Aj vám sa zbiehajú slinky, keď pomyslíte na pivný festival alebo inú podobnú akciu? Dnes sme pre vás pripravili opis tých najpopulárnejších u nás či vo svete.
Je jasné, že začať musíme týmto pivným snom každého milovníka zlatistého moku. Oktoberfest je najväčší pivný festival na svete, ktorá láka pivárov nie len v Nemecku, ale aj v zahraničí. Miestom jeho konania je Tereziánska lúka v Mníchove. Jej symbolom je 30 metrov vysoká socha Bavarie vážiaca 87 ton, ktorá sa tu týči už od roku 1850. Tá má predstavovať silu a slávu Bavorska v podobe ženy s levom. Turisti ju radi navštevujú aj pre možnosť vyšliapania si do jej hlavy s možnosťou vychutnania si skvelého výhľadu.
Wiesn odštartuje každý rok prvú sobotu po polovici septembra a končí prvú októbrovú nedeľu. Výnimkou bol len rok 1872, kedy sa začiatok presunul pre skutočne nepriaznivé počasie, ktoré sa očakávalo na začiatku októbra. A kde sa to všetko začína? Festival svoje brány otvára v Schottenhamel Festhall, ktorý je považovaný za najstarší pivný stan na svete (aktívny od roku 1867). Každoročne tu narazí prvý pivný sud mníchovský starosta. Pivný festival ponúka v tomto stane aj zaujímavú prehliadku v kostýmoch s viac ako 10 000 účastníkmi v prvú nedeľu.
Keďže ide o najznámejší pivný festival na svete, zodpovedá tomu aj jeho bohatá a mimoriadne zaujímavá história. Tá je spojená najmä s 12.10.1810 a svadbou korunného princa Ľudovíta I., ktorý sa chytal spojiť svoju budúcnosť s princeznou Theresou von Sachsen-Hildburgausen. Jej hlavným programom bola slávnosť s pretekmi koní práve na Tereziánskej lúke. A práve na počesť výročia ich svadby sa začali konať októbrové slávnosti. V prvých rokoch ale neboli také pompézne, ako ich poznáme dnes, no dostihy nemohli nikdy chýbať. Ich organizáciu dokázali prerušiť len také závažné dôvody, akými boli napríklad epidémia cholery či vojnový konflikt. Ľudovít I. sa pätnásť rokov po svadbe stal bavorským kráľom. Keďže bol veľkým mecenášom a fanúšikom umenia, aj samotný Mníchov sa stal umeleckým centrom Nemecka. To ovplyvnilo aj samotné slávnosti.
Poďme však k podstate Oktoberfestu – pive. To dostalo povolenie k predaju na tomto mieste až v roku 1880. Prvé zaujímavosti o množstve, ktoré sa tu dokázalo vypiť, zaznamenávame z roku 1910, kedy Wiesn oslávil 100. narodeniny – 12 000 hektolitrov. Dôležitý okamih nastal v roku 1950, kedy sa zaviedlo tradičné otvorenie festivalu dvanástimi výstrelmi z mažiara a narazením sudu presne o dvanástej v sobotu aktuálnym starostom Mníchova slovami: „O´zapft is!“ („Je narazené“). Na doslova masové oslavy sa tento pivný festival zmenila v 60. rokoch 20. storočia.
Momentálne ho každý rok navštívi približne šesť miliónov návštevníkov, z toho je asi jedna tretina turistov mimo Nemecka. Najčastejšie tu môžete stretnúť Talianov, Číňanov, Američanov či Japoncov. Poslednú dobu sa teší obľube aj medzi Slovákmi. Počas festivalu pracuje na mieste 12 000 ľudí a z toho približne 1700 čašníčok. Vytvorených je 100 000 miest na sedenie, veď smädných krkov je tu habadej. A že sú naozaj smädné, o tom svedčí aj štatistika o 30 percentách ročnej produkcie mníchovských pivovarov vypitých za tieto dva týždne… Bohužiaľ, nie vždy išlo o šťastný ročník. V roku 1980 zomrelo pri atentáte 13 návštevníkov…
Na základe nepriaznivého októbrového počasia sa začiatok Októberfestu v roku 1872 presunul na September. Odvtedy tento zvyk pretrváva. Októberfest sa otvára prvú sobotu po 15. Septembri a končí prvú októbrovú nedeľu. Od roku 2000 platí nasledovné pravidlo: Ak pripadne prvá Nedeľa na 1. alebo 2. októbra, bude festival predĺžený o sviatok „Deň Nemeckej Jednoty“ 3. Októbra. Takto môže pivný festival Októberfest trvať až 18. dní. Veľké pivné stany otvárajú prvú sobotu Októberfestu hneď o 9:00 predpoludním, Pivo sa však podáva až od 12:00, po slávnostnom narazení prvého pivného suda starostom Mníchova. Počas týždňa sú veľké stany otvorené od 10:00 do 23:30, počas víkendu od 09:00 do 23:30. Posledné pivo si môžete objednať o 22:30. Ostatné stánky s jedlom a kolotoče otvárajú spravidla o 10:00 a zatvárajú o 23:30, v soboty o 24:00.
Nemecko nemá len Oktoberfest. Veľmi známy pivný festival je aj Bergkirchweih známy aj ako der Berg či fransky Berch. Ide o ľudovú slávnosť v stredofranskom meste Erlangen, ktorý sa koná každoročne týždeň pred Turícami k sviatku najsvätejšej trojice. Už tradične sa začína vo štvrtok pred spomenutým obdobím o piatej poobede. Aj tu sa jedná o slávnostné narazenie suda primátorom na tribúne, ktorá sa každoročne umiestni pred inou pivnicou, čím sa vykoná skúška piva (Bierprobe). Pivný festival trvá dvanásť dní a končí teda pondelok večer už tradičným pochovaním suda pred pivnicou, ktorá bude mať tú česť otvárať ďalší ročník.
Mnohí milovníci piva sa zhodujú, že ide o jednu z najkrajších pivných slávností. Koná sa totiž v asi kilometrovom areáli, ktorý sa tiahne úpätím krásneho kopca Burgberg na severe mestečka Erlangen v blízkosti jeho centra. Návštevníci si môžu posedieť pod gaštanovými, lipovými či dubovými stromami. Miesto si tu nájde až 11 000 ľudí. To neplatí len pre pivný festival, ide totiž o jednu z najväčších pivných záhrad (Biergarten) v Európe, ktorá je navyše otvorená celoročne.
Pivný festival Bergkichweih má poriadne bradatú históriu. Jeho korene siahajú až do roku 1755. Momentálne však ide o masové podujatie, no oveľa kľudnejšie ako pri Oktoberfeste. Ročne ho totiž navštívi približne milión ľudí, čo je dokonca desaťnásobok obyvateľstva mesta, kde sa organizuje (druhý najnavštevovanejší v Bavorsku). Výčapy tu končia vždy o jedenástej večer, čo však neznamená, že smädné skupinky idú spať. Masy ľudí sa následne presúvajú do centra mesta, kde sa oslavuje v baroch či na diskotékach do skorého rána a občas aj nonstop.
Pozrime sa ale bližšie na históriu. Samotný názov Bergkrichweih je spájaný s úplnými začiatkami slávnosti. Takto sa nazývali totiž miestne hody na úpätí spomínaného kopca, ktoré sa konali pod patronátom kostola najsvätejšej trojice v mestskej časti Alstadt. 21. apríla 1755 sa podujala mestská rada zorganizovať trh na Turíce (Pfingstmarkt). Od utorka do štvrtka sa konal v rámci neho aj strelecký memoriál a pripojili sa aj miestne pivné pivnice z kopca Berg. Tie boli aktívne až do začiatku 20. storočia, keďže tu našiel „zlatý mok“ skvelé teplotné podmienky na zretie. Niektoré pivnice dokonca siahali až pol kilometra pod kopec, kde sa skladoval ľad v tej dobe nevyhnutný pre chladenie.
A že sa tu pivný festival berie naozaj vážne a ako neoddeliteľnú súčasť života nie len domácich, o tom svedčí aj týždenné rektorské voľno, ktoré sa na miestnej univerzite udeľovalo ešte prednedávnom. Opitých študentov totiž nevedeli nič naučiť ani tí najfundovanejší profesori…Prázdniny sa zrušili až v roku 1999. Študenti si ale so svojimi katedrami vytvorili príjemný zvyk. Každý utorok prerušia štúdium (rovnako ako väčšina obchodov v meste) a spolu sa vyberú všetci na akciu.
Aj minulý rok sa 28. až 29. septembra konali obľúbené zámocké pivné slávnosti v Holíči. Občerstviť sa pivom či inými dobrotami ste mohli od 15:00 do 2:00. Nie je to však všetko len o pive. Organizátori každoročne prichystajú zaujímavý hudobný program, tento rok návštevníkov bavil aj Zdeněk Izer. Veľmi potešujúce je aj vstupné, ktoré je na úrovní príjemných dvoch eur, účastníci mladší ako 18 rokov môžu prísť zadarmo.
Známou akciou je aj Októberfest v Devínskej, čiže Pivný Janko v Bratislave. Ten sa tentokrát uskutočnil 4.10. až 6.10. v Devínskej Novej Vsi. Okrem skvelého piva sa tu môžete tešiť na „gastronomický orgazmus“ hlavne vďaka širokej ponuke „streetfoodu“. Pochutnáte si tu na grilovaných hot-dogoch, čerstvých hamburgeroch či skvelých holandských hranolkách.
Pivný festival si samozrejme môžu užiť aj ľudia mimo hlavného mesta. To je aj prípad Beerfestu v Žiline, ktorý používa aj slogan „prvý žilinský festival remeselného piva“. Stretnete sa tu s tými najšpičkovejšími slovenskými craftovými pivami. Aj organizátori totiž tvrdia, že práve remeselné pivo chutí lepšie ako masovo publikované značky. Dvojdňový vstup vás vyjde na 5 eur.
Trnafský Októberfest je trojdňový pivný festival v „slovenskom Ríme“ zvyčajne organizovaný v prvej polovici októbra. Navštevovaný je aj kvôli „nadupanému“ hudobnému programu. Pivo sa tento rok čapovalo od 12:00 (štvrtok a piatok) a od 10:00 (sobota). Nájdete ho v city parku.
Nitránsky Októberfest sa každoročne koná v cente Nitry na Svätoplukovom námestí pri miestnom Divadle Andreja Bagara. Zabaviť sa môžete vo veľkom pivnom stane, kde si návštevníci vychutnávajú kvalitné pivo z malých remeselných pivovarov zo Slovenska či Čiech ale aj zahraničia. Tri dni plné skvelej zábavy dopĺňa aj dobrý výber a chutný street food. Ochutnať môžete viac ako 20 druhov pív a pivných špeciálov.
Medzi mladšie akcie patrí Pivná míľa v Banskej Bystrici. Tá tento rok v posledný októbrový víkend oslávila svoje piate narodeniny.
Navštívili ste tento rok nejaký pivný festival? Podeľte sa s nami o vaše zážitky, tipy či odporúčania, ktorý stojí za to a ktorý by sme mali radšej vynechať. Aj my z Penziónu Mara či všetci fanúšikovia Maravaru a pivného wellnessu chceme potešiť naše pivné srdiečka.