fbpx
Halloween a pivo: Strašidelné pivné drinky aj skvelé špeciály

Halloween a pivo? Vo svete bežné spojenie. Veď predsa nemusí ísť len o sviatok spájaný s tonami cukroviniek. Spoznajte s nami halloweenske špeciály či zaujímavé cocktaily.

Halloween je považovaný vo svete za detský sviatok. Aj u nás ho tak máme zaškatuľkovaný, hlavne pri pohľade na jeho trávenie v zámorí, kedy v jednu noc v roku rozdajú rodičia mladým tony sladkostí. U nás sa už taktiež začínajú organizovať rôzne tematické párty, ktoré však často mieria aj na dospelých. Tým to dáva možnosť vrátiť sa do detských čias, obliecť si masku a predstierať, že sú niečím iným. No predsa len tieto vekové kategórie očakávajú od pohostenia aj niečo viac ako rôzne sladkosti. Existujú stovky receptov na koktaily na báze alkoholu s tematikou Halloweenu. My sme pre vás pripravili tie, ktoré obsahujú pivo a vo svete majú poriadny cveng.

Halloween a pivo je dobré spojenie

Halloween a pivo, to sú aj zaujímavé miešané drinky

Dr. Jekyl a Mr Hyde: Pre začiatok naplňte pollitrový pohár do polovice pivom Oktoberfest. Keď sa pena usadí, jemne doplňte zvyšok pohára stoutom (najlepšie po lyžiciach). Je pravda, že v našich končinách nemáme vždy Oktoberfest po ruke, môžete ho nahradiť akýmkoľvek ležiakom.

Brewed Mary: Toto je skôr nápoj pre tých, ktorí to na halloweenskom večierku prehnali a potrebujú sa vrátiť na druhé ráno do krajiny živých. Drink pripravíte podobne ako Bloody Mary, ale namiesto vodky použite kvalitné svetlé pivo alebo IPA.

Hangman´s Blood: Nejde o najlacnejší drink a ani najjemnejší…Receptúra vyžaduje „dva prsty“ ginu, whisky, portského, rumu, brandy a jednu fľašu či plechovku Stout a kvapku-dve šampanského.

Beer Punch (tu je priestor pre vlastný halloweensky názov): Budete potrebovať štvrtinu šálky čučoriedok, rovnaké množstvo cukru, štyri nakrájané jahody, dve polievkové lyžice grenadíny, dve polievkové lyžice čerstvej limetkovej šťavy a pollitra či dve menšie plechovky Plzňa. Všetko okrem piva premiešajte v samostatnej miske a nechajte na hodinku odležať v chladničke (pre najlepší výsledok niekoľkokrát premiešajte). Keď je čas na párty, nalejte ingrediencie do štyroch pohárov, pridajte asi polovicu piva, zľahka premiešajte a užívajte!

halloween a pivo miešaný drink

Shock Me: Šokujúco dobré vystrašenie so skvelou chuťou. Tento nápoj obsahuje 60 ml Brown Ale, 35 ml Bourbon, 6 ml javorového sirupu, 6 ml Southern Comfort a pivový nápoj Ice. Všetky ingrediencie vložte do šejkra alebo miešacieho pohára, premiešajte a potom sceďte najlepšie do staromódneho pohára.

Strašidelná hmla (Aperolová hmla): Každý dobrý strašidelný film má aspoň jednu spoločnú vec. Keď v ňom nešťastníci očakávajú príchod nebezpečenstva v podobe gaunerov či aj horších postáv, najprv uvidia strašidelnú hmlu. Na vytvorenie tej vlastnej v podobe drinku budete potrebovať 3 decilitre Aperolu, 3 decilitre čerstvej citrónovej šťavy, pšeničné pivo belgického typu a citrónový twist na servírovanie.

Najlepšie halloweenske pivné špeciály

Halloween Ale od Gritty McDuff´s Brewing Company

Miesto výroby: Portland

Kde inde začať, ak nie pivom s názvom podľa tohto sviatku? Gritty McDuff´s varí toto pivo od roku 1990. V priebehu rokov sa stalo ich najočakávanejším sezónnym pivom Tento klasický ESB prináša do pohára všetky dôležité farby sezóny a plný sladový profil s dostatkom chmeľu. Toho je v pive len toľko, aby udržal slad pod kontrolou. Ide o ideálneho parťáka pre svieži predvianočný večer.

Štýl: Extra Special Bitter

ABV. 6,0 %

S čím párovať na párty: Sladká kukurica

The Beast from Avery Brewing Company

Miesto: Boulder

Vypustite zviera! Ide o jedného z troch Averycho „Démonov piva“ a skutočne dokáže z ľudí spraviť beštie (len v tom dobrom slova zmysle). Ide o pivo plné zložitosti. Pocítite hrozienka, slivky, melasu, ďatle či rum, ktorých zmes vám vytvorí v ústach podobné pocity ako pri dúšku silného a hustého vína.

Štýl: Grand Cru

ABV: 15-17 %

S čím párovať na párty: Karamelové pochúťky (napríklad Twix)

Evil Dead Red od AleSmith Brewing Company

Miesto: San Diego

Žiada sa vám piva, ktoré vás bude sprevádzať večer na verande ku cigaretke a nohám vyložených na stole? Skvele sa hodí aj na Halloween, kedy s ním budete pozorovať vstávanie z mŕtvych…Prináša sladkú bohatosť karamelových a chlebových chutí poletujúcich po podnebí s chmeľovou rovnováhou presne tak, aby stúpajúci slad úplne nepretiekol a nespravil z vašich chuťových pohárikov zombie.

Štýl: Amber Ale

ABV: 6,66 % (prekvapujúco…)

S čím párovať na párty: Karamelové jablká

Black Wych od spoločnosti Wychwood Brewing Company

Miesto: Whitney, Veľká Británia

Môžete byť čarodejnicou aj počas celého roka, no toto pivo je pochopiteľne najvhodnejšie počas čarodejníckych dní Halloweenu. Skrýva temné kúzlo bohatej karamelovej sladkosti, štipky robustnej pečene a len štipku chmeľovej horkosti. Úžasne sa hodí ku všetkým čokoládovým dobrotám.

Štýl: Porter

ABV: 5,0 %

S čím párovať na párty: čokoláda

Dark Penance od Founders Brewing Company

Miesto: Grand Rapids

Keď sa večer na Halloween zotmie a obloha zaleje do farieb  pomarančov, môžete začať uvažovať, čím si spríjemniť večer. Je čas vypiť si pivo, ktoré vás zahreje a navodí trochu strašidelnej nálady. Dark Penance prináša odvážnu rovnováhu medzi silným chmeľom a sladom.

Štýl: Imperial Black IPA

ABV: 8,9%

S čím párovať na párty: čokoládové hľuzovky

Dead Ringer z Ballast Point Brewing Company

Miesto: San Diego

Nestihli ste osláviť Oktoberfest? Je tu ďalšia šanca. Toto pivo je skvelým Märzenom zaradeným do témy ako stvorenej na Halloween. Dead ringer prináša podnebiu množstvo praženého sladu, bohatý karamel a karamelovú sladkosť len s jemnými náznakmi chmeľovej horkosti.

Štýl: Märzen/Oktoberfest

ABV: 6,0 %

Čím párovať na párty: Kit Kat a podobné cukrovinky

Deathly Pale Ale od Reaper Ale

Miesto: Lake Elsinore

Bledý ako samotná smrť s citrusovým nádychom, kvetinovým podtónom krásnym ako sedmokráska na hrobe a decentným suchým chmeľovým záverom. Odporúčame po celý rok.

Štýl: American Pale Ale

ABV: 6,2 %

S čím párovať na párty: Horúce Tamales

Dark Hollow od spoločnosti Blue Mountain Brewing Company

Miesto: Afton

Aj toto pivo si môžu Američania kúpiť po celý rok (je dostupné aj v rámci európskych pivných e-shopov), no pre halloweensku noc je ideálne. Tento Imperial stout starne v sude, aj vďaka čomu očakávajte šepot vanilky, nádych rumu a aj čo to zo stien dubového sudu. Očakávajte ale o čosi silnejšiu chmeľovú horkosť, no Halloween je aj o odvahe. To platí aj o sile alkoholu.

Štýl: Imperial Stout

ABV: 10 %

S čím párovať na párty: Praclíky s horkou čokoládou

Zaujal vás tento článok? Spoznajte aj ďalšie príbehy zo sveta piva na webe projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články