fbpx

Dovolenka na Liptove sľubuje nezabudnuteľné leto

Liptov ponúka obrovské množstvo lákadiel, vďaka ktorým bude dovolenka na Liptove nezabudnuteľná. Ak sa rozhodnete navštíviť náš Penzión Mara v Liptovskom Trnovci, doslova na skok máte krásnu prírodu, skvelú gastronómiu, špičkové športoviská či rôzne možnosti relaxovania. Na svoje si prídu milovníci zimnej turistiky, no my sme sa dnes orientovali skôr na tú v lete.

Turistika

Aj náš Penzión Mara je z viacerých strán obklopený krásnymi horami. Počas teplých letných dní si môžete vybrať zo Západných či Nízkych Tatier, sklamaný neostanete ani po návšteve Chočských vrchov. Práve to môže byť skvelý spôsob, ako bude dovolenka na Liptove prospešná aj vašej kondícii.

Mimoriadne obľúbený je napríklad výstup na Chopok, ktorý je vrcholom lyžiarskeho strediska Jasná v Nízkych Tatrách. Nenechajte sa ale odradiť letným počasím, veď na spoznanie jeho krás vám určite netreba len sneh. Turisti vyznávajúci aktívny pohyb na neho môžu vyšliapať po vlastných z odstavného parkoviska pri Hoteli Grand Jasná. Menej zdatní návštevníci môžu využiť lanovku, ktorá vás vyvezie až na jeho vrchol. Nejde však len o chvíľkovú záležitosť a pár minútové pokochanie sa senzačným výhľadom. Po výstupe na Chopok vám odporúčame poprechádzať sa po hrebeňovke Nízkych Tatier, ktorá patrí medzi najkrajšie v Európe. Pozor však na premenlivé počasie, určite si pribaľte aj náhradné oblečenie. Predsa len sa nachádzame vo výške viac ako 2000 m.n.m…

Dovolenka na Liptove nemôže ostať bez výstupu na Chopok

Medzi najkrajšie doliny na Liptove určite patria Prosiecka a Kvačianska, ktoré sú zaradené medzi chránené prírodné rezervácie. Ide o súbežné doliny, ktoré vytvárajú spoločnú turistickú trasu, ktorej súčasťou je aj turistický chodník. Prechádzku po ňom zvládnu aj menej skúsení turisti. Ak sa rozhodnete poprechádzať sa po celej jeho dĺžke, zaberie vám to 6 až 8 hodín. Určite vás fascinujú staré Mlyny v Oblazoch. Po ceste sa zastavíte napríklad pri vodopáde Červené piesky, zažijete trochu neškodného adrenalínu na miestnych rebríkoch, občerstviť sa môžete v obci Veľké Borové. Ak sa rozhodnete pokračovať ďalej, nevynechajte Ráztocký vodopád a najmä hlavú atrakciu náučného chodníka – Mlyny. Do toho spodného dokonca môžete aj bezplatne vstúpiť a preštudovať jeho interiér. Tu vás poučia o ich mechanizmoch, ktoré dodnes dodávajú potrebnú energiu do miestnej píly. Veľkým zážitkom budú určite aj voľne žijúce zvieratká ako sliepky, mačky či kozy, ktoré tu čakajú na vaše nakŕmenie doslova na každom rohu.

Dovolenka na Liptove je hlavne o prírode

Ak plánujete stráviť voľný čas v prírode, skvelou voľbou je návšteva jednej z mnohých krásnych liptovských jaskýň. Bez toho by nebola dovolenka na Liptove dokonalá. Asi najznámejšou je Demänovská jaskyňa slobody, ktorá je aj najviac navštevovanou na Slovensku. Pozorovať v nej môžete očarujúcu kvapľovú výzdobu či sintrové útvary visiace zo stropu či rastúce vrstvením na zemi. Za všetky tieto prírodné zázraky môže malá riečka Demänovka, ktorá za stáročia dokázala vyformovať tento podzemný kras.

Dovolenka na Liptove môže byť aj náučná

Jedinou ľadovou jaskyňou na Liptove je Demänovská ľadová jaskyňa. V nej vás najprv očarí sintrová výzdoba, ktorú neskôr vystrieda ľadová. Ľad v nej nie je nikdy rovnaký, keďže pod vplyvom počasia pracuje, teda rastie či sa topí. To vám ju dovoľuje navštíviť aj viackrát za život a toto ľadové kráľovstvo bude vždy výnimočné. Obe spomenuté jaskyne sa nachádzajú v Demänovskej doline. Nezabudnite sa ale aj v lete obliecť teplo, keďže sa tu teplota aj v letných mesiacoch pohybuje medzi 0 až 6 stupňov Celzia. Nevyhnutná je aj pevná obuv kvôli vlhkému a klzkému povrchu.

Liptovská Mara

Veľkou výhodou nášho pivného wellnessuPenzióne Mara je jeho poloha. Liptovský Trnovec totiž leží priamo pri vodnom diele Liptovská Mara. Tá ako súčasť priehrad Vážskej kaskády bola vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. S celkovým objemom 361,9 mil. metrov kubických je druhou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Jej hlavnou úlohou je protipovodňová ochrana, no svoje využitie našla aj pri výrobe elektrickej energie.

Pre vás je však dôležitejšie jej rekreačné využitie. Ako sme spomínali, pri jej turistickom význame hrá hlavnú rolu práve naša obec – Liptovský Trnovec. Práve z neho je možné sa vydať na vyhliadkovú plavbu. K dispozícii je aj niekoľko výletných lodí, vďaka ktorým zažijete skvelé dobrodružstvo. Na svoje si prídu milovníci rybolovu, aktívneho aj pasívneho oddychu. Samozrejmosťou je vybláznenie sa na vodných lyžiach, vesliciach, vodných skútroch či vodných bicykloch.

Nie veľmi známym miestom pri Liptovskej Mare je pláž pri obci Liptovská Sielnica. Práve to, že vás tu nečaká hromada turistov, vám sľubuje skvelý relax v prírodnom prostredí priamo pri vode. Výhodou samotnej pláže je to, že je trávnatá. Tým pádom je vhodná aj pre domáce zvieratá a hlavne športovanie. Poteší vás aj jej čistota či bezproblémové parkovanie. Pre občerstvenie sa slúži aj miestny bufet. Miestni ľudia odporúčajú najmä skvelé zážitky pri večernom kúpaní pri zapadajúcom slnku. Dovolenka na Liptove tak môže byť aj o romantike.

Dovolenka na Liptove sa v lete dá spojiť aj s kúpaním

Oveľa vyhľadávanejším miestom pri priehrade je Kostolík pod Havránkom. Ide o poslednú spomienku na zatopenú obec Liptovská Mara, ktorá sa stala obeťou výstavby tejto priehrady (zaplavených bolo 13 obcí, z toho 12 úplne). Kostolík sa však zachránil vďaka preneseniu na okraj nádrže a dnes je považovaný za významnú kultúrnu pamiatku. Nedočkáte sa však pôvodného gotického kostola, no očarujúca je aj preživšia renesančná veža. Spomienky však prinavráti pôdorys zaniknutého chrámu. Dnes sem mieria turisti či domáci hlavne kvôli prechádzok, ktoré sú tak príjemné vďaka čarokrásnemu a pokojnému prostrediu. Hlavným bodom zážitkov je však jedinečná panoráma Liptova. Pozorovať môžete takmer celú Liptovskú Maru, ktorej kraľujú Nízke Tatry. Po ľavej strane sa týči Kriváň. Tento výhľad ocenia najmä rekreační či profesionálni fotografovia.

Pamiatky

Skvelým spôsobom, ako stráviť voľný čas pri návšteve nášho penziónu a Liptova vôbec, je spoznanie miestnych kultúrnych či historických pamiatok. A že v tomto kraji je ich požehnane… Najbližšie k penziónu nájdete Múzeum liptovskej dediny Pribylina. To bolo pre verejnosť otvorené v roku 1991 a dodnes je obľúbeným miestom celých rodín. Práve toto múzeum môže spraviť to, že dovolenka na Liptove nebude len o zábave a oddychu. Zaujme najmä autentické sídelné usporiadanie liptovských obcí či mestečiek, ako ich mohli zažiť len naši predkovia. Domy pochádzajú najmä zo zatopených obcí Liptovskej Mary, čím ich chcú udržať v povedomí aj pre nasledujúce generácie. Očarí vás miestna drevená ľudová architektúra, zaujmú určite aj dva výnimočné stredoveké kamenné objekty zo zatopeného územia. Ide o goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Spoznajte spôsoby bývania ľudí z prelomu 19. a 20. storočia. V letnom období vám spestrí zážitok nie jedna rekonštrukcia ľudových obradov či zvykov či folklórne vystúpenia. Nie len pre mladších je pripravený miestny chov kôz, oviec či koní.

Vynechať by ste nemali ani Archeologické múzeum v prírode Havránok. Ide o archeologickú lokalitu, ktorú nájdete na vrchu Havránok nad priehradným múrom Liptovskej Mary. Už od výstavby samotnej priehrady sa tu uskutočňujú archeologické výskumy. Havránok sa radí v tomto smere medzi najdôležitejšie miesta na Slovensku. Práve tu sa totiž potvrdila prítomnosť keltských obyvateľov, ktorí tu na Liptove sídlili od 4. až po 1. storočie pred našim letopočtom. Nájdete tu odkryté pamiatky sídliska z laténskej doby, teda mladšej doby železnej. Ide vlastne o prvé obyvateľstvo Slovenska, ktoré dokážu historici pomenovať (tí Liptovskí Kelti sa zaraďujú do kmeňa Kotínov). Odhalené tu boli zvyšky keltských obydlí či zvyšky kultového miesta druidov alebo hradieb. Svoju cenu majú aj objavené predmety z bronzu a železa či keramika a krásne šperky. Nevynechajte ani prvý slovenský archeologický park pod holým nebom, kde spoznáte zrekonštruované obydlia, valy s bránou, obetisko čo pec na vypaľovanie keramiky. Aj tu sa počas leta uskutočňujú pravidelné kultúrne podujatia. Návštevníkov určite zaujmú ukážky dobového remesla, keltských náboženských obradov a hlavne šermiarske súboje.

Tatralandia

Naozaj na skok od Liptovského Trnovca sa nachádza jeden z najviac navštevovaných areálov vodnej zábavy nie len na Slovensku – Tatralandia. Nejde však len o samotné kúpanie, atrakcií tu nájdete habadej, preto by sa dovolenka na Liptove bez nej nemala zaobísť ani v lete. Počas sezóny je otvorených 14 bazénov s čírou, morskou aj termálnou vodou. Strarší aj mladší sa môžu vyblázniť na 28 šmýkačkách a tobogánoch, nechýba ani celodenný program s animačným tímom či letným eventom. V prípade nepriaznivého počasia (a samozrejme zimných mesiacov) sa presuňte pod priehľadnú strechu celoročnej haly Tropical Paradise,  kde aj vďaka teplote nad 30 stupňov Celzia určite neprechladnete. Výnimočná je aj fóliová strecha, ktorá dovoľuje celoročné opaľovanie sa. Aj v zime nebudete ukrátení od tobogánov, šesť z nich sa totiž nachádza spolu s desiatimi bazénmi práve vo vnútri. Okrem toho využite služby thalasso terapie, masáže, kúpele či zábaly vo Wellness Centre alebo zregenerujte svoje telo v Keltskom saunovom svete.

Ak ak sa chcete čo to naučiť o zvieracej ríši, určite navštívte ZOO Kontakt v tesnej blízkosti Tatralandie. Nejde o obyčajnú zoologickú záhradu, práve tu sa zoznámite so svetom zvierat v priamej blízkosti. Nejedná sa o žiadne umelé uzavretie odchytených zvierat, tie sú totiž narodené v opatere ľudí a bez ich pomoci by neprežili. Nachádza sa ich tu viac ako 400, dokonca aj dotknúť sa môžete aj tých exotických. V sprievode ošetrovateľov sa vám dostanú zaujímavé informácie a sú pripravení aj na tie najvšednejšie otázky. Medzi 115 druhov patria aj veľmi obľúbené mláďatá rysa, pumy, leva, tigra a hlavne medveďa. Nakŕmte smelo drzé opice, dostaňte sa do jedinečnej blízkosti malpy či makakov japonských. Neobyčajnou je aj expozícia krotkých líšok či voľne skákajúce kengury. Fotografia z dravými vtákmi bude tiež medzi vašimi známymi cenená. Na záver ešte absolvovať jazdu na poníkoch či koníkoch a krásny deň sa môže skončiť.

Dovolenka na Liptove je aj o skvelom a tradičnom jedle. Nejde však len o halušky či pirohy, Liptovská Mara ponúka skvelé gastronomické zážitky aj vďaka čerstvých rýb. A ak sa k tomu pripojí aj krásne prostredie či možnosť uloviť si vlastný obed či večeru, môže ísť veľmi príjemne strávený čas. Odporúčame vám teda navštíviť Rybáreň na Háku v Liptovskej Sielnici.

Ide o netradičnú drevenú stavbu so súkromným rybníkom neďaleko spomínanej vodnej nádrže smerom na Zuberec na úpätí Chočských Vrchov a len pár minút od Pivného wellnessu či Aquaparku Tatralandia. Len minútu od rybárne je situovaný agroturistický jazdecký areál. Táto prevádzka vám ponúka aktívne využitie voľného času a hlavne skvelú stravu. Veľkým lákadlom je možnosť vlastnoručného ulovenia pstruha, konkrétne pstruha lososovitého a dúhového. Toho si následne môžete pripraviť priamo u nás, prípadne si ho vziať domov. Ak nepatríte ku skúseným rybárom, radi vám pomôžeme. Hladní od nás neodídete!

Je mnoho spôsobov, ako sa môže stať dovolenka na Liptove nezabudnuteľnou. Svojimi službami sa budeme snažiť vám to naplniť aj my. Ubytovanie v Penzióne Mara je vhodné pre všetky typy dovolenkárov. Prepojiť spoznávanie tohto krásneho kraja s relaxom v pivnom wellnesse si obľúbilo množstvo našich návštevníkov. Pre viac informácii navštívte náš web či Facebook, prípadne nás kontaktujte mailom, telefonicky alebo cez messenger. Na čo sa najviac pri návšteve Liptova tešíte vy?

Ostatné články