V blízkosti nášho Penziónu Mara sa nachádza nie jedna cyklotrasa. My vám predstavili päť najzaujímavejších a miesta, kde sa vám oplatí zastaviť.
Medzi našimi návštevníkmi sa často objavujú aj milovníci cyklistiky. Pravidelne tak dostávame otázku: „Nachádza sa v blízkosti projektu Maravar nejaká zaujímavá cyklotrasa?“ Sme veľmi radi, že vám môžeme odpovedať kladne.
20 kilometrov, asfaltové, poľné a lesné cesty
Z Liptovského Mikuláša vyrážate smerom na severovýchod po Pašutovej doľava Pod Stráňavy a neskôr po ulici Pod Stráňami po cyklotrase. V Trstenom odbočíte doľava na Bobrovec a pustíte sa doľava cez Pavlovu Ves a Liptovské Beharovce až k nám do Liptovského Trnovca. Z našej obce sa popri Liptovskej Mare vrátite do Liptovského Mikuláša.
Nie jedna cyklotrasa na Liptove vás zavedie do okolia Liptovskej Mary. A skvelou správou pri návšteve Penziónu Mara či pivných kúpeľov Maravar je, že Liptovský Trnovec leží priamo pri tomto vodnom diele. Mara bola vybudovaná v rokoch 1969 až 1975 ako súčasť priehrad Vážskej kaskády. Ide o druhú najväčšiu nádrž na Slovensku podľa celkového objemu (361,9 mil. metrov kubických). Za úlohu má ochranu pred povodňami, netreba zabudnúť ani na výrobu elektrickej energie.
Dôležité je však jej rekreačné využitie. A v tomto smere hrá významnú úlohu aj obec Liptovský Trnovec. Ak na chvíľu odložíte bicykel, ponúkajú s vám skvelé zážitky počas platby na výletných lodiach. Sklamaní určite neostanú ani rybári či milovníci vodných skútrov, bicyklov či lyží. Zachcelo sa vám po šliapaní do pedálov trochu oddychu? Pred našimi liečebnými procedúrami môžete zrelaxovať aj na pláži pri obci Liptovská Sielnici, ktorá je navyše trávnatá.
32 kilometrov, asfaltové cesty
Začínate na Nábreží 4. apríla v Liptovskom Mikuláši a pokračujete popri Váhu na severozápad (Jánošíkovo nábrežie). Po revolučnej sa dostanete až do Liptovského Trnovca. Od nás môžete pokračovať po cyklotrase okolo Liptovskej Mary smerom na Bešeňovú. Na výber máte trasu cez Bobrovník a Havránok po 5423 alebo po 006. Po ceste do Ružomberka prechádzate cez Liptovskú Teplú a Liskovú.
Táto cyklotrasa vám ponúka množstvo zaujímavých lákadiel, z ktorých si vybrať jednu je dosť problematické. My sme si zvolili športovo – rekreačné stredisko Marina Liptov, ktoré sa nachádza v obci Bobrovník. Vychutnať si tu môžete viacero letných aj zimných aktivít. Bicykel vymeňte za turistickú obuv alebo si užite vodné aktivity ako paddleboarding, jachting, windsurfing či kajak. V lete sa na miestnom móle odohráva život.
Obec Bobrovník sa nachádza neďaleko Chočských vrchov na prítoku potoka Sestrič v nadmorskej výške 565 m. n. m. Aj Bobrovník ťaží z blízkej Liptovskej Mary. Obec sa skladá z troch častí. Osada Tvarožná disponuje prvou písomnou zmienkou z roku 1418, osada Hliník ešte z roku 1323. Práve vtedy ju dostal Ladislav, zakladateľ tunajšieho zemianskeho rodu Hlinickovcov do daru od kráľa Karola Róberta. Bobrovník ako samostatná obec je najstaršia. Spomína sa v roku 1286 pod názvom Honghfeld. Počet obyvateľov je 143.
25 kilometrov, asfaltové cesty
Opäť štartujete v Liptovskom Mikuláši na Nábreží 4. apríla a popri Váhu smerujete na severozápad na Liptovský Trnovec. Odtiaľ sa vyberte po cyklotrase okolo Liptovskej Mary a približne po 15,3 km odbočte doprava na Bukovinu. Pred Liptovskou Annou po cca 17,5 km odbočte doľava na trasu 5423 na Malatinú.
Malatiná je známa hlavne vo filmovej rodine. V samotnej obci a aj jej okolí sa natáčalo mnoho filmových kúskov. Nemôžeme začať inak ako hneď tým najznámejším – Tri gaštanové kone. Je úplne prvým ale aj najdlhšie sa tu natáčaným z dlhého zoznamu. Všetko mal vo svojich rukách režisér Ivan Baraďa, ktorý sa inšpiroval rovnomenným románom od Margity Figuli. Tá sa narodila v neďalekom Vyšnom Kubíne. Obec si filmári vybrali v roku 1966 hlavne kvôli tradičným dreveniciam ale aj krásnym scenériám pre filmovanie. Celý film sa prakticky natočil v Malatinej a jej blízkom okolí.
Ak sa teda vyberiete z Liptovského Trnovca touto cyklotrasou, opýtajte sa na Malatinskú drevenicu, ktorú filmári hojne využívali (podobne ako krčmu či školu). Dnes je súčasťou múzea oravskej dediny v Zuberci. Medzi hercami boli aj vychádzajúce hviezdy Juraj Kukura či Michal Dočolomanský. Spomenúť môžeme aj film režiséra Ivana Balďu z roku 1986 Biela voči oblohe (tiež na motívy literárnej predlohy od Margity Figuli Mladosť). S Malatinou sa spája aj televízna rozprávka od Juraja Jakubiska Perinbaba. Natáčali sa tu ale aj novšie filmy ako napríklad Sokoliar Tomáš.
26 kilometrov, asfaltové cesty
Zo Štúrovej v Liptovskom Mikuláši sa popri Váhu dostanete do Liptovského Trnovca. Pokračuje sa po cyklotrase okolo Liptovskej Mary smerom na Liptovskú Teplú a tu dobočíme doprava na Lúčky.
Táto cyklotrasa má cieľ v zaujímavej obci Lúčky. A tá je preslávená hlavne miestnymi kúpeľmi. Aký je ich životný príbeh? Okolie obce bolo osídlené už v eneolite, najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1266. A čo názov? Dedina totiž vznikala na mieste, kde obyvatelia priľahlej Liptovskej Teplej využívali miestne lúky. Liečebné účinky miestnych minerálnych prameňov nie sú známe len z prítomnosti. Chorí ich vyhľadávali po stáročia. Najprv sa využívali termálne pramene, z ktorých sa na viacerých miestach Liptova stávali kúpeľné zariadenia. Život pri prameňoch nabral na obrátkach okolo roku 1760. Zásluhy na tom mal hlavne zeman Adam Turanský. Rozvoj na prelome 18.a 19. storočia sa zakladal na vyskúšaných liečebných metódach, ktoré doplnili konkrétnejšie kúpeľné režimy a začal sa využívať aj chemický rozbor vody. Nebolo vôbec ojedinelou situáciou, že medzi návštevníkmi boli aj cudzinci.
Dôležitým rokom je 1864, kedy sa prestaval miestny kúpeľný dom. O osem rokov neskôr kúpele odkúpil od štátu Ján Tholt a odhodlal sa k renovácii. Opäť vynovil kúpeľný dom, dva existujúce bazény spojil do jedného, ktorého priestrannosť bola ojedinelá. Dôležitým krokom bolo aj pristavanie haly či zlepšené podmienky z pohľadu ubytovania či stravovania vďaka vilám a reštaurácii. V 20. storočí po znárodnení sa začala v 60. rokoch nová výstavba, v roku 1968 začal vznikať aj liečebný dom Choč. Na konci minulého storočia bolo zrekonštruované aj balneo oddelenie a od roku 2008 sa môžu návštevníci tešiť aj z AQUA – VITAL Parku.
Prejdime však k najdôležitejšiemu – kúpeľnej liečbe v súčasnosti. Tá je postavená na belaneológii, ktorej účinky uzdravujú vďaka preladeniu vegetatívnych funkcií organizmu. Základom je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína s teplotou 32 stupňov Celzia či termálna voda z prameňa HGL-3, ktorá je využívaná v separátnych kúpeľoch aj bazénoch. Liečby sa klasifikujú ako liečivé, prírodné, síranovo-hydrouhličitanové, slabo mineralizované, uhličité vody, vlažné a hypotonické. Liečia sa tu ochorenia tráviaceho ústrojenstva, ženské choroby, ochorenia pohybového ústrojenstva či nervové ochorenia. Medzi liečebné procedúry patrí už spomenutá Balneoterapia, masáže, liečebný telocvik a elektroliečba.
19 kilometrov, asfaltové cesty
Do Liptovského Trnovca sa dostanete z Mikuláša už po známej ceste zo Štúrovej popri Váhu po Revolučnej. Po cyklotrase okolo Liptovskej Mary prichádzate ku Marine, kde v cca 15,3 km odbočíte doľava a dostanete sa cez Bobrovník až na Havránok.
Len pár kilometrov bicyklom od nášho pivného wellnessu sa nachádza archeoskanzen Havránok. Navštívte areál s náznakovými rekonštrukciami fortifikačných, kultových a obytných objektov, ktoré pochádzajú z mladšej doby železnej či staršej doby rímskej. Ide o jednu z najdôležitejších a najznámejších lokalít púchovskej kultúry na Slovensku. Miestne terasy a svahy juhovýchodného výbežku Úložiska, rozsiahleho masívu dominujúceho centrálnej časti Liptovskej kotliny, ponúkli priestor pre množstvo remeselnícko – roľníckych osád.
Vtedajší obyvatelia boli významne ovplyvnení duchovnou a hmotnou kultúrou Keltov. Je o nich známe, že dodržiavali úzke obchodné styky s keltskými oppidami na západe či severorímskymi provinciami. Na severe obchodovali s obyvateľmi pobrežia Baltského mora. Pri návšteve Havránka nezabudnite navštíviť opevnenú svätyňu s dôkazmi o keltských náboženských rituáloch. V minulosti plnila úlohu dôležitého duchovného centra, presahujúceho hranice regiónu. V archeologickom múzeu okrem iného nájdete aj opevnenie a základy stredovekého hrádku na vrchole Havránku alebo pôvodnú vežu stredovekého kostola Panny Márie z 12. storočia.
57 kilometrov, asfaltové, poľné cesty
Táto cyklotrasa nemá pevný začiatok alebo koniec. Preto ju môžete odštartovať kľudne aj od nášho Penziónu Mara. Treba však dodať, že ide o jasne najviac populárnu trasu na Liptove. Vedie okolo Liptovskej Mary, často sa pomenováva aj ako Veľký okruh okolo Liptovskej Mary. Síce sa jej dĺžka udáva ako 57 km, dá sa predĺžiť či skrátiť. Problémom nie je ju rozdeliť na viacero úsekov či ju zvládnuť aj za dva dni. Pripravte sa na členitejší terén, no nemusíte sa báť ťažších či dlhších stúpaní. Odporúča sa trekingový alebo horský bicykel.
Cyklotrasa ponúka obrovské množstvo zaujímavých lákadiel. Po väčšom stúpaní v okolí obce Kvačany si môžete dať pauzu a poprechádzať sa po Kvačianskej doline. Jedným z jej najnavštevovanejších miest je lokalita Oblazy. Po ceste z Kvačian obdivujte vyhliadku Malý Roháč, no to pravé prekvapenie príde až na sútoku Borovianky, Ráztockého potoka a Kvačianky, kde sa nachádzajú dva vodné drevené kolesové mlyny. Ide o jednu z posledných funkčných technických pamiatok našej prírody. V prevádzke je aj vďaka rekonštrukcii dolný mlyn. Nájdete tu expozíciu mlynárskej techniky na Liptove. Na Dolnom mlyne sú umiestnené dve mlynské kolesá, obdivovať môžete aj zrekonštruovanú pílu. Určite vás zaujme aj technológia mletia múky starodávnym spôsobom.
Mlyny pochádzajú z prvej polovice 19. storočia. Miestom ich zrodu bola obchodná cesta spájajúca Oravu a Liptov s Poľskom. Podľa dostupných historických zdrojov tu mohli fungovať až štyri mlyny, jeden z nich zobrala v 19. storočí voda. Tretím mlynom bola furmanská krčma. kde sa cestujúci zastavili a osviežili sa či najedli. Osudnou sa jej stala druhá svetová vojna, počas ktorej ju v roku 1944 podpálili fašisti. Mlyny sa v minulom storočí nemali veľmi dobre, chátrali totiž až do roku 1980. Našťastie sa dobrovoľníci a pamiatkari chopili rekonštrukcie a nakoniec sa horný mlyn podarilo spustiť do prevádzky. A ako sa k nim dostanete? Po zosadnutí z bicykla v Kvačanoch sa vyberte trasou Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy. Najprv sa držte červenej a potom modrej značky. Po ceste sa pokochajte vyhliadkami Kobyliny a Malý Roháč.
Zaujala vás nejaká cyklotrasa v okolí Liptovského Trnovca? Podeľte sa so zážitkami na našom Facebooku v diskusii pod týmto článkom. Navštívte web projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara a v sekcii blog si prečítajte náš článok Cyklistika a pivo? V Maravare ideálna kombinácia.