôležité ho prijímať najmä zo stravy a len zlatistý mok či pivný šampón čisté zázraky negarantujú. Vápnik pomáha pri vstrebávaní železa, základnej živiny pre udržanie zdravého rastu vlasov. Výskum z roku 2016, ktorý priniesol PubMed Central, vysoko rešpektovaná databáza Národného inštitútu zdravia, potvrdil, že vápnik je potrebný pre elimináciu vypadávania vlasov najmä pre ženy v menopauze, no môže byť prospešný aj pre tie, ktoré stále menštruujú.

Nedostatok železa môže viesť k vypadávaniu vlasov v dôsledku jeho vplyvu na produkciu hemoglobínu. Ten prenáša kyslík do krvného obehu, vďaka čomu je nevyhnutné pre rast a regeneráciu vlasových buniek. Po tvrdila aj štúdia Národného inštitútu zdravia z roku 2009 (nedostatok železa je spojený s telogen effluvium – dočasné vypadávanie vlasov).

Vlasové folikuly sú väčšinou tvorené keranínom, teda vláknitým proteínom. Bez dostatočného množstva bielkovín môžeme svoje folikuly „uspať“ a tie jednoducho prestanú produkovať vlasy. Správne množstvo bielkovín vo vašej strave je tak dobré pre rast vlasov a zdravie vlasových folikulov, čo potvrdila aj štúdia z roku 2016. Podľa nej ženy s diétami so stravou s nízkym obsahom bielkovín môžu spôsobiť vypadávanie či rednutie vlasov. Ak vám pivo nechutí, skúste pokožku hlavy naplniť proteínmi nanesením masky z vaječného žĺtka.

Pozrime sa aj na štúdiu z roku 2017, ktorá naznačila, že nedostatok selénu môže u dojčiat viesť ku komplikáciám ako alopécia alebo autoimunitný stav, ktoré spôsobujú vypadávanie vlasov. Samozrejme, im pivo vypiť nedáme, no tu môžeme poukázať na mimoriadne veľkú dôležitosť tejto zložky v našom organizme. Selén sa využíva ako prísada do mnohých šampónov proti lupinám. Ak vám vypadávajú vlasy, môže byť na vine aj príliš málo zinku vo vašej strave.

V prípade piva nejde smerom k vlasom len o vitamíny B, môžeme spomenúť aj iné. Vitamín E obsahuje tokotrienoly, teda silné antioxidanty, ktoré podporujú rast vlasov a zdravie pokožky hlavy. Môže však byť prospešný aj pre podporu krvného obehu v pokožke, no je skvelý aj pre lesklosť. Vedci potvrdili, že vitamín E užívaný perorálne vedie k výraznému rastu vlasov u ľudí s alopéciou. Vitamín D môžeme získať vystavením sa slnku, no vyskytuje sa aj v pive. Táto veľmi dôležitá živina pomáha vášmu telu absorbovať vápnik, ktorý sme už spomenuli ako nevyhnutnosť pre zdravý rast vlasov. Úloha vitamínu D je ešte v cykle vlasových folikulov stále nie úplne prebádaná. Vyzerá to tak, že je vysoko prospešný pre podporu ich stimulácie a taktiež sa jeho nedostatok vyskytuje pri ľudí s alopéciou.

Ak vám dôjde pivný šampón, môžete si pomôcť aj inak. Mnoho ľudí si pochvaľuje jednoduché opláchnutie pivom raz týždenne. Nalejte si pivo do pohára a umyte si vlasy ako obyčajne. Vmasírujte pivo do vlasov a do pokožky hlavy. Nechajte pivo vo vlasoch asi 15 minút. Na opláchnutie piva z vlasov použite studenú vodu. Odborníci odporúčajú pivo doplniť aj o iné prísady, ako napríklad o citrónovú šťavu, jojobový olej či jablčný ocot. Mimoriadne prospešné je aj navštíviť pivné kúpele, ktoré nájdete aj v rámci nášho projektu Maravar v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ďalším zázrakom môže byť jednoduchá pivná maska na vlasy. Ak ste spozorovali ich poškodenie alebo matnosť, ste na správnom mieste. Do masky sa odporúčajú pridať nasledujúce zložky. Banány sú plné prospešných olejov, draslíka či oxidu kremičitého. Práve tento minerál dávame do pozornosti, keďže môže pomôcť vlasom absorbovať kolagén. Avokádový olej a samotné avokádo je významným zdrojom biotínu, vitamínu B, ktorý podporuje rast vlasov. Vajcia sú vynikajúcim zdrojom bielkovín a tiež spomenutý biotín. Spomeňme ale aj vitamíny A a E. Kokosový olej je vysoko hydratačný a prospešný pre zníženie straty bielkovín vo vlasoch.

Na prípravu masky si najprv pripravte pol šálky piva. Pridajte 2 alebo 3 polievkové lyžice kokosového alebo avokádového oleja. Vmiešajte zľahka rozmiešané vajce a všetko ešte raz spolu poriadne premiešajte. Aj je maska príliš tekutá, skúste pridať roztlačený zrelý banán alebo avokádo. Naneste masku na vlasy a pokožku hlavy, následne zakryte sprchovacou čiapkou alebo niečím iným a nechajte pôsobiť 30 minút až hodinu. Nakoniec dôsledne opláchnite a umyte šampónom, samozrejme je najlepšie použiť pivný šampón.

Pivný šampón si môžete objednať aj u nás v projekte Maravar v našom pivnom e-shope. Originálny pivný šampón je k dispozícii samostatne alebo v rámci Originálnej pivnej kozmetike- dámskom aj pánskom sete. Aké máte skúsenosti s pivom smerom k zdraviu vašich vlasov? Podeľte sa s nimi v diskusii pod týmto článkom na našom Facebooku. Ak vás zaujala táto téma, navštívte sekciu blog na našom webe a prečítajte si aj ďalšie zaujímavosti zo sveta piva či jeho pozitívnych zdravotných účinkov.

Ostatné články