Počuli ste už o tom, že sa dá čistiť pivom, pomáhať rastlinám či dokonca svojmu zdraviu a kráse? Vyskúšajte týchto 7 zaujímavých tipov, ako nepotešiť len chuťové poháriky.
Čistiť pivom sa dajú aj mimoriadne hodnotné veci. A práve pri šperkoch ide o jedno z najviac vyhľadávaných metód, ak sa o ne chcete postarať sami hoci aj doma. Pivo im dokáže vrátiť stratený lesk, čo oceníte najmä pri náušniciach či prsteňoch. Zabudnite na chemické čističe, ktoré im môžu paradoxne aj ublížiť. Stačí ho naliať do misky a zlato v ňom vykúpať približne na hodinu. Následne ich opláchnite a utrite suchou handrou.
Nahromadenie mosadze na panviciach či hrncoch, to je problém nie jednej domácnosti. Ako sa ich zbaviť? Do piva namočte mäkkú handričku a jemne ho naneste na povrch riadu. Po chvíli pôsobenia ich opláchnite a osušte utierkou. V čom tkvie zázrak? Čistiť pivom aj takto poškodený riad je možné vďaka kyselinám, ktoré pivo obsahuje. Nejde ale len o panvice, nový vzhľad prinavrátite aj vodovodným kohútikom. Pivo je ale vhodné nechať odstáť. Po čase ho teda nalejte do igelitového sáčku a ponorte do neho kohútik. Aby sáčok dobre tesnil, obviažte ho gumičkou a nechajte niekoľko hodín pôsobiť.
Zabudli ste nakúpiť spreje či leštidlá na nábytok? Pomôžte si zlatistým mokom! To obnoví farbu a lesk dreveného nábytku. Stačí ním namočiť bavlnenú utierku a pretrieť nim jednotlivé drevené kúsky vašej domácnosti. Ideálne je hlavne pri dubovom dreve. Skúste zohriať zmes piva (1 liter), včelieho vosku (1 čajová lyžička) a práškového cukru (1 polievková lyžica) a naneste na povrch nábytku, následne po vysušení vyleštite. Pivo pomáha aj pri škvrnách na koberci či sedačkách napríklad po vyliatí čaju alebo kávy. Škvrnu vydrhnite pivom navlhčenou hubičkou, neskôr použite teplú mydlovú vodu.
A teraz niečo pre pánov či domácich majstrov. Samozrejme, pomôcť si môžu aj dámy. Tento trik si určite zapamätajte. Objavili ste u vás doma či v práci zhrdzavenú skrutku či takú, ktorú nejde len tak ľahko povoliť? Nalejte na ňu pivo! Jeho bublinky hrdzu narušia a už to pôjde ako po mase (lepšie napísané „po pive“). V tomto prípade zvoľte čerstvo otvorené pivo.
Protivné malé mušky sa objavia pravdepodobne v každej domácnosti. A zbaviť sa ich? Nič jednoduché! Ibaže by ste mali radi pivo. Nie, po jeho vypití na ich otravovanie nezabudnete, treba na to ísť trochu premyslenejšie. Vínne mušky milujú všetko, čo začne kvasiť alebo hniť. Či už ide o polievku, zeleninu, ovocie alebo nápoje, musíte ich očakávať. Aj keď sú úplne neškodné, vedia byť poriadne otravné a to už nepíšeme o ich výkaloch či samotných mŕtvych telách na nábytku či stene. Žijú dva až tri týždne a rýchlo sa množia.
Základom je sa zbaviť hnilého jedla. Mušky ale môžete aj nalákať na jedno miesto napríklad s pohárom, v ktorom necháte trochu piva a následne ich povysávajte. Pre ostatné pripravte premyslené pasce. Tie uložte na viacero miest po domácnosti. Potrebujete na ňu dve zaváraninové fľašky (prípadne odrezané plastové), gumičky, potravinársku fóliu a špicaté špajle. Do nádob nalejte pivo, vrch prekryte fóliou a utesnite gumičkou. Potom už len spravte dierky do fólie a čakajte, kým to nezacítia mušky. Vonku sa už nedostanú…
Čistiť pivom máme za sebou, teraz sa presuňme do záhrady. Tam si ho nie len užijete ako obľúbený nápoj. Okrem priaznivých účinkov na ľudský organizmus pomôže aj rastlinám. Podobne ako pri vínnych muškách, tu sa ním zbavíte ďalších škodcov – slimákov. Zapusťte do zeme pivné pasce, ktoré slimáky prilákajú a utopia sa v ňom. Bojovať môžete aj proti osám (podobný princíp ako pri iných škodcoch). Takúto pascu zaveste na strom.
Ak pivo nevládzete dopiť alebo ste objavili nejaké to zvetrané, zbytočne ho nevyhadzujte. Nalejte ho priamo do kompostu. Pozor však na to, o aký druh ide. Hovoríme o poctivejších pivách vyrobené z ozajstného chmeľu (prirodzený spôsob výroby) a jačmeňa. Kompostu tak dodáte potrebné živiny. Syntetickými pivami by ste si veľmi nepomohli.
Pivo má schopnosť osviežiť trávnik. Dosiahnite u toho svojho žiarivú zelenú farbu a dodajte mu vitálnosť. Pivo nalejte do rozprašovača a postriekajte trávu. Využitie nájde aj v interiéri. Čistiť pivom sa odporúča aj izbové rastliny, ktorým dodá lesk. Napustite ním hubku a umyte ich zaprášené listy. Pivo sa hodí aj do hnojiva.
Pivné kúpele poznali už naši dávni predkovia, s prvými sme sa stretávali v Ázii. Tieto procedúry nie sú len skvelým odpočinkom ale aj cestou k lepšiemu zdraviu či kráse. Pozrime sa na to, prečo po ňom doslova žiarime (podobne ako spomenuté kvetinky). Pivo je totiž mimoriadne prospešné pre našu pokožku. Pomôžete si ním aj sami doma. Vytvorte si napríklad pivné pleťové masky, ktoré pokožke dodajú špeciálny ochranný filter. Vyskúšajte napríklad zmiešať pivo s olivovým olejom, medom a citrónovou šťavou. Po natretí na pleť nechajte 10 minút pôsobiť a opláchnite. Zaujímavým tipom je maska z piva, mandľového extraktu a vaječných bielok, ktorú však treba nechať na tvári vyschnúť. Pivo má však blahodárne účinky na pleť aj pri konzumácii ako bohatý zdroj vitamínu B. Zbavíte sa tak vyrážok a pleť bude pevnejšia.
Pivom však neskrášlite len pleť. Už po stáročia sa využíva pri starostlivosti o vlasy. To už pochopili aj kozmetické spoločnosti, ktoré tento nápoj využívajú veľmi často. Vyskúšať si to môžete aj vy doma v o čosi lacnejšom prevedení. Vyskúšajte ho po umytí vlasov ako náhradu za bežný kondicionér prípadne vmasírovaním do pokožky pred použitím šampónu. Aby ste odstránili jeho arómu, po polhodine pôsobenia pivo opláchnite harmančekovým čajom.
Máte aj vy podobné skúsenosti s priaznivými účinkami vášho obľúbeného nápoja? Podarilo sa vám vyčistiť pivom niečo v domácnosti, pomáha vám pri bežnom živote. Napíšte nám v diskusii k tomuto článku Facebook stránke projektu Maravar. Viac zaujímavých článkov nájdete v našej sekcii BLOG. Navštívte nás v priestoroch Penziónu Mara v Liptovskom Trnovci a presvedčte sa, že pivo naozaj lieči vďaka našim pivným kúpeľom či domácemu zlatému moku našej receptúry.