fbpx
Latinskoamerické pivo, najstarší ležiak na svete?

Latinskoamerický priemysel remeselného pivovarníctva má veľký potenciál rastu. Podľa WHO sú tieto krajiny najviac heterogénne na svete z pohľadu spotreby alkoholu. Kým Karibik je uznávaný pre skvelú výrobu rumu, Čile a Argentína sú známe vinárske krajiny. Žiadna z týchto krajín ale nie je typická pivárska, žiadne Nemecko či Belgicko tu v tomto smere nenájdeme. Napriek tomu bolo v rokoch 2008 až 2013 pivo najrozšírenejším alkoholickým nápojom v regióne, veď tvorilo 50% produkcie alkoholických nápojov na miestnom trhu.

Latinskoamerické pivo či to z dovozu je najobľúbenejším nápojom v jedenástich miestnych krajinách (49%), 39 % z nich preferuje liehoviny, najmä teda na Stredoamerickom trhu, kde populácia tradične inklinuje ku konzumácii a výrobe destilátov z cukrovej trstiny či tequily. V Uruguaji, Argentíne a Čile (13%) je najobľúbenejším alkoholickým nápojom víno.

Na konci 20. storočia sa polovica všetkého piva vo svete vyrábala v desiatich firmách. Dôvodom bolo hlavne šetrenie. Latinskoamerické pivo to pociťuje ešte viac. V roku 2013 bolo 83% objemu piva spotrebovaného v Latinskej Amerike vyrobeného len v štyroch krajinách: Brazília (42%), Mexiko (22%), Venezuela (11%) a Kolumbia (8%). S príchodom nadnárodných spoločností do regiónu sa to však postupne skončilo.

V posledných dvoch desaťročiach sa vojna o dobytie latinskoamerických spotrebiteľov zintenzívnela. Dominujú veľkí svetoví hráči SABMiller, Heineken a AB-InBev. V roku 2010 kúpil Heineken pivovarnícku divíziu FEMSA, ktorá prevádzkovala pivovary vo viacerých stredoamerických krajinách. O rok neskôr vstúpila japonská spoločnosť Kirin Brewery Company do brazílskeho gigantu Schincarol, v roku 2013 sa tak stalo v prípade AB InBev a mexického Grupo Modelo. Aj tieto kroky zvýšili popularitu ležiakov amerického typu.

Hoci Latinskej Amerike stále dominuje veľkovýrobné pivo, zrejme sa začína črtať nová doba. Ľudia už nie sú spokojný s klasickými kúskami vyrobenými vo veľkom, s nevýraznou chuťou a podávanými poriadne podchladené. To všetko otvára dvere remeselným pivovarom. Tie disponovali na trhu medzi rokmi 2008 až 2013 podielom len 1,3%, kým vo zvyšku sveta to bolo v priemere 4,8%. Pozitívne zmeny badáme v Čile, Kostarike, Brazílii a Bolívii, kde tvoria minipivovary viac ako 2%. Tu sa latinskoamerické pivo konečne varí aj remeselne.

Bolo Latinskoamerické pivo ležiak prvé na svete?

Podľa väčšiny historických záznamov sa ležiak prvýkrát objavil v Bavorsku okolo roku 1400. Nový nález na čilsko-argentínskej hranici naznačuje, že to tak nemusí byť. Vedci totiž našli stopy kvasiniek používaných na výrobu ležiaka vo vnútri 1000-ročných keramických nádob, v ktorých miestni ľudia uchovávali fermentované nápoje. Je pravda, že podobný nápoj pivu sa datuje už do obdobia 5000 rokov dozadu. Variť ho mali Sumeri v Mezopotámii, pivo pili už aj Babylončania či Egypťania. Až v stredoveku sa ale mal začať zo strany mníchov do nápoja pridávať chmeľ, čím vytvorili chute, ktoré dnes pivári poznajú.

Toto historické varenie piva sa spoliehalo na bežný kmeň kvasiniek Saccharomyces cerevisiae. Ten sa drží na vrchu nápoja a fermentuje cukor na alkohol pri izbovej teplote, čím vzniká pivo, ktoré nazývame ale. V roku 1400 si ale našiel do sveta pivovarníctva nový kmeň kvasiniek Saccharomyces pastorianus. Na jeho procesoch kvasenia sú postavené aj také svetové značky piva ako Miller, Budweiser, Heineken či Coors.

V roku 2011 výskumníci objavili jeho jednu divokú odrodu, ktorá žije v bukových lesoch chladnej Patagónie na juhu Južnej Ameriky, ktorá sa na 99,5% zhodovala s neznámymi ležiakovými kvasinkami zo spomenutých nádob. Stane sa latinskoamerické pivo prvým ležiakom vôbec?

Najlepšie pivá jednotlivých krajín Latinskej Ameriky

Argentína: Quilmes

latinskoamerické pivo z Argentíny

Argentína je krásna latinskoamerická krajina, ktorá je známa vynikajúcou hudbou, jedlom a láskou k tancu. Vo svete sú veľmi cenene aj jej fantastické vína, no disponuje aj jedným špeciálnym pivom, ktoré miestni uprednostňujú pred ostatnými. Volá sa Quilmes a má veľmi dlhú tradíciu. Existuje už viac ako 130 rokov a bolo pomenované po meste známom pre svoju hádam najvyššiu možnú kvalitu vody. Tá sa premieta aj na kvalite a chuti piva, ktoré je mierne pikantné. Jednoznačne ide o jeden z najobľúbenejších nápojov v Argentíne.

Bolívia: Cordillera

latinskoamerické pivo z Bolívie

Krajina sídliaca v pohorí Andy, ktoré je najvyšším na Zemi mimo ázijského kontinentu. Okrem krásnej krajiny a množstva lám je Bolívia ďalšou krajinou, kde si ľudia veľmi radi vychutnávajú vlastné pivá. Cordillera, pomenovaná po slávnych horách krajiny (Kordiliery) je jedným z najpredávanejších pív v Bolívii. Ide o svetlé pivo s bohatou chuťou jačmeňa, ktorý mu dodáva aj štipku pikantnosti. Vyrába sa bez chemických prísad. Ak ho spárujete s obľúbeným miestnym jedlom salteňas, budete chcieť požiadať o občianstvo…

Brazília: Brahma

latinskoamerické pivo z Brazilíe

Krajina známa amazonským pralesom a obľúbeným karnevalom. V týchto dňoch musíme spomenúť aj futbalistov, pre podnebie aj krásne pláže. Vedeli ste, že okrem toho patrí medzi veľmi uznávané pivné krajiny? Najznámejším miestnym kúskom je Brahma. Tá uzrela svetlo sveta ešte v roku 1888 a predáva sa aj za hranicami. Pri jedle sa skvele hodí k churrasco

Čile: Kross 5

latinskoamerické pivo z Čile

Vedeli ste, že známe Veľkonočné ostrovy patria práve Chile? V tejto krajine básnikov nájdete napríklad aj najvyššiu budovu v Latinskej Amerike. Neprodukuje len dvoch nositeľov Nobelovej ceny, ale aj jedno veľmi slávne pivo. Čilská značka Kross 5 je silné pivo, ktoré miestni obyvatelia pijú hádam ku každému jedlu. Značka sa vyznačuje ako prvé pivo krajiny zrejúce v dube, čo mu dodáva bohatú, korenistú chuť.

Kolumbia: Chapinero Porter

Kolumbia je známa svojim umením (toľko pamiatok zapísaných v UNESCO nájdete len málokde) a priateľskými ľuďmi. Nesporne ide o nádhernú krajinu, no vychutnáte si tu aj veľmi veľa dobrých značiek kávy či piva. Bogota Beer Company alebo BBC je jednou z najznámejších značiek piva v Kolumbii. Bary a krčmy BBC sa nachádzajú po celej krajine a sú obľúbeným miestom pre turistov aj domácich, kde si môžu vychutnať spoločnosť a dobré pivko. BBC vyrába niekoľko druhov zlatistého moku, čím plní požiadavky každého milovníka piva. Za najobľúbenejšie sa ale považuje Chapinero Porter.

Kostarika: Imperial

Pravdepodobne ste už ochutnali miestnu salsu Lizano a počuli o miestnych krásnych a divokých národných parkoch. Čo však kostarické pivo? Najznámejším je zrejme Imperial, značka stará takmer 100 rokov. Ide o lahodne ochutený svetlý ležiak s jemnými náznakmi horkosti, ktorý sa hodí k slanším jedlám. A čo viac, Imperial je veľmi šetrný k životnému prostrediu a pýši sa ponukou vysokokvalitného piva, ktoré je vyrobené z menšieho množstva vody a tradičnými metódami varenia.

Kuba: Cristal

Kubu z obrázkov nepoznáme len podľa áut z 50. rokov, ale aj mimoriadne zaujímavej architektúry. Rum, cigary a skvelé jedlo dopĺňa aj kvalitné pivo, ktoré sa vždy hodí ako osvieženie na miestnych malebných plážach. Známe je napríklad pivo svetlozlatej farby Cristal so sladovou vôňou a ovocnou dochuťou, ktorá mu dodáva nádych lahodnej sladkosti.

Dominikánska republika: Presidente

Dominikánska republika je domovom najstaršej koloniálnej osady v Amerika a je aj obľúbenou turistickou destináciou. Pri oddychu na ikonických plážach s bielym pieskom či v letoviskách budete chcieť možno vedieť, aké miestne pivo ideálne spárovať s dominikánskym jedlom. Presidente je pivo v štýle ležiaka, ktoré sa dostalo na domáci trh v roku 1935. Dobre sa hodí k La Bandera, národnému jedlu krajiny alebo k pikadere.

Ekvádor: Pilsener

Galapágy s ich jedinečnou biodiverzitou nie sú pokladom len tejto krajiny, ale celej našej Zeme. Ekvádor je pomenovaný podľa zemepisného prvku – rovníka. Najpopulárnejším pivom je tu svetlý ležiak Pilsner. Toto pivo bolo prvýkrát vyrobené v roku 1843 bavorským sládkom a dnes je už bežným nápojom vo väčšine barov a reštaurácií. Miestny Plzeň má trávnatú, kvetinovú a celkom ľahkú chuť.

Salvádor: Pilsener

Krajina sopiek s mnohými zemetraseniami aj aktívnou vulkanickou činnosťou. A pri jej návšteve sa naozaj presvedčíte, že je doslova preplnená sopkami, ktorých je viac ako 20. Popri tom ide o najmenšiu krajinu Strednej Ameriky. Aj tu si vyrábajú vlastného Plzenčana. The Pilsener of El Salvador vznikol v roku 1905 a je trochu odlišný ako ten Pilsner, ktorý poznáme v našich končinách. Ide o svetlé pivo, ktoré vyhralo striebornú medailu na World Beer Cup 2014. Má veľmi hladký záver s príchuťou sladu a pšenice. Skombinujte ho s nejakým slaným salvadorským jedlom, ako sú elote lcoo alebo pupusy, a budete sa cítiť neuveriteľne spokojní.

Guatemala: Gallo

Aj tu nájdeme požehnane sopiek vo všade sa rozprestierajúcich horách, popri tom aj krásne a vzácne mayské pamiatky. Pochutnáte si na káve a čokoláde. Medzi najchutnejšie pivá určite patrí Gallo. Konkrétne ide o Famosa Gallo, ležiak s plnou chuťou a mierne horkastým záverom. Disponuje príjemnou vôňou a skvelo chutí s tradičnými guatemalskými jedlami, ktoré majú v sebe trochu korenia, akými je tamales.

Honduras: Salva Vida

Honduras produkuje pre svet napríklad tropické ovocie či cukrovú trstinu. Nájdete tu najväčší bariérový útes na svete, ide o krásnu krajinu na súši aj mimo nej. Táto skvelá destinácia je spojená aj s pivom. Najpopilárnejším je Salva Vida. Miestni si ho vychutnávajú od roku 1906 a zvyčajne sa s ním stretnete na všetkých veľkých podujatiach, akými sú napríklad futbalové zápasy. Ide o svetlý ležiak s ľahšou chuťou, čiže si ho môžete vychutnať kedykoľvek a s ľubovoľným miestnym jedlom.

Mexiko: Corona

Možno najkrajšie pláže na svete, no popri tom aj zaujímavé lesy a kaňony. Krajina je známa svojimi kapelami ako Mariachi či Cinco de Mayo a samozrejme aj pivom Corona. Ide o mexický národný klenot, pivo, ktoré je najpopulárnejším aj v iných krajinách sveta. Ide o svetlý ležiak, ktorý má sladkú, sviežu chuť s chmeľovým nádychom.

Nikaragua: Toňa

Nájdete tu dve najväčšie sladkovodné jazerá v Strednej Amerike (Nikaragua, Managua). Navštíviť môžete aj najstaršie mesto tejto časti sveta či najväčší dažďový prales celej Ameriky. Medzi známe latinskoamerické pivo patrí Toňa. Dokonalé sa hodí ku všetkým miestnym jedlám a svojou vyváženou chuťou poskytuje miestnym obyvateľom pre nich toľko potrebné osvieženie počas teplých dní ovplyvnených vlhkým a horúcim počasím.

Panama: Cerveza Panama

Panamský prieplav pozná asi každý, no po návšteve krajiny vás určite prekvapí aj krásna, živá príroda. Veď tu rastie viac ako desaťtisíc rôznych druhov rastlín…Najlepším miestnym pivom je Cerveza Panama, svetlý ležiak s veľmi jemnou chuťou, kyslými citrusovými tónmi a trochou horkastého záveru. Prvýkrát bolo uvarené v roku 1959 na rovnakom mieste, kde sa vyrábalo aj obľúbené kubánske pivo Cristal.

Paraguaj: Pilsen

Fascinujúci kút sveta s dvoma úradnými jazykmi – guarančinou a španielčinou. Nazýva sa aj srdcom Južnej Ameriky a pochutnáte si tu na studenom čaji alebo syroch. Aj tu si domáci najradšej vychutnajú ich Plzeň. Ten je podľa ich slov aj zdrojom národnej hrdosti. Disponuje kukuričnou chuťou a vôňou s náznakmi chleboviny. Farba je svetlozlatožltá, karbonizácia mierna. Vychutnáte si ho s miestnymi pochutinami zo sóje,

Peru: Cusquena

Dať si skvelé miestne pivo na Machu Picchu, to je sen nie jedného cestovateľa. Miestni ľudia tu ako prvý pestovali zemiaky a predstavili ich svetu ako zdroj potravy. A čo si teda otvoriť? Určite Cusquena. Ide o sladový ležiak, pri ktorom sa využíva len minimum chmeľu. Neponúka horkú pachuť, skôr náznaky smotany a karamelu.

Portoriko: Medalla Light

Nájdete tu množstvo neobývaných ostrovov, niektoré z nich patria medzi 36 chránených prírodných rezervácií. Portoričania milujú nielen svoje tradičné jedlá, ale aj pivo Medalla Light. Národné pivo, ktoré varí Cervecera de Puerto Rico v Mayaguez, je dostupné na tomto ostrove, v USA ale aj v celom Karibiku, teda ho naozaj môžeme označiť za pravé latinskoamerické pivo. Opisuje sa ako zlatistý, svetlý ležiak s čistou vôňou a plnou chuťou.

Uruguaj: Davok American IPA

latinskoamerické pivo z Uruguaja

Konali sa tu prvé majstrovstvá sveta vo futbale, domáca reprezentácia na nich doteraz dominovala dvakrát. Najpopulárnejším pivom je Davok American IPA. Ide o jemného predstaviteľa tejto skupiny zlatooranžovej farby. Pocítite štipku sladkosti s vôňou karamelu, borovice a ovocia. Dobre sa kombinuje s uruguajským sendvičom či pikantným chivitom.

Venezuela: Polar

latinskoamerické pivo z Venezuely

Nachádza sa tu známy národný park Los Roques, ktorý chráni životne dôležitý a ohrozený morský ekosystém nachádzajúci sa hneď pri pobreží. Divokú zver môžete pozorovať v blízkosti či priamo v rieke Orinoco. Najznámejším miestnym pivom je Polar. Je známe logom ľadového medveďa, disponuje jedinečnou vôňou aj chuťou. Vôňa je silnejšia, ako by ste očakávali, s ťažkými citrusovými tónmi. Vďaka bohatej aróme môžete tiež zachytiť náznaky zŕn. Chuť je silná, skoro ako keby ste pili nejaký ovocný nápoj a nie pivo.

Mali ste už tú česť ochutnať latinskoamerické pivo? Pochváľte sa so svojimi skúsenosťami v diskusii pod článkom na našom Facebooku. Viac zaujímavých príbehov zo sveta piva nájdete v sekcii blog na webe pivného wellnessu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články