fbpx
Čapované pivo: Ako správne postupovať?

Čapované pivo miluje takmer každý Slovák. Ako ho správne pripraviť a aké sa nám ponúkajú možnosti?

Slováci patria medzi najväčšie pivné národy na svete, no čapovanie piva nám nie vždy ide na požadovanej úrovni. Možno sa vám to zdá jednoduché, ale aj tí krčmári, ktorí sa považujú za skúsenejších, robia často drobné či väčšie chyby. A to už nepíšeme o druhoch čapovania, o ktorých mnohí z vás ani len netušia. Nejde totiž len o to, ako vytvoriť správny polliter, ide aj o vhodnú teplotu, tlak či spôsob načapovania.

Ako správne pripraviť čapované pivo?

Mnohí z nás považujú pivo za jeden z národných nápojov. V konzumácii patríme medzu absolútnu špičku, no problematiku čapovania určite nemáme naštudovanú v požadovanej miere. Aj keď sa situácia postupne lepší, dostať na stôl dokonalý polliter určite nie je samozrejmosťou. Poďme však pekne poporiadku. V prvom rade musíme splniť viacero pravidiel už po ceste piva zo sudu až do pohára.

Základom je dostatočné výčapné zariadenie. To si vyžaduje plnú funkčnosť a pravidelné vypláchnutie. Ak sa vám prevádzkar pochválil, že ho preplachuje každý týždeň, možno patrí medzi tých zodpovednejších v okolí. Pre dokonalé pivo je ale nutné to realizovať najlepšie každý deň. Dôkladnejší servis mu doprajte dvakrát do mesiaca. Myslíte aj na čistenie narážacej hlavy a výčapných kohútikov.

Všetko to začína výčapným zariadením. Sud narazíte a napojíte naň dve hadičky. Jedna mieri z tlakovej fľašky alebo kompresoru do sudu, kde plyn alebo vzduch natlakuje pivo. Druhá hadička sa postará o to, aby vzduch vytlačil pivo zo sudu cez chladič do pípy. Odtiaľ už dostanete do pohára čapované pivo. Využiť môžete aj ručnú pumpu, no tá pivo nechladí (je nutné alternatívne chladenie). Výhodou je absencia nutnosti elektriny. Pozor ale na to, či bol sud pred čapovaním vychladený. Ak ste ho nemali napríklad v pivnici, pivo vám bude zrejme poriadne peniť.

Čistý pohár je samozrejmosťou. Teda, aspoň v tých priemerných prevádzkach. Umývať poháre v znečistenej vode (mnohí len preplachujú poháre v nahromadenej vode v umývadle) je cesta do pekla a strate aj tých najvernejších zákazníkov. Pohár dostatočne vychlaďte, ideálne na teplotu samotného piva (určite nie menej). Tesne pred načapovaním prepláchnite pohár ešte raz studenou vodou.

Ak sa bavíme o podnikoch či profesionálnych výčapných zariadeniach, vhodnou možnosťou je vodné chladenie. Disponuje veľkou tepelnou zotrvačnosťou. Vytvára sa v ňom ľad, ktorý vychladí pivo. Jeho výhodou je možnosť načapovať oveľa viac pív za hodinu, no pripravte sa na zložitejšiu údržbu a prenášanie pre jeho objemnosť. Doma naňho zabudnite, bude vám zbytočné. Toto chladenie môžete umiestniť pod stôl oddelene od pípy alebo priamo na stole. To podstolové nájdeme napríklad v reštauráciách alebo baroch, keďže ide o estetickejšie a praktickejšie prevedenie.

Čapované pivo a jeho postup

Pre domáce využitie sa hodí kontaktné suché chladenie. To využíva na ochladenie výmenu energie z uzavretého chladiaceho okruhu do thermobloku z hliníka. Jeho súčasťou je aj pípa, čím je prenášanie zariadenia oveľa jednoduchšie a poteší aj bezproblémová údržba. Vychladenie je bleskové, dobre čapované pivo máte už po pár minútach.

Aby ste mohli zákazníkom alebo návšteve ponúknuť dobre vychladené čapované pivo, myslíte aj na výkon chladiaceho prístroja. To vám napovie, koľko pív dokáže ochladiť. Ak viete, že za hodinu budete potrebovať uhasiť smäd 35 smädných krkov (ak stíhajú ľudia vypiť za tú dobu viac pohárov, môže to byť aj trojciferné číslo ), zvoľte zariadenie schopné vychladiť okolo 20 litrov. Ak bude jeho schopnosť slabšia, posledné pivá nebudú dostatočne studené. Pozor aj na teplotu, pri ktorej je uskladnený sud pred narazením.

Poznáme 4 typy tlakovania piva: Kompresorom – stlačeným vzduchom, potravinárskym oxidom uhličitým, potravinárskym plynom Biogon a potravinárskym dusíkom.

Čapovaní pivo kompresorom

čapované pivo kompresorom

Pre dlhšie uchovanie piva je najvhodnejší Biogon, ktorý kombinuje oba potravinárske plyny. Dokáže potlačiť ich negatívne vlastnosti a vyšperkovať tie pozitívne. Takéto čapované pivo má správnu penu, dostatok bubliniek, neoxiduje a nedarí sa ani mikroorganizmom. Takto môžete čapovať pivo po natlakovaní aj tri týždne.

 

Zaujal vás tento článok? Prečítajte si viac blogov zo sveta piva na webe projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články