fbpx
Cyklistika a pivo? V Maravare ideálna kombinácia

Cyklistika a pivo, toto spojenie išlo vždy ruka v ruke. To platí aj pre návštevníkov nášho projektu Maravar v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Cyklistika je skvelá outdoorová činnosť, ktorú si môžete užiť kdekoľvek. Medzi našich návštevníkov patria aj fanúšikovia tohto športu. Po zvládnutí vami vybranej trasy je prirodzené, že sa žiada uhasiť smäd, prípadne nechať oddýchnuť vašim svalom či si poriadne zrelaxovať. Medzi najobľúbenejšie nápoje, samozrejme v zdravom množstve, patrí v tomto prípade pivo. To vám dokáže dodať energiu na ďalšie aktivity po jazde. A nie len to.

Medzi najefektívnejšie nápoje, ktoré slúžia na hydratáciu organizmu, patrí aj pivo. Vďaka svojim látkam dokáže aj dodať dostatok energie. V neposlednom rade ide aj o skvelý spoločenský nápoj, ktorý pomôže vytvárať putá medzi cyklistami. Cyklistika a pivo sa spájajú aj zo zdravotného hľadiska. Kvalitné domáce pivo od Maravaru je liekom aj pre vaše svaly, ktoré sú počas bicyklovania ohýbané a naťahované rôznymi spôsobmi, a to hlavne pri dlhších vzdialenostiach. Ak pociťujete bolesť alebo svalovú únavu, uvoľníte ich vďaka zlatistému moku. Pivo v spojení s vhodnými cvičeniami, masážami, saunovaním či našim pivným kúpeľom je efektívnou cestou, ako predísť svalovým zraneniam či zvýšiť svalový tonus vášho tela alebo pevnosť kostí. Pivo má prekvapivo niekoľko zaujímavých zdravotných výhod. A povedzme si pravdu, zdravšie srdce, pevnejšie kosti, zdravé svaly či extra antioxidanty nemôžu byť pre cyklistov na škodu…Najnovšie výskumy preukazujú, že pivo dokonca omladzuje, čo sa môže hodiť tiež.

A že pivo nie je obľúbeným nápojom len medzi amatérskymi cyklistami, o tom sa môžeme presvedčiť aj v kontexte so slávnou Tour de France. Cyklistika a pivo žili v súlade ešte dávno pred ňou. No už v roku 1900, kedy sa prví cyklisti zúčastnili tejto slávnej etapovej súťaže, si ho užívali pred, počas aj po závodoch. Okrem piva siahli aj po šampanskom či víne, aby si spríjemnili súťažný zážitok ale hlavne bojovali proti únave. Napríklad v 17. etape Tour de France roku 1935 si takmer celý pelotón dožičil prestávku, aby uhasil smäd miestnym domácim pivom. Vtedajší víťaz Julien Moineau doslova dominoval a neskôr prezradil, že práve improvizované prestávky na pivo vždy patrili medzi jeho tajné zbrane. Pivo sa bežne pilo na týchto pretekoch až do roku 1960.

cyklistika a pivo Tour de France

Poďme sa ale pozrieť podrobnejšie k pozitívnym účinkom piva smerom k cyklistom. Asi budete súhlasiť, že jedným z hlavných dôvodov, prečo športujeme resp. bicyklujeme, je aj udržanie nášho tela v čo najlepšom stave, teda čo najdlhšie mladé. Ideálnymi látkami na zabrzdenie starnutia sú antioxidanty, ktoré sa v pive nachádzajú v naozaj pozitívne zaujímavom množstve. Tie pochádzajú zo šišiek chmeľu, ktorý sa využíva na varenie piva už od 12. storočia. Najdôležitejším antioxidantom v pive je xanthohumol, ktorý disponuje protirakovinovými, protizápalovými, kardiovaskulárnymi, antivírusovými, aniobezitnými a antioxidačnými vlastnosťami.

Ako sme spomenuli, cyklistika a pivo pomáhajú aj pre pevnosť a zdravie kostí. A že vám pomôže naše pivo či pivný kúpeľ aj v tomto smere, nie je žiaden náš výmysel. Americkí vedci s Kalifornskej univerzity (Davis) všetko dôležité zhrnuli do odborného článku v časopise Journal of science of food and agriculture, kde sa venovali práve účinkom piva na spevnenie chrbtice či kostí človeka. Pivo vám dodá výrazné množstvo kremíka, ktorý tvorí základnú zložku pri stavbe kostného tkaniva. Okrem toho vám pomôže pri pružnosti čriev či zdraví metabolizmu. A práve črevné a žalúdočné problémy vedia cyklistov, hlavne pri dlhších trasách, poriadne potrápiť. A to nepíšeme o pretekoch….

cyklistika a pivo to je dobré spojenie

Pivné brucho sa s postavou cyklistu určite nespája. Ide však v tomto prípade o mýtus. Ak teda denne nevypijete niekoľko pohárov. Oproti iným nealkoholickým či alkoholickým nápojom obsahuje nízku hladinu cukru. Len pre porovnanie, v plechovke koly sa nachádza 7 lyžičiek cukru, v čapovanom pive len jedna. Cukor však nie je jediným dôvodom. Pivo podporuje tvorbu žlče, vďaka čomu nám lepšie trávi. Zabudnúť však nemôžeme ani na existenciu vlákniny, ktorá vám pomôže chudnúť, čo určite pocítite na vašej výkonnosti na cyklotrasách. Vláknina chráni aj pred kardiovaskulárnymi chorobami a pôsobí ako prírodné preháňadlo. Navyše si efektívnejšie zapamätáte všetky skvelé zážitky a krásy prírody, ktoré ste vďaka bicyklovaniu, napríklad u nás na Liptove, objavili. Zdravé množstvo piva môže dokonca podporiť ukladanie nových informácií do pamäte. V tomto smere hrá dôležitú úlohu hormón dopamín, ktorý sa pri jeho konzumácii uvoľňuje. Zaraďujeme ho medzi hormóny šťastia.

cyklistika a pivo spájajú

Medzi dôležité látky, ktoré cyklisti nájdu v pive, patrí vitamín B1 (tiamín). Ten je vhodný práve pre ľudí podávajúcich vysoké fyzické výkony. Imunitný systém vám vylepší jeho „brat“ B2 riboflavín. Pomôže vám napríklad pri eliminácii kožných problémov, s ktorými z času na čas pri bicyklovaní trpíme všetci. Pri tejto aktivite sa hodia aj jeho pozitívne účinky na zdravý zrak. Počas alergických sezón poďakujete B3 niacínu. Ten pomáha dosiahnuť rýchlejšie prekonanie príznakov alergie, sennej nádchy či astmy.

cyklistika a pivo pomáhajú zdraviu

Ak sa po výlete na vašom bicykli zastavíte u nás v Penzióne Mara, odporúčame vám absolvovať aj pivný kúpeľ. Okrem sociálnych aspektov vám prinesie aj niekoľko zaujímavých liečivých účinkov:

  • Zvýšenie srdcovej činnosti
  • Upokojenie bolesti chrbtice a kĺbov
  • Detoxikácia tela
  • Doplnenie proteínov, vitamínov a sacharidov
  • Liečba kožných porúch (celulitída, akné, vyčistenie pórov, lupienka)
  • Upokojujúce účinky na svaly, pleť a vlasy
  • Zníženie stresu
  • Omladenie pokožky
  • Prekrvenie končatín
  • Zlepšenie krvného obehu

Zaujal vás článok Cyklistika a pivo? V Maravare v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci ide o ideálnu kombináciu. Navštívte náš web a v sekcii blog si prečítajte aj ďalšie zaujímavosti o tomto zlatom moku či jeho pozitívnych zdravotných účinkoch. Napríklad v článku Zdravie a pivo? To nie je žiaden hoax.

Ostatné články