fbpx
Pivné mydlo

Pivné mydlo patrí medzi najprogresívnejších zástupcov pleťovej kozmetiky. Je vhodný pre šetrné a jemné umývanie. Disponuje vysokým obsahom vitamínov B, glycerínu, antioxidantov a samotného piva. Jeho hlavnou zbraňou je regenerácia pokožky. Je vhodné hlavne na suchú kožu, ktorá má sklon, praskať, odlupovať sa alebo olupovať. Je vhodné na každodenné použitie.

Pivné mydlo namiesto toho zo supermarketu

Prvým dôvodom, prečo vlastne zvoliť pivné mydlo, je zdravie našej pokožky. Z tohto faktu sa odvíjajú tie ďalšie, no väčšina vedie do jedného cieľa – krajšia a sviežejšia pokožka. Mnoho ľudí si myslí, že pre tento stav robí dostatok. Dbáme na príjem správnych minerálov a vitamínova, hydratujeme ju dostatočným množstvom vypitej vody, študujeme fakty o stravovaní, ktoré by sme mali dodržiavať, aby sme zostali fit. No je to všetko, čo pokožka potrebuje? Pivné mydlo hydratuje, vyživuje a pomáha k odstráneniu odumretých častí pokožky. Môže tak ostať žiarivá a zdravá podobne ako zvyšok vášho tela.

pivné mydlo projektu Maravar

Skúste si prečítať zloženie vášho mydla prípadne telového šampónu, ktorý ste si naposledy kúpili. Viete vymenovať aspoň päť jeho zložiek? My vám ukážeme tie, ktoré určite neznejú tak, aby ste ich vašej pokožke dopriali. Cocamidopropyl betaine, Laureth sulfát sodný, Polyquaternium-10, Methylisothiazolione… Aróma, ktorú pocítite po otvorení fľaše alebo pričuchnutí k mydlu, je väčšinou na zložení označená jednoducho ako „vôňa“ a vy sa nedopátrate ku konkrétnostiam.

Aromaterapia a pivné mydlo idú ruka v ruke

Počuli ste už o aromaterapii? Pivné mydlo je skvelým spôsobom, ako zlepšiť vašu náladu. Pri nákupe obyčajnej kozmetiky dostanete množstvo chemických prísad, syntetických vôní a rôzne dráždivé častice, ktoré neprispejú k pocitu pohody. Nadmerné používanie týchto produktov v skutočnosti môže časom vašej pleti uškodiť a rozhodne neprinesie pokoj. Pivné mydlo vyrobené z prírodných ingrediencií a vôní či esenciálnych olejov môže napríklad podporiť relaxáciu, dopomôcť k zdravému spánku alebo bojovať s úzkosťou, to platí aj o množstve ďalších výhod spojených s aromaterapiou.

Zdravšia forma starostlivosti o pleť

Všetko, čo sme doteraz spomenuli, má súvis so zložkami, ktoré sa v konkrétnych mydlách nachádzajú alebo nie. Podľa toho, aké látky vystavíme nášmu telu, sa môžu alergie alebo citlivá pokožka zhoršiť alebo zmierniť. Syntetické a chemické prísady, či iné dráždivé látky používané pri výrobe klasických mydiel zo supermarketov, sa často podobajú na tie, ktoré nájdeme napríklad v syntetických čistiacich prostriedkoch. A keďže sú určené skôr na umývanie riadu… Môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť viac škody ako úžitku. Problémy často nastávajú pri osobách, ktoré trpia citlivou pokožkou.

Pivné mydlo a chmeľ

Poďme sa však pozrieť na konkrétne pozitívne účinky. Keďže ide o pivné mydlo, základom je chmeľ. Ten bol objavený na začiatku 11. storočia a prvotne bol využívaný ako dochucovadlo piva. Neskôr našiel dôležité využitie aj v bylinkárstve. Chmeľ sa pestuje v rôznych častiach sveta a existujú viaceré jeho druhy, ktoré sa používajú na rôzne účely. Mimoriadne dôležitý je aj pre vašu pokožku. Tým, že sa nachádza aj v pivnej kozmetike, môžete vďaka nemu udržať pokožku mladú. Dodáte jej dôležité antioxitanty, ktoré pomáhajú telu bojovať s voľnými radikálmi a dodávajú pokožke mladosť a jas. Pri kozmetických prípravkoch sa používa aj na ošetrenie pleti. Minerály a pozitívne oleje dodávajú pokožke protizápalové vlastnosti a využívajú sa na elimináciu rozširovania krvných ciev.

Ako sme už spomenuli, pomocou pivných prípravkoch pomôžete aj mentálnej stránke tela. Po umytí sa pivným mydlom mnoho užívateľov potvrdilo pozitívne účinky pri nespavosti. Spomenúť ale musíme aj upokojenie svalov či zníženie bolesti tela. Pivný šampón môže vďaka pozitívnym látkam známych pre chmeľ pomáhať aj pri liečbe rôznych druhov rán, najmä tých spôsobených baktériami. Nepodceňujme aj schopnosť relaxovať, čo z týchto mydiel robí užitočnú zbraň proti výkyvom nálad a úzkosti.

Preč s akné

Máte doma tínedžera? Tak asi viete, aké problémy môžu v tomto veku nastať s pokožkou. Pivné mydlo môže pomôcť vyrovnať sa s podráždením a začervenaním pokožky. Skvelé výsledky preukázal aj u osôb, ktoré mesiace či dokonca roky bojovali s akné. Ak klasické mydlá nahradíte týmito zo zlatistého moku, výsledky spozorujete už po pár týždňoch. Pivovarské kvasnice totiž pôsobia antibakteriálne, čo je vhodné práve pri akné. Nezabúdajme ani na pozitívne účinky pri suchej pokožke či ekzémoch.

Zázračný vitamín B

Pivné mydlo sa môže spoľahnúť aj na pozitívne účinky vitamínu B, povedzme si teraz o pozitívnych účinkoch jeho zástupcov na pleť. Tiamín (vitamín B) pomáha pri akné, suchej, podráždenej alebo začervenanej pokožke. Pomáha aj pri eliminácii vrások či ich predídeniu. Riboflavín (B2) pomáha zlepšiť tón pleti a robí ju žiarivejšou. Aj tu musíme spomenúť suchú pokožku alebo akné. Niacínamid (B3) podporuje prirodzenú obranyschopnosť pokožky. Pomáha ju chrániť pred enviromentálnym stresom, zlepšuje jej vzhľad a pocit suchej či citlivej pleti.

pivné mydlo obsahuje vitamín B

Kyselina pantoténová (B5) je vhodná pri strate jej elasticity. Ide o skvelú voľbu na udržanie pružnej alebo hydratovanej pokožky. Upokojuje aj zápaly a výskyt začervenania. Pyridoxín (B6) pomáha znižovať negatívny vplyv hormonálnej nerovnováhy, ktorá je častým dôvodom vzniku akné. Biotín (B7) dodáva pokožke prirodzený revitalizovaný vzhľad, vďaka čomu je vhodný pri starnúcej a matnej pleti. Kyselina listová (B9) prepožičiava pokožke čistý pocit, Kobalamín (B12) zvyšuje žiarivosť zrelej a matnej pleti. Pomáha aj pri jej nerovnomerných tónoch.

Blahodarné antioxidanty

Predstavme si aj antioxidanty, ktoré bývajú základnou pozitívnou zložkou, ktorými pivné mydlo disponuje. Pozor, ide však o všeobecný pojem, ktorými takto označujeme viacero skupín organických molekúl. Vedci ich považujú za prvú obrannú líniu pred negatívnymi látkami nazývanými voľné radikály. Okrem toho, že sa voľne nachádzajú v pokožke, ich môžete dodať telu aj napríklad rôznymi potravinami. Čo však spôsobujú v pokožke, ak jej ich dodáme? Vo všeobecnosti môžeme napísať, že bojujú s poškodením pleti spôsobeného najmä vonkajšími faktormi, s ktorými sa v dnešnej dobe musíme zmieriť. Veľkou nepríjemnosťou je napríklad UV žiarenie. Externé faktory totiž spôsobujú až 80% predčasného starnutia pleti. Ak disponujeme dostatkom antioxidantov, voľné radikály nemajú šancu.

Pivné mydlo s glycerínom pre ideálnu vláčnosť a hydratáciu

Pivné mydlo, ktoré vám ponúka Maravar, obsahuje aj ďalšiu dôležitú zložku – glycerín. Ak ho nájdete v informáciách o zložení rôznych ošetrujúcich alebo čistiacich produktoch, je to dôvod na radosť. Pre nás je dôležitý pre jeho hydratačné vlastnosti. Ide o číru tekutinu, ktorá je vo vode rozpustná. Disponuje sladkou vôňou bez zápachu. Medzi odborníkmi je glycerín považovaný za ideálny zvlhčujúci prostriedok. Má totiž schopnosť vlhkosť naviazať a transportovať ju do vnútorných vrstiev pokožky. Má jemnú konzistenciu, preto mu nerobí problém do pleti ideálne vsiaknuť. Ide o akýsi štít proti nepriaznivým vplyvom.

pivné mydlo obsahuje glycerin

Túto látku okrem nášho tekutého pivného mydla nájdete aj v tukoch a živočíšnych olejoch. Disponuje ním aj samotná koža, teda je pre telo prirodzený, a preto sa s ním pokožka „kamaráti“ bez zbytočných ťažkostí. Rastlinný glycerín sa získava napríklad zo sójových bôbov alebo cukrovej trstiny. Vyrobiť sa môže aj syntetickým spôsobom, čo však nie je problém, keďže jeho forma je chemicky totožná s prirodzene sa vyskytujúcou formou. Nájdeme ho aj v kondicionéroch, pleťových krémoch či zubných pastách.

Pivné mydlo vám ponúkame v tekutej forme aj v pivnom e-shope projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci. Vyskúšali ste ho už niekedy? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v diskusii pod týmto článkom na našom Facebooku. Ak vás zaujala téma pivnej kozmetiky, prečítajte si aj ďalšie pútavé či náučné články v sekcii blog na našom webe. Odporúčame napríklad ten o Pivnom šampóne- zdravom zázraku pre vaše vlasy.

Ostatné články